Connect with us

.

Kültür-Sanat

D&R’ı satın alan Turkuaz Kitap, bu yayınları satmıyor

AleviNet

Published

on

Turkuvaz Grubu’na ait TveK, 157 şubeli D&R’ı satın aldı. Haziran 2017’de kurulan TveK, D&R’ı da satın almasıyla kuruluşundan 10 ay sonra Türkiye’nin açık ara en büyük kitabevi oldu.

 Kaynak Holding’in sahip olduğu FETÖ soruşturmaları kapsamında el konan NT Kitabevi Turkuvaz Medya’nın bünyesinde kurulan TveK’ya TMSF tarafından satılmıştı. Turkuvaz Medya şimdi de Türkiye’nin en büyük kitap evlerinden D&R’ı satın almak için protokol imzaladı.

D&R’ın 440 milyon TL’ye Turkuvaz Medya’ya satılması bekleniyor. D&R ve TveK arasındaki şirket evliliği sonunda oluşacak yeni yapının 67 ilde, 289 şubesi bulunacak.

BAKAN ALBAYRAK’IN KARDEŞİ YÖNETİMDE

Turkuvaz Kitap TK Kitap ve Kırtasiye, Turkuvaz Medya Grubu’nun çatısı altında faaliyet yürütüyor.

 Bünyesinde Sabah ve Takvim gazeteleri ile ATV, A Haber gibi televizyon kanallarını da bulunduran grubun yönetim kurulu başkanlığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen iş adamı Ömer Faruk Kalyoncu yürütüyor. Grubun yönetim kurulu başkanvekili ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak.

D&R HAKKINDA REKABET KURUMU SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

157 şubesi olan D&R hakkında Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatılmıştı. Geçen Temmuz ayında başlatılan soruşturma sonucunda D&R’ın pazardaki hakim konumunu kullandığı iddiasıyla soruşturma açılmasına izin verilmişti.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada soruşturma kararı şu ifadelerle duyrulmuştu: Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 08.06.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak Doğan Müzik Kitap Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş hakkında soruşturma açılmasına, 17-19/296-M sayı ile karar verdi. Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi ise hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.

 CUMHURİYET VE SÖZCÜ SATILMIYOR

 Türkiye’nin en büyük kitabevi olan TveK’in Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerini satmama kararı alması tepki çekmişti.Yayıncılar, TveK’nin tekel olmasıyla birlikte kimi yayınevi ve kitapların satışının engellenmesi gibi yasakların kapsamının genişlenmesinden kaygı duyuyor.

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI