Connect with us

.

Dünya

Fransa’da iltica yasası sertleştiriliyor

AleviNet

Published

on

Fransa’da tartışma yaratan yeni iltica ve göç yasa tasarısı Ulusal Meclis’te Pazar akşamı yapılan oylamada kabul edildi. Yaklaşık 61 saat süren tartışmanın ardından yapılan oylamada 228 milletvekili lehte oy kullandı. 139 milletvekilinin red oyu kullandığı oylamada, 24 milletvekili de çekimser kaldı.

İçişleri Bakanı Gérard Collomb, yasa paketi ile “kontrollü” göçün hedeflendiğini vurguladı. Yeni düzenleme ile Fransa’ya gelen sığınmacıların iltica başvurularını 120 yerine 90 gün içinde yapması şart koşuluyor. Bunun yanı sıra, başvuruların onbir ay yerine en geç altı ay içinde değerlendirilerek sonuca ulaştırılması öngörülüyor. İltica başvuruları reddedilenlerin itiraz için yapacakları başvuru süresi de kısaltılıyor.

Yeni düzenleme ile ayrıca sınır dışı edileceklerin gözaltında tutulma süresi 45 günden 90 güne çıkartılıyor. Yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapanlar için ise bir yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasa tasarısının Haziran ayında da merkez-sağ muhalefetin çoğunluğa sahip olduğu Senato’da görüşülmesi bekleniyor.

Tasarı tepki topladı

Yasa tasarısı Fransa’da tepkilere yol açtı. Sivil toplum kuruluşları, yeni yasal düzenlemeyi iltica hakkını zayıflattığı gerekçesiyle eleştiriyor. Muhalefet partileri ise farklı gerekçelerle yasaya karşı çıkıyor. Sol eğilimli siyasetçiler yasayı “insanlık dışı” olarak nitelendiriyor. Sağ eğilimli milletvekilleri yasayı “gevşek” olduğu gerekçesiyle eleştiriyor.

Fransa İçişleri Bakanı Gérard Collomb, eleştirileri reddederek, Avrupa’da iltica başvurularında düşüş olmasına rağmen Fransa’da başvurularda artış olması nedeniyle yeni yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Buna göre, Fransa’da geçen yıl yapılan iltica başvurularının sayısının 100 bini aştığı kaydedildi. İltica başvuruları 2016 yıla göre yüzde 17 artış gösterdi.

Video izle 00:44 Paylaş Paris’in ortasında sığınmacı çadırları

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link http://p.dw.com/p/2sviT

Paris’in ortasında sığınmacı çadırları

AFP,rtd,dpa/JD,ÖA

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Portekiz’deki yangın sürüyor

AleviNet

Published

on

Portekiz’in orta kesimlerinde çıkan yangın tüm şiddetiyle sürüyor. 1700 itfaiye görevlisinin günlerdir yangını söndürmek için çabalamasına rağmen, ısının 35 dereceyi geçtiği bölgede şiddetli rüzgar ile birlikte yangını söndürmek neredeyse imkansız hale geliyor.

Rüzgarın yönünü sık sık değiştirmesi yangının da yön değiştirmesine sebep oluyor.

Bölgenin sivil savunma komutanı Luis Belo Costa, “Durum yangının büyüklüğü, rüzgarın şiddetinden kaynaklı daha da ciddileşti” açıklamasında bulundu. Komutan, daha fazla detay vermeden çok sayıda evin yangını da sözlerine ekledi.

Yangından etkilenen köyler ise ellerindeki su kovaları ya da sulama hortumları ile yangınla mücadele etmeye çalışıyor.

Yangının olduğu bölgeye 20 dolayında su bombası taşıyan uçak ve helikopter ile 500 yangın söndürme aracı dahil oldu. Yangına karşı 1700 itfaiye görevlisi de iş başında.

Avrupa Birliği’nin Copernicus programı uyduları da Portekiz’in talebi üzerine Castelo Branco bölgesindeki ormanlık alanı takip ediyor ve bölgedeki yangını yakından takip ediyor.

Yangında şimdiye kadar 1’i ağır 30 kişi yaralındı.

Yangının Vila de Rei komünü yakınlarında başladığı ve başlangıç noktasından itibaren 25 kilometre dağa doğru ilerlediği de yetkililer tarafından belirtiliyor.

Benzer büyüklükte başka yangınlar ise cumartesi gece başlamış ve kısa bir sürede kontrol altına alınmıştı. Yangınların çıkış sebebi ise şu anda yetkililer tarafından araştırılıyor.

Portekiz İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita, benzer büyüklükte ve aynı bölgede 5 farklı yangının çıkışının garip olduğunu söyledi.

Yangına sebep olan 55 yaşındaki bir kişi, Castelo Branco’da gözaltına alındı. Söz konusu kişinin kent yakınlarında ateş yaktığı tespit edildi. Ancak bu kişinin diğer yangınlarla bir bağlantısının olmadığı da tespit edildi.

 

Continue Reading

Dünya

Yeşiller: Uçuşlar pahalı, tren yolculuğu ucuzlasın

AleviNet

Published

on

Almanya’da bir süredir ısınma ve ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit (CO2) salınımlarının çevreye verdiği zararlar tartışılıyor. Değişik çevrelerden uzmanlar ve organizasyonlar ise Angela Merkel’in başbakanlığındaki hükümete bu zararların en aza indirilmesi konusunda önerilerde bulunuyorlar. Son olarak hükümete danışmanlık yapan Ekonomik Uzmanlar Konseyi iklim korumaya yönelik bir rapor hazırlamıştı.

Başbakan Merkel’e sunulan raporda hem akaryakıta çevreyi kirlettiği ölçüde hem de konutların ısıtılmasında salınan karbondioksit oranına göre ek vergilendirmelerin getirilmesi öneriliyordu. Çevre vergileri yerine son dönemlerde yükselişe geçen muhalefet partisi Yeşiller cephesinden yeni bir öneri geldi.

Televizyon kanalı ZDF’nin yaz söyleşileri programına katılan Yeşiller Partisi’nin eş başkanı Robert Habeck, Almanya’da bu aralar fiyatları çok düşen uçak yolculuğunun pahalı, fiyatları yüksek olan tren biletlerinin de indirilmesini istedi ve “Geçmişimizi pahalı, geleceğimizi de ucuz yapmalıyız” şeklinde konuştu.

“2038’DE DEĞİL 2030’DA KÖMÜRDEN VAZGEÇMELİYİZ”

Federal hükümeti çevre sorunlarına ilgisiz kalmak ve hiçbir pratik adım atmamakla suçlayan Yeşiller Partisi lideri kömür enerjisinden hızlı şekilde vazgeçilmesini istedi.

Hükümetin kömür üretimini 2038’de sonlandırmayı planladığına dikkat çeken Habeck “2038 çok geç olacak, Paris’te İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne göre 2030’a kadar kömürden vazgeçmiş olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Annalena Baerbock ile Yeşiller’in eş genel başkanlık görevini yürüten Robert Habeck Almanya’da son dönemlerde yıldızı parlayan siyasetçilerin başında geliyor. Olası bir seçimin ardından Habeck’in başbakanlık koltuğuna oturacağını düşünen bir kesim de var. Çünkü Yeşiller hem eyalet hem geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde beklenmeyen şekilde yüksek bir oy almıştı.

Şu anda oyu anketlerde 22’lik bir rakamla başbakan Merkel’in partisinin ardından gelen Yeşiller’in bu yükselişini sürdürmesi halinde SPD ve Sol Parti ile “kırmızı-kırmızı-yeşil” hükümetini kurabileceği belirtiliyor.

Şu anda Thüringen, Berlin ve Bremen eyaletleri SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin birlikte kurduğu koalisyon hükümetleri tarafından yöneltiliyor. Hessen ve Baden-Württemberg’te ise Yeşiller ile Başbakan Merkel’in partisi CDU yönetimde.

Continue Reading

Dünya

Ukrayna’da seçimleri Zelensky’nin partinin kazandı

AleviNet

Published

on

Katılımın yüzde 50 civarında olduğu parlamento seçimlerinde yüzde 5 barajını sadece beş parti geçebildi.

Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky’nin partisi ‘Halkın Hizmetçisi (Sluha Narodu)’ oyların yüzde 43 ile 45’i arasında oy oranına ulaştı.

Rusya yanlılarının yüzde 11,5 oy oranında kaldığı seçimlerde eski Cumhurbaşkanı Petro Porochenko’nun partisinin yüzde 9, Yuliya Timoşenko’nun partisinin ise yüzde 8 civarında oy aldığı bildirildi.

Ukraynalı rock yıldızı Sviatoslav Vakartchouk’un Mayıs ayında kurduğu partisinin yüzde 6 civarında oy aldığı belirtiliyor.

Bir komedyen olan Volodimir Zelensky, cumhurbaşkanlığı seçimlerini sürpriz bir şekilde yüzde 73 oyla kazanmıştı.

Ukrayna son yıldır ciddi bir kriz içinde. 2013 yılı sonunda başlayan olaylar sonrasında Rusya yanlılarının bağımsızlık ilan ettiği doğudaki çatışmalar nedeniyle yaşanan istikrarsızlığa ek olarak ülkedeki yolsuzluklar da krizden çıkılmasına imkân tanımıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI