Connect with us

.

Kültür-Sanat

Protesto için ödüllerini iade ediyorlar

AleviNet

Published

on

Almanya’nın en önemli müzik ödülleri olarak görülen Echo Müzik Ödülleri’nde antisemitist ve cinsiyetçi şarkı sözleriyle tanınan ikili Kollegah ve Farid Bang’ın da ödüle layık görülmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Klangverwaltung Orkestrası’nın şefleri Enoch zu Guttenberg ve Andreas Reiner, ödülleri dağıtan ve Alman müzik endüstrisinin temsilcisi konumundaki kurum olan BVMI’ye yazdıkları açık mektupta bu yılki Echo Ödülleri’ni bir ‘”utanç” olarak nitelendirdi. Her iki orkestra şefi de kazandıkları ödülleri iade edeceklerini duyurdu.

Zu Guttenberg ve Reiner’ın yanı sıra ünlü müzisyenler Klaus Voormann ve Marius-Müller Westernhagen ve piyanist Igor Levit de ödüllerini geri vereceklerini söyledi. Aynı zamanda tasarımcı olan ve aralarında Beatles ve Bee Gees’in de bulunduğu efsanevi isimlerle çalışmış olan Voormann, bu yıl “Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştü. Seksenci yaş günü yaklaşırken kazandığı ödülün bir hediye gibi hissettirdiğini, ancak sonrasında bir hayal kırıklığına dönüştüğünü söyleyen Voormann, “provokasyonun meşru, hatta bazen düşünceye sevk etmek açısından gerekli olduğunu, ancak şiddet içerikli, ırkçı, antisemitist ve cinsiyetçi ifadeler söz konusu olduğunda bir çizginin çekilmesi gerektiğini” belirtti.

Klaus Voormann

Klaus Voormann

Voormann’ın açıklamasından sonra Almanya Kültür Komisyonu başkanı Christian Höppner, müzik ödülleri yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldığını açıkladı. Höppner, istifasında Echo Ödülleri’nin formatının artık “Alman toplumunda tolere edilebilir olmadığını” belirterek, Kollegah ve Farid Bang’ın müziğinin kendisine hitap etmediğini ve ikilinin şarkı sözlerini “tiksindirici bulduğunu” söyledi. 

Ödüllere reform çağrısı

Tartışmalı ödülün ardından büyük ölçüde satışlara dayanılarak kazananların belirlendiği Echo Müzik Ödülleri’ne reform çağrısı da geldi. Almanya Protestan Kilisesi Kültür Temsilcisi Johann Hinrich Claussen, “Bir ödül verilirken yalnızca satış rakamlarının belirleyici olmayacağını, eser ya da sanatçının ödüle layık görülebilmesi için daha değerli bir kıstas olması gerektiğini” söyledi.

Claussen’ın çağrısına yanıt veren BVMI Başkanı Florian Drücke, adayların ve ödül sahiplerinin belirlenmesi sürecinde değişikliğe gidileceğini açıkladı. Drücke, ayrıca yaptığı açıklamada, tartışmalı ödülü Almanya için “yıkıcı bir işaret” olarak nitelendiren Almanya Yahudiler Merkez Konseyi eski Başkanı Charlotte Knobloch’tan da özür diledi. Knobloch’un eleştirisinde sonuna kadar haklı olduğunu söyleyen Drücke, olanların geri alınamayacağını, ancak bu tür yanlışların gelecekte tekrarlanmasının önüne geçmenin mümkün olduğunu söyledi.

Kültür Bakanından eleştiri

Almanya Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters de ikiliye verilen ödülü eleştirdi. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili bakan, Funke Medya Grubu’na yaptığı açıklamada, “İnsanlık dışı ve aşağılayıcı bölümler içeren şarkıların müzik endüstrisi tarafından ödüllendirilmesi yalnızca satışlarda elde edilen başarıya endeksli bir ödülün sorgulanılırlığını ortaya koymuştur” diye konuştu.

DW/SÖ,CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Koma Berxwedan: Sesimizi halkımız sesine katalım

AleviNet

Published

on

Koma Berxwedan, Rojava’ya dönük işgalci saldırılara ilişkin bugün yazılı bir açıklama yayımladı.

‘TÜM İNSANLIĞIN ONURU KORUNDU’

Koma Berxwedan’ın açıklaması şöyle:

“Rojava Devrimi, başta Kürt halkı, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve dünyanın her yerinden onurlu enternasyonalist devrimci bireylerin katılımıyla, yıllarca amansız bir mücadele yürütmüştür. Bu mücadelede güçlü kazanımlar elde edilmiştir. 11 bin şehidi olan Rojava Devrimi aslında Ortaçağ’ın karanlık barbar zihniyetine karşı kazanılmıştır. Kazanılan, insanlık değerleri ve dünya halklarıdır. Destansı direniş ile aslında tüm insanlık savunulmuş ve onuru korunmuştur.

‘ERDOĞAN KÜRT SOYKIRIMINDA’

Şimdi insanlığı DAİŞ belasından kurtaran özgürlük savaşçıları ve Rojava Devrimi’ne karşı DAİŞ’in örtük şefi Erdoğan, üzerindeki örtüyü tümden atarak, çok açık bir Kürt soykırımına girişmiştir. Devletler düzeyinde direkt ya da dolaylı Erdoğan’a destek sunulsa da insanlık vicdanı dünyanın her yerinde QSD, YPG, YPJ güçlerinin yanındadır. Tüm ilerici insanlığın yüreği Rojava halkları için çarpıyor. Bu yürekler çok iyi biliyor ki, Rojava Devrimi’nde ortaya çıkan değerler, bu dünyayı kendi çıkarları için kaosa çeviren, toplumsallık adına her şeyi tahrip eden, halkları birbirine düşman eden kapitalist modernite sisteminin panzehiridir. Bu değerler her geçen gün daha da büyüyerek halklara umut olmuştur. Bu umut, diktatörleri, tekçi ulus-devletleri korkuttuğundan hedef haline getirilmiştir.

Oysa ki, dünyanın bütün güzel insanları, hümanistleri, sosyalistleri, çevrecileri, demokratları, feministleri, insanlıktan yana her kesimi,  Rojava Devrimi’ne yapılan bu saldırıyı kınıyor ve karşısında duruyor. Ve biliyoruz ki, bu direnişi, halkların güç birliğini hiçbir güç yıkamaz.

‘ORTAK DÜŞMAN KARŞISINDA BİRLEŞMEK ÇOK ÖNEMLİ’

Ne kadar zulmetseler, katliamlar gerçekleştirseler, savaş suçu işleseler de onurlu insanlığı asla korkutamayacak ve sindiremeyeceklerdir. Rojava Devrimi’nin kadın devrimi olduğundan korkup Hewrin Xelef’i katlederek bu kazanıma saldırmak isteseler de asla amaçlarına erişemeyecekler.

Bu önemli tarihi süreçten geçerken dünya halklarının desteği kadar, Kürtlerin kendi iç barışını sağlayarak ortak düşman karşısında birleşmeleri çok önemlidir.

Bu yönlü çabalar ve gayretler halkımızı ve biz sanatçıları sevindiriyor, heyecanlandırıyor ve mücadele azmimizi pekiştiriyor, direnç gücü katıyor.

Bedeli ağır da olsa , karanlığın en zifiri vaktinde, şafağın atacağı unutulmamalıdır.

SANATÇILARA ÇAĞRI

Biz, bu mücadelenin ve halkımızın stranlarını söyleyen, resmini çizen, filmini çeken, tiyatrosunu yapan, ateşle dansını icra eden bütün sanat çevrelerini, sanatçı arkadaşımızı halkımızın bu zor ve  bir o kadar da tarihi zaferleri içinde barındıran süreçte sesini, yüreğini halkımızın sesine katmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Özgürlük ve zafer sadece direnenlerin olacaktır. Ve son sözü her zaman direnenler söyleyecektir.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

İranlı ünlü şairden işgal tepkisi: DAİŞ gitti, babası geldi!

AleviNet

Published

on

 

Seyit Ali Salihi yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Türk devletinin Rojavaya başlattığı işgal saldırı, özgürlük istemlerinin hedef alınmasıdır. Bu büyük zülüm ve saldırılara karşı her türlü sessizlik ve kaçış zorbaların desteklenmesidir. DAİŞ giti şimdi babası geldi.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Kürt Müzisyen Kelhor: Direnerek yenebiliriz!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına tepkiler devam ediyor.

Birçok siyasetçi, sanatçı, yazar, aydın, şairden sonra şimdi de ödüllü Kürt Müzisyen Kayhan Kelhor’dan tepki geldi.

‘GÜCÜMÜZ YETİYOR’

Kayhan Kalhor, yazılı bir mesaj yayımlayarak, “Kürtler olarak direnerek bu saldırıları kırabiliriz” dedi. Kalhor, şunları kaydetti:

“Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.”

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI