Connect with us

.

Dünya

Merkel: Putin ile bir araya geleceğim

AleviNet

Published

on

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Merkel görüşmede Suriye’deki gelişmeler, Ukrayna’daki durum ve Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinin ele alındığını söyledi. Alman Başbakan, “Ancak inanıyorum ki Ukrayna’dan doğalgaza ve çok büyük, büyük bir konu olan Suriye’ye kadar, önümüzdeki konuların sayısı, öngörülebilir bir zaman içerisinde doğrudan görüşme yapmayı gerektiriyor” dedi. Merkel görüşme tarihi konusunda henüz bir anlaşma olmadığını söyledi.

Suriye rejimine uzun süredir verdiği destek nedeniyle Moskova’nın da Suriye’deki kimyasal saldırıda sorumluluğu bulunduğunu ifade eden Merkel, Kremlin ile diyalog arayışının sürmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Görüşmeye dair Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin Merkel’e ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye hafta sonu düzenlenen hava saldırısının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve barış görüşmelerini olumsuz etkilediğini söyledi. Görüşmede Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinin gündeme geldiği de ifade edildi.

“Kuzey Akım-2” AB içinde tartışma yaratıyor

Rusya’nın Viborg kentinden başlayan bin 224 kilometrelik Kuzey Akım doğal gaz hattı, Baltık Denizi’nin altından geçerek Almanya’nın Greifswald kentinde sona eriyor. 2011 yılında başlatılan Kuzey Akım-2 projesi, söz konusu hattın iki ek hat ile genişletilmesini öngörüyor. Merkel son dönemde Kuzey Akım-2’nin siyasi önemini vurgulayan açıklamalar yapmış, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de projenin özel şirketlerin bir projesi olduğunu vurgulayarak “yüksek siyasi bağlam içinde yer aldığını” söylemişti.

Almanya’nın savunduğu proje Avrupa Birliği içerisinde ise tartışma yaratıyor. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk Aralık 2015’te yaptığı bir konuşmada projenin AB’nin çıkarına olmadığını söylemişti. Tusk “AB Komisyonu Kuzey Akım-2’nin, inşa edilmesi hâlinde Avrupa’nın tek bir tedarikçiye bağımlığını artıracağı ve Rus gazının yüzde 80’inin tek bir rotaya yoğunlaşacağı değerlendirmesini yapıyor” demişti. Tusk ayrıca projenin Rus Gazprom şirketini Alman pazarında yüzde 60’lık payla dominant bir pozisyona taşıyacağını söylemişti.

Avrupa’ya ulaşan Rus gazının büyük bir bölümü Ukrayna üzerinden taşınıyor. Ukrayna bu sayede hem kâr elde ederken Avrupa’nın tedarik güvenliği açısından da büyük önemini koruyor. Yeni boru hattı projesiyle birlikte bu önemi azalacak olan Ukrayna projeye kesin bir biçimde karşı çıkıyor. Gazprom öncülüğündeki uluslararası konsorsiyumun boru hattı projesini hayata geçirmesine ABD de karşı.

dpa,rtr,AFP/EC,CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Amerika Patriot Teklifini Geri Çekti

AleviNet

Published

on

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre Amerika Dışişleri Bakanlığı’dan bir yetkili, yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yapılan Patriot füze savunma sistemi satışı teklifinin artık masadan çekildiğini söyledi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma kararına karşı Amerika, Türkiye’ye Patriot sistemleri satmayı önermişti.

Ankara’nın Amerika’nın itirazına rağmen Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma tercihi yapması, iki ülke arasında bir süredir sorun teşkil eden konular arasında yer alıyor. Başkan Trump, daha önce eski Başkan Obama döneminde Türkiye’ye Patriot satılmasının engellendiğini, bunun bir hata olduğunu dile getirmişti. Amerika, Türkiye’nin S-400 yerine Patriot füze savunma sistemi satın alması için bir teklif sunmuştu.

Ancak Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın alması ve teslimatın başlaması üzerine Amerika, Patriot teklifini geri çekti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, açıklamasında, “Eğer S-400’lerin teslimatı başlarsa o zaman Patriot teklifimizi masadan çekeceğimizi Türkiye’ye sürekli olarak söyledik. Bizim Patriotlar için yaptığımız teklif artık geçerli değil,” ifadelerini kullandı.

Trump Yönetimi, Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle F-35 savaş uçağı projesinden Türkiye’nin çıkarılacağını daha önce de dile getirdi. Bu çerçevede Türk pilot ve personelin F-35 savaş uçakları konusundaki eğitimlerine son verildi.

Amerika’nın Türkiye’ye yönelik bazı yaptırım kararları alması da gündemdeki yerini koruyor. Trump yönetimi, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarının gizli teknik özelliklerinin Rusya’nın eline geçme ihtimali nedeniyle Türkiye’nin bu sistemi almasına karşı çıkıyor.

Continue Reading

Dünya

Suriye Türk Gözlem Üssünün Bulunduğu Bölgede Kontrolu Ele Geçirdi

AleviNet

Published

on

Suriye Devlet Televizyonu, hükümet güçlerinin Hama’daki toprakların kontrolunu eline geçirdiğini duyurdu.

Haberde bölgedeki Latamneh, Latmin, Kfar, Zeita, Lahaya ve Morek köylerinde kontrolun ele geçirildiği belirtildi. Morek’de aynı zamanda Türkiye’nin gözlem üssü bulunuyor.

Bölgedeki gözlem üssünün durumu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Dört gün önce bölgede bulunan 9 numaralı gözlem noktasına giden Türk askerlerine yönelik hava saldırısı düzenlenmiş, olayda 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Dün de Suriye güçlerinin ülkenin kuzeybatısındaki Türk askeri gözlem noktalarından birine ateş açtığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamayı iki Türk yetkili Reuters haber ajansına yaptı.

Anadolu Ajansı, ateş açılan gözlem noktasının Han Şeyhun’un kuzeyinde olduğunu belirtmiş ve bunu, Suriye jetlerinden açılan taciz ateşi olarak nitelemişti.

Habere göre olayda hayatını kaybeden ya da yaralanan bulunmadığı, gözlem noktasında da herhangi bir zarar olmadığı kaydedilmişti.

Türkiye daha önce Rusya’yla sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede 12 gözlem noktası kurmuştu.

Rusya’nın hava desteği sağladığı Suriye’de hükümet güçleri bu hafta ciddi bir ilerleme sağlayarak birçok bölgede kontrolu ele geçirdi.

Dün de hükümet güçleri İdlib yakınlarındaki Soran kasabasını ele geçirdikten sonra burada bir insani geçiş koridoru açtıklarını duyurmuştu.

Continue Reading

Dünya

İdlib’deki sivillerin tahliyesi için koridor

AleviNet

Published

on

Suriye hükümeti, ordunun kuşatması altındaki İdlib’in kuzeybatısında bölgede bulunan sivillerin tahliye için koridor açtığını bildirdi. İdlib’den ayrılmak isteyenler için oluşturulan koridorun Hama’nın kuzeyinde olduğu bildirildi. Şam’ın açıklaması, ordunun silahlı örgütlerin kontrolünde olan İdlib’in Han Şeyhun kasabasını ele geçirmesinden sonrasına rastlıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdülrahman, koridor açılmadan önce zaten çok sayıda sivilin bölgeden kaçtığını açıkladı. Rusya ve İran destekli Suriye güçlerinin Han Şeyhun’a girmesi bölgeden kaçan sivillerin sayısını artırmıştı. Silahlı isyancıların ülkedeki son direniş noktası olan İdlib’den kaçan binlerce kişi son birkaç günde Türkiye sınırına doğru yığıldı. İdlib’de kontrol büyük ölçüde El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam örgütünde bulunuyor.

Bölgedeki operasyonlar devam ediyor

Bölgedeki çatışmaların ve Suriye güçlerinin kara ve hava saldırılarının devam ettiği bildirildi. İdlib’de bir süre önce Türkiye ve Rusya’nın anlaşması üzerine ateşkes sağlanarak Suriye güçlerinin bölgeye yönelik kapsamlı operasyonu önlenmişti. Ancak Ağustos ayında ateşkesin bozulması üzerine, Suriye ordusu 2014’ten beri silahlı isyancıların elinde olan İdlib vilayetini tamamen geri almak için harekat başlatmıştı.

Syrien

Hükümet, bölgeden ayrılanlar siviller için barınak, yiyecek ve ilk yardım sağlanacağını bildirdi. Suriye ordusunun daha önce de kuşattığı bölgelerde sağladığı tahliye koridorlarına karşı siviller, tutuklanma veya zorunlu askeri hizmete alınma riski nedeniyle çoğunlukla temkinli yaklaşıyor.

Üçlü zirve Eylül’de

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 16 Eylül’de Türkiye, İran ve Rusya liderleri arasında Ankara’da Suriye konusunda üçlü zirve düzenleneceğini duyurdu.

AFP,AP,Reuters/GY,HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI