Connect with us

.

Kültür-Sanat

71. Cannes Festivali’nden notlar: Aile sırları, aile bağları…

AleviNet

Published

on

Japon sinemasının Altın Palmiye yarışındaki ilk örneği olan “Aile Sırları” bireylere odaklanırken; bir toplumun çok boyutlu sorunlarına ciddi, derinlikli göndermelerde bulunan, alabildiğine insancıl bir film. İnşaatlarda geçici kontratla çalışan Osamu ile asgari ücretle yetinen ‘karısı’ Nobuyo iki gözlü sefil evlerinin kapısını, kavgalı anne ve babası tarafından sokağa atılan küçük kıza da açınca, aile altı kişiye çıkar. Nine ile bir peep-show’da bedenini pazarlayan torunu Aki ve mağazalardan herşeyi çalmakta usta küçük ‘oğul’ tabloyu tamamlar. Her ferdin bir sırrı, bir acısı vardır. Nine, torununu yanına aldığı için oğlundan para sızdırıyordur. Bu arada, tüm aile Nine’nin emeklilik maaşından yararlanmaktadır. Okula gitmeyen çocuklar hırsızlıkta lise diplomasını almışlardır sanki. “Mağazalardaki eşyalar satılmadan önce kimsenin değildir ki çalınmış olsun” diye yaşam felsefesini özetleyen babayla “Mağaza iflas etmedikçe sorun yok” diyen anne, yeni kızlarına gerçek bir şefkatle bağlanırlar.. Bir gece ölüveren nineyi, “cenaze paramız yok” bahanesiyle gizlice gömerek, emekli maaşını almayı sürdürürler… Filmin hiçbir karesinde sefiller edebiyatı yapmayan, manikeist değerlendirmelerden özenle kaçınan Kore-eda Hirokazu, günümüz Japon toplumunu hümanist bir yaklaşımla, duyarlı bir sorumluluk içinde sorguluyor. Çözülen geleneksel aile bağlarının çürümüşlüğü gerisinde yatan sevgiye, şefkate, anlayışa ve dayanışmaya susamışlığın önemine dikkatimizi çekiyor. İnsanlık komedyası üzerine düşünmeye davet ediyor izleyicisini… “Aile Sırları” birçok noktada Jia Zhang-ke’nin filmiyle kan bağı olmayan gerçek akrabalıklar içeren bir film. Her iki yönetmeni de Cumartesi gecesi açıklanacak ödül listesinde görebiliriz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI