Saadet Partisi 5, Karamollaoğlu 10 puanda

İttifak gündeminin ana unsurlarından biri olan Saadet Partisi (SP), kamuoyu araştırma şirketlerinin sonuçlarını dikkatle izliyor. Parti yetkilileri, SP’nin oy oranının yüzde 5’e yaklaştığını, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’na olan ilginin ise yüzde 10’u geçtiğini not ediyor. En son 2009 yerel seçimlerinde yakalanan yüzde 5’lik oy oranının, Karamollaoğlu’na gösterilen yüzde 10’luk ilgiye yaklaşmasının zaman alacağını ancak “adalet ve hakkaniyet” söyleminin sürdürülmesine bağlı olduğuna dikkat çeken SP’liler; partinin üye sayısının ise son iki ayda yaklaşık 20 bin arttığına dikkat çekiyor. Karamollaoğlu’nun Kılıçdaroğlu ve Akşener ziyaretlerinin ise 1 hafta-10 gün içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

2002’den bu yana genel seçimlerde yüzde 2 bandında kalan Saadet Partisi, yerel seçimlerde ise yüzde 5’i zorluyor. Recai Kutan’ın genel başkanlığınd, 2004 yerel seçimlerinde yüzde 4’ü geçen parti; “Harun Gibi Gelip Karun Gibi Gitmeyeceğiz” sözleri ile gündeme gelen Numan Kurtulmuş’un genel başkanlığında girdiği 2009 yerel seçimlerinde ise genel seçimlere göre oyunu yaklaşık yüzde 90 arttırarak yüzde 5.13’ü yakalamıştı. 2011 genel seçimlerinde yüzde 1.27 oy çıkaran SP, Büyük Birlik Partisi ile birlikte girdiği 7 Haziran genel seçimlerinde de 2.06’yı görmüştü. Ancak parti 1 Kasım seçimlerinde 0.68’e kadar gerilemişti.

‘Gelişmeler ümitlendiriyor’
Kamuoyu araştırma şirketleri 2019 seçimlerine daha uzun bire süre olmasına karşın değerlendirmelerini partilerle paylaşıyor. Edinilen bilgiye göre SP yönetimi, henüz özel bir anket yaptırmasa da, anket sonuçlarını takip ediyor. SP Genel Başkanı Karamollaoğlu da “Gelişmeleri görüyoruz. Bu bizi ümitlendiriyor” değerlendirmesi yapıyor.

Partiye 5, lidere 10 puan
SP yetkilileri, anketleri “oy oranında ciddi bir artış” olarak değerlendiriyor. Buna göre, partinin oy oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Yani SP anketler bazında, 2009 yerel seçimlerinde yakaladığı oy oranını görüyor. Anketlerin SP’nin oyunu ilerleyen süreçte çarpan etkisiyle arttıracağını gösterdiği de belirtiliyor. Yani toplumda ilgi ile karşılanan söylemlerin seçime kadar sürdürülmesinin önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Edinilen bilgiye göre, SP Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun söylem ve tutumlarının onaylanmasında da ciddi bir artış gözleniyor. Bir anlamda Karamollaoğlu’na destek olarak yorumlanacak bu değerin geçtiğimiz ay yüzde 6.5 olduğuna dikkat çekilirken, son ankette yüzde 10’u geçtiği ifade ediliyor. Partililer bu sonuçları, “SP’nin oyu yüzde 5’i henüz geçmezken, Karamollaoğu’na olan ilgi yüzde 10’un üzerinde. Kamuoyu dinlemeye başladı, bize ilgi duyuyor. Bunun partiye yönelik oy oranlarına dönüşüm süreci zaman alacak” ifadeleri ile değerlendiriyor.

‘Adalet ve hakkaniyet’
SP yetkilileri, oy oranlarındaki bu artışın, parti söyleminin “adalet ve hakkaniyet” üzerine kurulmasından kaynaklandığına dikkat çekiyor. Şeker fabrikalarının satılması, Furkan Vakfı’nın kapatılması ve sonrasında öğrencilerin sokağa bırakılması gibi hak temelli ve insan hakları konusundaki eksiklikleri vurgulayan söylemlerin, hukukun üstünlüğü vurgusunun ilgi ile karşılandığı belirtiliyor.

Son iki ayda 20 bin üye
SP yetkililerinden edilnilen bilgiye göre, partinin Yargıtay’da kayıtlı üye sayısı yaklaşık 300 bin. Web tabanlı Teşkilat Yönetim Sistemi üzerinden takip edilen üye sayısına ilişkin bilgileri paylaşan parti yetkilileri son iki ayda partiye yaklaşık 20 bin yeni üyenin kaydolduğunu aktardı.

Tebrik ziyaretleri yakında
Partinin herhangi bir siyasi parti ile ittifak konusunda kamuoyu yoklaması yaptırmadığı belirtiliyor. Şimdilik, Karamollaoğlu’nun “Mutlaka ittifak yapacağız. İttifak yapmazsanız iktidar olamazsınız. Asgari ücretliyle, Şeker işçileriyle, Bylock mağduru, KHK mağdurlarıyla ittifak yapacağız. Milletimizle ittifak yapacağız” söylemine dikkat çekiliyor. Karamollaoğlu’nun kongrelerini tamamlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşeneri ziyaretlerinin ise 1 hafta – 10 gün içinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.