Meclis’te ‘kimyasal hadım’ tartışması

Çocuklara yönelik cinsel istismar cezalarını düzenleyen tasarının Meclis Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği (KEFEK) Komisyonu’ndaki ilk görüşmesinde AKP’liler ile HDP’liler arasında ‘kimyasal hadım’ tartışması yaşandı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, komisyonda yaptığı konuşmada, AKP’li üyelere, “Kamuoyunun tepkisini örtmek için yasa yapılmaz. Önleyici, koruyucu tedbirler alınması lazım. Cinsel istismar şiddet türüdür, hastalık değildir, suçtur. Kimyasal kastrasyonla (hadım) kişinin onayı olmaksızın bunu yapmak başarılı bir çözüm değil. Kimyasal kastrasyon yaptığınızda onun zihnini mi engelleyeceksiniz, testesteronunu düşüreceksiniz ama onu şiddet olarak, bir aletle, bir sopayla, bir copla uygulamasını nasıl engelleyeceksiniz” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’dan ise “Çocuk Bakanlığı kuralım” önerisi geldi. Kimyasal hadım cezasını da eleştiren Sarıhan, “İdam cezalarını niye kaldırdık? İdam cezası kaldırılırken, insanın beden bütünlüğüne müdahalenin bir ceza olmadığı kanaatine vardık. Mesele cinsel organın sönük durup durmamasında değil, mesele aklın, vicdanın ne kadar net olduğu konusunda. Eğer bir insanın aklından çocuğun, kadının meta olduğu varsa, ‘ben gücümle onu her türlü kullanabilirim’ diyen bir insanın karşısında hiçbir bedene müdahalenin getirebileceği köklü çözüm kesinlikle olmayacaktır. Çocuk Bakanlığı kuralım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.