Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Yazar Ayşe Hür’e Twitter paylaşımından hapis

AleviNet

Published

on

Tarihçi ve yazar Ayşe Hür’e Twitter paylaşımları nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bırakırken karar tepki gösteren Hür, “Fiks tarifeden ceza verdiler” dedi.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştığı “Defalarca belirttim fikrimi: ‘PKK terör örgütü değil, terörü yaygın bir şekilde kullanan gerilla/halk hareketidir” mesajı gerekçe gösterilerek hakkında ‘örgüt propagandası’ndan dava açılan tarihçi Ayşe Hür, İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını ise geriye bıraktı.

‘FİKS TARİFEDEN CEZA VERİLDİ’

Kararı Twitter hesabından duyuran Hür, “Bugün TMK/2’ye muhalefetten duruşmam vardı. Mahkeme sosyolojik tanım içeren tek twitimden (bu twitle işlediğim iddia edilen suçu eleştiren 25 adet twitime rağmen) fiks tarifeden cezamı verdi: 1 yıl 3 ay. Hükmün açıklanması ertelendi. 5 yıl içinde suç işlersem uygulayacaklar” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Suavi’ye Cumhurbaşkanına hakaretten para cezası

Sanatçı Suavi’ye Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği suçlamasıyla 14 bin TL para cezası verildi. Suavi’nin 29 Ekim 2016’da katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında kullandığı “Daha düne kadar ibrikle kim abdest suyu döküyordu, daha düne kadar önünde kim diz çöküp ayakkabısını bağlıyordu, al FETÖ’yü vur Tayyip’e farkı yok” ifadeleri yerel mahkeme tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak yorumlandı.

14 BİN TL PARA CEZASI

Bugün İzmir’de hakim karşısına çıkan Suavi hakkında yerel mahkeme “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu düzenleyen TCK’nın 299/1 maddesi uyarınca 1 yıl ceza verdi. Ardından söylemlerin alenen yapılış olmasını gerekçe gösterilerek cezayı 1/6 oranında arttırarak 1 yıl 2 aya çıkardı. Hakim daha sonra Suavi’nin duruşmadaki hal ve tavırlarını hafifletici sebep olarak gördü ve cezayı 1/6 oranında indirerek toplamda 11 ay 20 güne düşürdü. Hakim son olarak hapis cezasını da para cezasına çevirdi.  14 bin TL para cezasında karar kıldı.

‘ÜST MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ’

Kararı değerlendiren Suavi, öngörmedikleri bir karar verildiğini belirterek “Para cezası da adeta ceza içindeki başka bir ceza gibi. ‘Ettiğin lafın bir maliyeti var’ dercesine bir yaptırım bu. Ben bu kararın savunmaların dikkate alınarak verildiğini düşünmüyorum. Daha öncesinden hazırlanmış bir şablon var gibi. Adil bir yargılanma olmadığı açık. Kararı üst mahkemeye taşıyacağız. Duruşmalı görüşülmesini talep edeceğiz ve duruşmada konuşmanın düşünce özgürlüğünün lehine olduğunu ve hakaret içermediğini dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘SORUŞTURMA BİLE AÇILMAMALI’

Davada ceza verilmesi bir yana açılmış bile olmasının sanatçıların ifade özgürlüğünü engellemeyi amaçladığını ifade eden Suavi şunları söyledi:

“Ben konuşmamda bir tespit yaptım ve bunun üzerinden bir halk cümlesi kurdum, ‘al birini vur ötekine’ diye. Kişilerin kendileri ilgili değildi. Normal şartlarda soruşturmanın dahi açılamayacağı bir söylem. Davada avukatlar insan hakları ve düşünce özgürlüğü açısından bir kazanım elde etmeye çalıştı ama gördük mahkeme sürecin buraya getirilmiş olmasından yana bir karar verdi. Kuşkusuz Suavi olarak ceza aldığımı düşünmüyorum. Suavi’nin kimliği üzerinden, topluma bir mesaj verilmiştir.” 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI