Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

Şikayet geri çekildi, ancak mahkeme affetmedi… İstismar davası sanığı hakkında karar verildi

AleviNet

Published

on

Diyarbakır’ın, kendisinden bisiklet kiralamaya gelen 13 yaşındaki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaya kalkışan V.B. (42), mağdurun bağırması üzerine çevredekiler tarafından yakalanıp dövüldü. Polise teslim edilen şüpheli hakkında, ‘çocuğa cinsel istismara teşebbüs’ suçundan dava açıldı. Tutuksuz yargılanan sanık V.B. suçlamaları reddederken, mağdur ve ailesi de şikâyetlerini geri çekti. Yargılamayı yapan mahkeme, ailenin şikâyetçi olmadığı sanığa 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Sanığın suça eğilimli bir kişi olması ve çevresi ile geçimsizliği nedeniyle cezasında indirim yapılmadı.

Diyarbakır’da M.Ç. adlı erkek çocuğu, 16 Ağustos 2013’te Yenişehir ilçesinde bisiklet kiralama işi yapan V.B.’den bisiklet kiralayarak bir süre gezdi. İddiaya göre, şüpheli V.B., bisikleti teslim etmek için geri getiren mağdurun yakasından tutarak, para gösterip, cinsel istismarda bulunmak üzere M.Ç.’yi evine götürmek istedi. Mağdur bu sözlere tepki gösterip, V.B.’nin elinden kurtulmak istediği sırada şüpheli cebindeki bıçağı çıkararak, küçük çocuğu tehdit etti. Bir anlık boşluktan faydalanıp, şüphelinin elinden kurtulan mağdur, çevredeki vatandaşlara şüpheliyi gösterip, “Çocuğunuzu bunun yanına göndermeyin, bu sapıktır” diye bağırdı. Çocuğun bağırması üzerine vatandaşlar tarafından yakalanarak dövülen V.B., olay yerine gelen polislere teslim edildi. Bu sırada olay yerinden kaçan çocuk, babasının yanına giderek başından geçenleri anlattı. Mağdurun babasının şikâyeti üzerine soruşturma başlatılırken, ifadesi alınan şüpheli serbest bırakıldı.

ÜZERİNDE 20 SANTİMLİK BIÇAK BULUNDU
Olayla ilgili soruşturmayı 2015 yılında tamamlayan savcılık, şüpheli V.B. hakkında ‘Çocuğa cinsel istismara teşebbüs’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden alıkoymaya teşebbüs’ suçlarından iddianame hazırladı. İddianamede, şüphelinin yakalanması sırasında üzerinden 20 santimetre uzunluğunda bir bıçak bulunduğu belirtilerek, V.B.’nin mağduru para teklif edip, bıçakla tehdit ederek, zor kullanmak suretiyle evine götürmeye çalıştığı kaydedildi.

‘İFTİRA’ DEDİ
İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık V.B.’nin yargılaması 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da katıldığı yargılamada savunması alınan V.B., mağdura iki tekerlikli motor kiraladığını belirterek, “Motorun kafa kısmının kırık olduğunu görerek 30 liralık zararımı istedim. Eve giderek ailesinden parayı alacağımızı söyledim. Evde kimse olmadığını söyleyince sinirlenip bir tokat attım. Mağdur gittikten sonra bir grup sopa, satır ve bıçakla bana saldırdı. Mağdurdan para istediğim için bana iftira atıldı. 10-15 kişi üstüme saldırdı. Kendisine şiddet uygulamadım. Bir süre sonra çocuk babası ile geldi. Bana saldırmaya çalıştılar. Çocuğu eve götürmeye çalışmadım” dedi.

MAĞDUR, ANNESİ VE BABASI ŞİKAYETÇİ OLMADI
Mağdur M.Ç. ise sanıktan motor kiralayıp, gezdiğini belirterek, “Motoru geri getirdiğimde evlerine gitmeyi teklif etti. Önce bir şey anlamadım. Amacının farklı olduğunu anlayınca
geri kaçacaktım. Beni tutarak, cebinden bıçak çıkardı. Bıçağı görünce çok korktum. Sonra bütün gücümle kaçmaya çalıştım. Elinden kurtuldum ve koşarken bir adama çarptım. Babamın yanına geldim ve olanları anlattım. Babamla tekrar sanığın olduğu yere gittik. Aramızda 10 metre kalmıştı, orada bir kalabalık gördüm, polis gelmişti. Anladığım kadarı ile oradaki insanlar sanığı dövmüştü. Şikâyetçi değilim” diye konuştu.

Duruşmada ifadesi alınan mağdurun annesi ve babası da sanıktan şikâyetçi olmadıklarını söyledi.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık V.B.’yi ‘Çocuğa cinsel istismara teşebbüs’ suçundan 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın geçmişi, suça eğilimli bir kişi olması ve çevresi ile geçimsizliğini dikkate alan mahkeme, ceza oranında bir indirim yapmadı. Mahkemenin gerekçeli kararında, daha önce sanığı tanımayan ve iftira atması için bir neden bulunmayan mağdurun istikrarlı beyanlarına itibar edildiği belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Çevre ve iklim endişelerde ilk sıraya yerleşti

AleviNet

Published

on

Ipsos-Sopra Steria tarafından yapılan ankete göre, çevrenin korunması Fransızların en çok endişe duyduğu konuların başında ilk sıraya yerleşti. Katılımcıların yüzde 52’si çevre konusundaki endişelerini paylaşırken, ikinci sırada yüzde 48’le ‘sosyal sistemin geleceği’ konusu geliyor.

Yüzde 43’lük bir kesim ise, satın alma gücündeki gerilemenin kaygılandırdığını beyan etti.

Çevre ve ekoloji konusunu tali sorun olarak görenler arasında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) sempatizanları geliyor. Aşırı sağcı seçmenlerin yüzde 57’si satın alma gücündeki gerilemeye dikkat çekerken, sağdaki partilerden Cumhuriyetçiler (LR) arasında ise yüzde 51 ile en önemli endişe kaynağı olarak ‘göç sorunu’ öne çıkıyor.

Fransızların dörtte üçünün gelecek konusunda olumsuz düşündükleri ve ülkelerinin ‘gerilemekte’ olduğunu düşündükleri de ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Aynı zamanda ankete katılanların yüzde 81’i küçük ve orta büyüklükteki şirketlere güvenirken, globalleşmenin sembolü olarak kabul edilen büyük şirketlere güvenmediğini ifade ediyor.

 

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Yenilenebilir enerjilerin üretimi depolamayla artacak

AleviNet

Published

on

Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Charente-Maritime iline bağlı Jonzac’ta NW adlı şirket tarafından tanıtılan NW Box adlı bateri konteynerleri sayesinde üretilen ve fazlalık olan elektriğin depolanması hedefleniyor.

BİRÇOK ŞİRKET BU ALANA YÖNELDİ

Geçtiğimiz yıl Tesla ile yine Fransa’dan HDF Energy tarafından tanıtılan stokaj konteynerlerinde ise, onlarca megavat/h elektrik stoklama imkanının olduğu duyurulmuştu.

Örneğin NW Box adlı konteynerlerde çok sayıda lithium-ion tipi pil bulunuyor ve bu piller ile yılın belli dönemlerinde üretilen güneş veya rüzgâr kaynaklı elektrik depolanabilecek. Bu elektrik, daha sonra ihtiyaç duyulduğu anda kullanılan hatlara aktarılabilecek.

Nicolas Sarkozy döneminde bakanlık da yapan NW Genel Direktörü Yves Jégo’ya göre, yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin artmasıyla birlikte depolama konteynerlerine olan ihtiyaç da artacak. Fransa’da bağımsız bir kuruluş olan Enerji Düzenleme Komisyonu (CRE) tarafından yayınlanan bir raporda da yenilenebilir enerjinin arttırılmasına dair hedeflerin tutturulabilmesi için depolama kapasitesinin de arttırılması şart.

DEPOLANMAZSA ÜRETİM AZALACAK

Güneş ve rüzgâr kaynaklı elektrik üretiminde depolama kapasitesinin arttırılmaması halinde, özellikle yılın belli dönemlerinde artan üretimin belli bir noktadan sonra durması söz konusu. Zira ihtiyaç fazlası elektrik üretildiğinde güneş panelleri veya rüzgâr türbinleri, durduruluyor. Depolama sayesinde ise güneşin veya rüzgârın bol olduğu günlerde dolan kapasitelerin üstünde elektrik üretmek ve hatların 50 hertz frekansında tutulması mümkün olabilecek.

İHTİYAÇ HALİNDE NÜKLEER VEYA KÖMÜRE BAŞVURULUYOR

Fransa’nın yanı sıra Almanya’da depolama konusundaki çözüm yolları bulunuyor. Ancak bu, Almanya’nın çok daha fazla karbondioksit (CO2) salmasına neden oluyor.

Rüzgâr ve güneş kaynaklı elektrik üretiminde Fransa’dan çok çok önde gelen Almanya’da, rüzgârlı veya güneşli günlerin azalması halinde kömür santralleri devreye konuluyor. Fransa’da ise elektriğin yüzde 70’in üzerinde elde edildiği nükleer santrallerin kapasitesi arttırılıyor.

Ancak kömür santrallerinin nükleerden onlarca kat fazla CO2 saldığı biliniyor. 2017 rakamlarına göre Fransa’nın CO2 salınımları 350 milyon ton olarak hesaplanırken, Almanya’da bu 800 milyon tona kadar çıkıyor. 2005 yılına oranla Fransa’da salınımlar yüzde 10 ila 20 arasında düşerken, yenilenebilir enerji kaynaklarını giderek arttıran Almanya’da ise düşüş, yüzde 5’le sınırlı kalmıştı.

8 MİLYAR EURO KAYNAK AYRILMIŞTI

Sadece Fransa’da kamuya ait EDF şirketi üzerinden elektrik depolanabilmesi için 8 milyar Euro ayrıldığı duyurulmuştu. Ancak bu yatırımlar konusunda özellikle yer sorunu nedeniyle henüz ciddi bir adım atılmadığı biliniyor.

Fransız kuruluşu CRE tarafından yayınlanan bir raporda da depolama kapasitesinin acilen yükseltilmesi gerektiğinin altı çizilmişti.

AB’NİN GETİRDİĞİ REZERV ZORUNLULUĞUNA CEVAP OLABİLİR

Yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılmasına imkân tanıyacak depolama konteynerlerinin arttırılması, aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) tarafından getirilen bir yükümlülük açısından da önemli.

AB Komisyonu’nun aldığı bir kararda, Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yaşanacak elektrik enerjisi sorununda en geç 15 dakika içinde devreye girecek şekilde rezervler oluşturulması isteniyordu. Böylelikle, herhangi bir ülkede yaşanacak elektrik enerjisi kıtlığında kıtanın diğer ucundaki bir diğer ülkedeki rezervler devreye girebilecek. AB, her ülkenin en az bir nükleer santralin günlük üretimi kadar düzeyde elektriği rezerv olarak tutmasını şart koşuyor.

MALİYETİN AZALMASI ÜRETİMİ ARTTIRACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin arttırılmasını sağlayacak depolama konteynerlerinin sayısının arttırılabilmesinin önündeki engellerden biri olarak, bunların maliyetleri gösteriliyordu. Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere göre, 2010 ile 2018 yılları arasında bu konteynerlerin içindeki stoklama baterilerinin maliyeti yüzde 85 oranında azaldı.  

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Rapor: Su kıtlığı yeni felaket risklerini artırıyor

AleviNet

Published

on

Küresel ısınma kendini aşırı sıcaklar, artan sel felaketleri ve kuraklıkların yanı sıra temiz suya ulaşım ve bu suyun dağıtımında yaşanan sıkıntılarda da belli ediyor.

2019 Dünya Risk Raporu, temiz suya erişim ve bu suyun dağıtımında sıkıntı yaşayan ülkelerin, olası doğal felaketlere karşı da daha zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Çeşitli yardım örgütlerini bünyesinde barındıran “Kalkınma Yardım Eder” adlı birlik ile Bochum Ruhr Üniversitesi’ne bağlı Barışı Güvence Altına Alma ve İnsani Uluslararası Hukuk Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, 180 ülkedeki felaket risklerini doğal felaketler ve toplumların bu felaketlere dayanma gücü üzerinden analiz ediyor.

Sorun sadece suyun az olması değil

Raporda temiz suya erişim ve suyun yol açtığı tehlikelerden korunmaya, “Su güvenliği” başlığı ayrıldı. İklim değişikliğinin su bazlı sorunları sadece suyun az olduğu bölgelerde değil, dünyanın her yerinde artırdığı raporun dikkat çekici tespitlerinden biri.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI