Connect with us

Forum

İki sağ itifaka karşı HDP bileşenleri

MAHİR YORULMAZ

İlkeli olmak, yada ilkeli bir duruş sergilemek çok önemlidir.

Eğer solcuysan her şeyden önce bir ilken,dik duruşun olacaktır.  Uğrunda mücadele verdiğin değerlerin bir karşılığı olmaz.

Solcu olup bu değerlere sahip olan ülkemizde çok az insan vardır.

Bu onurlu insanların yeri her zaman zindanlar, sürgünler, ölümler olmuştur.

Tabi öfkelenmemek elde değildir.

CHP her ne kadar ismi sosyal, demokrat bir parti olarak anılsa da hiç bir zaman gerçek sol olmadı.

Her dönem sağcıların , muhafazakar  partilerin basamakları oldu.

Amaç Erdoğan’ı yıkmaksa her yolu denerim mantığı diktatörlüğün ta kendisidir.

Amaç Erdoğan’ı yıkmaksa her türlü ittifak için var mantığı yanlış politikadır.

Ülkenin en büyük Sol Partisiyim diyeceksin, Faşist Sağcı ( cumhur ) ittifakına karşı, diğer Sağcı Faşist ( demokrasi ) ittifakı denilen ittifaka teslim olacaksın.

CHP yönetimine ve Bay Kemale sormak lazım ! HDP ve diğer sol partilerle ittifakı niye denemediniz?

HDP ile anmaktan niye korkuyorsunuz.  Gidip ismi 90 yılların failli meçhul olaylara  bulaşmış faşist elleri kanlı biriyle ittifak ediyorsunuz.

HDP ile bir ittifak  korkuyorsun, Sivas katliamı olaylarında şaibeli biri ile ittifak ediyorsun.

CHP Yönetimi içinde bu İttifaktan çok rahatsız olan, CHP ‘yi bir türlü gerçek sol olmadığı için eleştirenler vardır.

Babasını Sivas olayında kaybeden SN Zeynep Altınok neler hissediyor?

Yıllardır CHP’nin arka bahçesi olan aleviler ne düşünüyor. Bu faşist ittifak için?

Yıllarca failli meçhul mağdurların Avukatlığını yapmış olan SN Sezgin Tanrıkulu  ve Kürt  Vekiller  bir faşist ittifak eslim olduğu için vicdanları rahatlar mı?

Her iki sağcı faşist ittifakın  adına ister cumhur denilsin, ister adın demokrasi denilsin amaçları HDP’yi baraj altında bırakmaktır.

Kürtleri yok saymakla, diğer sol partileri Marjinal sol olarak görmekle nasıl bir hata yaptıklarını görecekler.

Sağ ittifakların adayları kim olursa olsun, iki turda Kürt seçmene gebe olacaklar.

CHP Sağcı ittifaka teslim olmakla HDP’nin ekmeğine yağ sürmüş oldu.

2, tura kaldığı zaman, HDP ile olmaz diyenlerin nasıl HDP’nin kapısının önünde nöbet tutacaklarını göreceğiz.

Her ne kadar Selahattin Demirtaş’ın ismi adaylık için resmi olarak gerçekleşmiş olmasa da korkuyorsunuz.

Selo Başkan her kesimde oy alacaktır.

Selo Başkan Cumhur başkanı adayı olmakla kendini feda etmiş  oldu. Selo Başkan davasının onurlu bir neferidir.

Kazanmasa dahi HDP oylarını % 2 ile 3 puan arasında artışa götürür.

7 Haziran ruhunu yakalamış olur.

HDP doğru adaylarla, doğru politikalarla ile 80 üzeri Milletvekili alır.

HDP ile aynı çatı altında olmayı ” terörle aynı çatı altındaymış gibi görenler.”

Tarihin karalık sayfalarında yerini alacaklar.

Bölgede tabela partisi olarak kalacaklardır.

Kürtler, Aleviler, Sosyalistler ve Ötekileştirilmiş  tüm halklar Sağ Faşist her iki ittifaka karşı mücadele edecekler.

HDP siz bir ittifakın Cumhurbaşkanı adayının adı;

İster Recep olsun,

İster Ramazan olsun,

İsterse Muharrem olsun.

Kaybeden Türkiye Demokrasisi olacaktır.

Dersim katliamının yıl dönümü vesilesiyle tüm katliamcıları ve katliamları kınıyorum.

04 05 2018

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Forum

Sırça köşk çatırdıyor!

ALİ ERDOĞAN

Saygı ile andığımız edebiyatçı Salahattin Ali, Edebiyat dünyasına sayısız eserler bırakmıştı.

Halk TV’nin açtığı kitap kanpanyasında sekiz kitabını aldım. Doyumsuz bir hazla okuyorum.

“Sırça Köşk” adlı eserini, 1945 de kaleme almış.

74 yıl önce, bu eseri yazarken bu günün Türkiye’sini görür gibi olmuş sanırım…

Okumayanlara “Sırça Köşk’ü” özetlersek: Bir memleket varmış, tıpkı Alevilerin kurmak istediği “Rızalık Şehri” gibi… Bu memlekette bütün millet çalışır, herkes elinden gelen işi yapar, kendi başına buyruk, bey gibi yaşarmış. Tarlalarda, dükkanlarda insanlar arı gibi çalışır, kazanan kazanmayana destek olur, malını lüzumuna göre başkasıyla değişir, kavgasız dövüşsüz, efendısız, uşaksız, ömrünün sonunu bulurmuş. Gündelik işlerini gördürmek, nizalarını yatıştırmak için aralarından seçtikleri adamlar hemşehrilerine hizmet etmekten başka şey düşünmez, zorbalığı akıllarına bile getirmezlermiş.

Günün birinde, çalışmayı sevmeyen bedavadan yaşamak isteyen üç kişi gelmiş. Halka sizin sırça köşkünüz yok mu demişler. Şanınıza yakışır bir köşk yapalım demişler. Halkı buna inandırmışlar. Halktan topladıkları paralarla o bölgede eşi benzeri olmayan bir köşk (bin odalı) yapmışlar. Biri köşke oturmuş, ben ne dersem o olacak demiş ve aynen uygulamış. Memleketin tüm gelirini (fakir fukaranın alın terini, yetimin hakkını) köşke harcamış. Sonraları halk Köşkün giderini karşılayamaz olmuş. O zaman sırça köşkün adamları herkesin yiyeceğini, giyeceğini zorla almışlar. Köşkün başkanı ülkenin tek hakimi olmuş.

Sırça köşkten çıkan bir emirle herkes elindeki son koyunu da vermeye çalışırmış. Emirlere karşı çıkanları zindana atılırmış. Halkın baş vuracağı bir makam yokmuş.

Halkın vereceği bir şey kalmayıca homurdanmaya başlamış.

Köşkün başkanı: “Ey millet, birçok şeyler verdiniz, büyük sıkıntılara katlandınız, ama dostun düşmanın hayran olduğu bir sırça köşk elde ettiniz. Onun azameti, onun parlaklığı yanında üç beş çuval ekin, dört beş davar nedir ki? Biz sizin şanınıza, şerefiniz için çalışıyoruz, sizin iyiliğinizden başka bir şey düşünmüyoruz. Getirdiğiniz koyunların hepsini yemedik, boğazımızdan kıstık, bir kısmını size geri vereceğiz. Bütün koyunların kellerini halka dağıtılsın” demiş.

Dağıtılan kelleler, beyinsiz, dilsiz ve gözsüzmüş. Sadece kuru bir kemikmiş. Bunun üzerine halk canından bezmiş. Biri: “Böyle başın da bana lüzumu yok diyerek” boynuzundan tuttuğu gibi kelleyi sırça köşke fırlatmış. Sırça köşkte koskocaman bir delik açmış. Halk ellerindeki kelleri birbiri arkasına fırlatmış. Sırça köşk tuzla buz olmuş…. Ülke eski kardeşçe yaşamına kavuşmuş.

Günümüze dönersek: Ülkede kurulan sırça köşk, Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de ve…. verilen oylarla sırça köşkte gedikler açıldı. Önümüzdeki bir demokratik seçimde, halkın oyu ile Sırça köşk tuzla buz olacak. Ülke yeniden çağdaş demokratik parlamenter bir sisteme kavuşacak. Ülke dünyadaki saygınlığına yeniden kavuşacak.

Tüm halkların birlikte kardeşçe yaşadığı, halay da, horon da birlikte durduğu günlerde kavuşmak dileklerimle düşleriniz yaşamınız olsun saygılı okurlar.

elbistanliali1944@mail.com

 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Forum

Maçoğlu Dersimli mi, Tuncelili mi? Asıl ona bakmak gerekir

CİHAN EREN

Bu yazımızı, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarından doğmuş başka bir tartışma üzerine yazacağımız için başka noktalara değinmeden doğrudan konumuza geçelim. Yansıdığı kadarıyla seçim sonuçlarından en çok üzülen ve kendi içinde tartışan bir kesim de Dersimliler olmuştur.

Dersim’deki seçim sonucu, diğer birçok yerden daha farklı ele alınmayı gerektirmektedir. Örneğin Şırnak’ı, Erdoğan ordu ile anlaşma yaparak, buraya asker ve polis taşıyarak ele geçirmiştir. Benzer bir gasp Eruh ve Çukurca gibi seçmeni az merkezlerde de yapılmıştır. Eldeki sonuçlar, çok açık bir biçimde Kürt halkının yurtsever ve demokratik bilinçle oy kullandığını göstermektedir. Kürdistan’daki asker, polis ve işgal rejiminin diğer memurlarına rağmen, Iğdır’da yapıldığı gibi tüm partilerin birleşmiş oylarını hesaplayarak seçim sonuçlarını değerlendirecek olursak, Bakur Kürdistan’ın tüm il ve ilçelerinde HDP’nin açık ara birinci parti olduğu görülecektir. Urfa ve Antep gibi sınır kentlerinde faşizmi yıkma temelinde güçlü bir çalışma geliştirilseydi ve faşist baskılara maruz kalınmamış olsaydı, buralarda da en az yüzde 51 oy alınacağı kesindir.

Dersim, bu seçimlerde Kürdistan’daki diğer illerden farklı bir uygulamaya tabi tutulmuştur. Kuşkusuz burada da devlet HDP dışındaki birinin kazanmasını planlamıştır. Ancak bunu taşıma oy ve sistem partilerinin birleşmesi şeklinde değil, ‘Tunceliliği’ kullanarak yapmıştır. Dolayısıyla Dersim’de açığa çıkan seçim sonucunu, ‘Tunceliliğin’ sömürgecilikle ilişkisi temelinde ele almak daha doğru olacaktır. Bu nedenden ötürü sorunu; Solculuk adına hareket ettiklerini dile getirip Kürt halkının Türk sömürgeciliğine karşı devrimci mücadelesini görmeyenlerden daha öte ele almak, çok daha doğru olacaktır.

Bu seçimlerde özellikle Alevi Kürtlerin yoğun olduğu yerlerde CHP adayları, ‘HDP’li adaylar kazanırsa Erdoğan kayyum atayacak bunun için oylarınızı bize verin’ propagandasını çok yoğun yapmıştır. Diğer Kürdistan illerinde ve ilçelerindeyse AKP listelerinden aday olanlar ‘HDP’liler seçilirse kayyum atanacak’ diyerek oy istemiştir. Dersim’de ise Maçoğlu ve ekibi CHP ve AKP propagandasının aynısını ‘solculuk, komünistlik’ adına yürütmüştür. Türk devletinin Kürt soykırım politikasının dilidir bu. Dersimliler diğer Kürtlerden daha iyi bilir ve hatırlarlar; 1937-38 soykırım günlerinde infaz mangaları önünde öldürülmeyi bekleyen Dersimliler planlanmış bir soykırım taktiği ile ‘Durun, öldürmeyin. Paşa’nın emridir, bundan böyle kimse öldürülmeyecek’ denilerek nasıl kurtulduklarını. Daha basit durumlarda bu kamçı-şeker politikası olarak sürdürülmüştür. ‘HDP kazanırsa AKP kayyum atayacak’ taktiği Kürtleri başka bir sömürgeciye mecbur etme politikasının bir parçasıdır. Erdoğan ve Bahçeli’nin sınır tanımaz Kürt düşmanlığı, Kürtleri bir kez daha devlete bağlamak içindir. Bu amaçla gerektiği kadar şiddetle, bunun tutmadığı yerlerde de şeker-kamçı taktiğini devrede tutarlar. Bu sömürgeci saldırıya karşı en devrimci tutum ve ilke, kayyumla elinden belediyesi alınan Dersim’de HDP listesinden giren Kürt yurtseverlerin kazanmasıydı. Hakeza bunu görmeyerek karşı aday çıkaran solcuların devrimciliği de kendilerinden bunu isterdi.

Yok eğer o solcular ‘ha biz, ha HDP farketmez’ diyorlarsa söz ve pratikleriyle ‘Tuncelili’ olmadıklarını göstermeleri gerekir. Yoksa AKP ve CHP’den hiç bir farklarının olmadığı ortaya çıkacaktır. O zaman Maçoğlu’nun bir proje olduğu, devletin Kamer Genç eliyle Dersim’i elde tutma politikasındaki boşluğu doldurma temelinde desteklendiği, bunun da sömürgeciliğe karşı savaşmış ve şehit vermiş bir geleneğin desteği ile yapıldığı ortaya çıkar. Böyle bir sonuç en çok Kaypakkaya ve yoldaşlarının kemiklerini sızlatır.

Dersim, Kürdistan kalesidir. Pîr, Murşît ve Jiyar diyarıdır. Kirmanckî toprağıdır. Dersimliler bu ve benzer değerleriyle Dersimlidir. Bu değerler Dersimlilerin kendi değerlerine ve kazanımlarına sahip çıkmasını emreder. Seçim sonuçlarına da en doğru cevabı Dersimliler vermelidir. Belediyeden ‘Tunceliler’ gibi değil, Dersimliler gibi hizmet etmesini talep etmek haklarıdır. Belediyenin, Dersim belediyesi gibi çalışmasından Maçoğlu’ndan daha çok Dersimliler kendini sorumlu görmelidir. Şayet belediye, Dersim kimliği yerine ‘Tunceliliği’ geliştirecek faaliyetler içinde olur ve bunu da valilik, kültürel soykırımcı kişi ve vakıflarla, kimi plan ve projeler temelinde yürütürse bu durum; Maçoğlu ve ekibinin çağdaş Abdullah Alpdoğanlar ve Sıdıka Avarları Dersim’e getirmek için görevlendirilmiş olduğunun kanıtı olacaktır.

O zaman Maçoğlu’nun komünistliğinin ‘memlekete komünizm lazımsa devlet onu getirir’ komünistliği olduğu açığa çıkacaktır. Belediye yetkisine sığınarak soykırımcı kişi ve kurumları esas alıp, devrimci, yurtsever kişi ve kurumları dışlaması ‘38 kırımını tamamlamak demek olacaktır. Çünkü ’38 Kırımı, Dersim’i Türkleştirmek için planlanmış, Kürt kültürünü ve dilini ‘geri ve ilkel’ olarak tanımlamış, Türk eğitim ve yaşam biçimini ilericilik adı altında sunarak Kürtleri kültürel soykırım sürecine almak için yapılmıştır.

Dersimliliğin birinci görevi fiziki ve kültürel soykırım saldırısının yol açtığı yaralarını intikam alırcasına derman etmektir. İnancını yaşaması, dilini konuşmasıdır. Halk ve inanç kimliği ile birlik içinde topraklarıyla yeniden daha güçlü buluşmak ve cem olmaktır. Diğer çalışmaları yanında Dersim belediyesinin Reya Heq-Aleviliğe ve Dersim özgünlüğünde Kürt kimliğine hizmet etmesi, kimliğinin gerçek ifadesi ve ‘38 Tertelesine de cevabı olacaktır.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Forum

“ACİL ÖRGÜT Aranıyor!”

NECATİ ŞAHİN

Kızkardeşim ELİF ŞAHİN’in tutukluluğuna yaptığımız itiraz karara bağlandı:

” …
Terör örgütlerine üye olup olmadığı hususunda araştırma yapılmasına,

Tahliye talebinin reddine, TUTUKLU HALİNİN DEVAMINA. …”

Yani,
ELİF’e acilen “örgüt” arıyor Devletimiz. ..

Ağibisi olarak, Kızkardeşim
ELİF ŞAHIN’in
birçok “örgüte” üye olduğunu Devletimize ihbar ediyor, işi kolay kılıyorum…

Zira
Devletimizin işi çok, bu sıra İstanbul seçimlerini iptal etmek için de “örgüt” arıyor zaten…

Efendim,
ELİF ŞAHİN
“5K”
Örgütlerin üyesidir.

1. KIZILBAŞTIR Elif.

ANADOLU KIZILBAŞ OCAKLARI (AKO) Üyesidir…
Kod adı: Anabacı

2. KÜRT’tür Elif.

Çocuklarına Ağıt Yakan ANALAR ÖRGÜTÜ (ÇAYAÖ) üyesidir.
Kod adı: “Daye Daye”

3. KOMUNİST’tir Elif.

Paylaşımlarından anlaşılıyor zaten. OVACIK Dünya KOMÜNİST Örgütü (ODKÖ) üyesidir.
Kod Adı: Dişi Maçoğlu.

Bazen de “Nohut” kod adını da kullanmıştır.

4. KADIN’dır Elif.

Bak, bu çok tehlikelidir.
KADININ TÜRKÜSÜ Örgütü” (KTÖ)
üyesidir…
Kod adı: “Klam”
Bazen “Yaşo” kod adını da kullanmıştır…

5. KOÇGİRİLİ’dir Elif.

ĶOÇGIRİ AŞİRETİ ÖRGÜTÜ (KAÖ) üyesidir…
Kod adı: Topal Senem..
(Anam inatçı kaynanasının lakabını takmıştı Elife, ordan biliyorum yani)

60’lı, 70’lı, 80’lı Yıllarda
“3K”
çok tehlikeliydi zaten:

Komünist
Kürt
Kızılbaş.

ELİF’in iki “K”sı daha var:
Kadın
Koçgiri.

Daha Tehlikelidir…

“Tutukluluğunun Devamına….”

Necati Şahin
(10 Nisan 2019)

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat6 saat ago

Kadir İnanır Amedlilerle buluştu

12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır, Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye katıldı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı...

Dünya6 saat ago

ABD ve Afgan güçleri Talibanlar’dan daha fazla sivil öldürdü

BM Afganistan misyonu MANUA tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ilk çeyreğinde ABD ve Afgan güçleri tarafından 305 sivil öldürüldü. Aynı...

Politika6 saat ago

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük...

Haberler6 saat ago

İstanbul’da Ermeni Soykırımı anmasına polis engeli

Alınan bilgilere göre İHD, Sultanahmet’te soykırımın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapmak istedi. Açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan ve Avrupa Konseyi’nin...

Güncel6 saat ago

Bakan Berat Albayrak: Konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz

Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu. Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın...

Güncel7 saat ago

İşte krizin fotoğrafı! Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

“Acil satılık böbrek ve 0- negatif. Maddi zorluklar ve borçtan dolayı tek böbreğim satılıktır. Tüm tahlillerim yeni yapıldı” yazılı ilanın...

Güncel7 saat ago

Anayasa Mahkemesinden hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, bir sendikanın temsilcisi olan ve Milli Savunma Bakanlığında uzmanlık yapan memurun, sendika faaliyetleri nedeniyle görev yaptığı birimden başka...

Güncel7 saat ago

Mansur Yavaş talimat verdi, artık yolcu taşıyamayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan şoförün, toplu ulaşımdan men edilmesine karar verildi. Ankara...

Güncel7 saat ago

Skandal fotoğraftakiler belli oldu… Saldırganın elini öpenler AKP’li çıktı

Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel...

Haberler7 saat ago

Saldırgan eli öpülerek karşılandı! Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Kemal...

Politika7 saat ago

Demirtaş: Yargı nasıl bu hale gelebilir, insanın içi acıyor

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara...

Güncel7 saat ago

Korkunç plan! Dövüp, boş araziye attılar

İddiaya göre, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Reyhan T., işsiz olduğu öğrenilen Yunus K. ile...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort