Connect with us

.

Kültür-Sanat

Bir araya gelip koro kurdular

AleviNet

Published

on

Aynı mahallede oturan farklı yaş ve meslek grubundan kişiler bir araya gelerek Bu Toprağın Ezgileri Korosu’nu oluşturdu. Kolektif bir emekle aylardır çalışma yürüten koro üyeleri, ilk konserlerini 24 Mayıs’ta verme heyecanını yaşıyor.

Mersin’in Mezitli ilçesinde bağlı Akdeniz mahallesinde yaşayan kadınların ağırlıkta olduğu farklı yaş ve meslek grubundan 30 yakın kişi, aynı mahallede oturan Gönül Yılmaz’ın girişimleri sonucu bir araya gelip bir koro oluşturdu. Daha önce de Mersin Emek ve Gül Kadın Korosu’nda yer alan Yılmaz’ın çabaları sonucu oluşan koroda farklı yaşlarda aşçı, ev kadını, işçi ve öğretmen gibi birçok meslek grubundan kişiler mevcut.
Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğu göstermek için bir araya gelen mahalle sakinleri, önce korunun adını belirledi. Yaşadıkları topraklarda bulunan tüm halkları kapsayacak bir isim olması hedefiyle de Bu Toprağın Ezgileri Korosu adı tercih edildi.
İsim belirleme sürecinin ardından gündüz işlerine giden koro üyeleri, akşamları da Mezitli Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettiği bir mekanda çalışmalarını sürdürdü.  3 ay boyunca yoğun bir hazırlık sürecine giren koru üyeleri, harcadıkları emek sonucunda şimdi ilk konserlerini verme heyecanı içerisinde.
Koro üyeleri ilk konserlerini 24 Mayıs akşamı Mezitli Amfi Tiyatro Salonu’nda ücretsiz verecek.
‘HEP BİLİRLİKTE BAŞARDIK’
Koronun kurulmasına ön ayak olan Gönül Yılmaz, hep birlikte bir koro kurma başarını gösterdikleri için son derece mutlu olduğunu dile getirdi. “Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğunu gördük” diyen Yılmaz, kendilerine güç vermeleri için tüm Mersinlileri 24 Mayıs’ta verecekleri konsere davet etti. İşlerinin yoğunluğundan dolayı önceleri koro kurulmasına sıcak bakmadığını ancak Gönül Yılmaz’ın yoğun ısrarları sonucu koruyu kurmaya karar verdiklerini dile getiren Koro şefi Sezai Çakır da “Gönül bu koronun kurmasını o kadar istiyordu ki, herkesi bir araya getirdi” diye konuştu. Çakır, koronun tüm ihtiyaçlarının da yine kolektif bir şekilde oluşturulduğunu belirtti. İlk günden bu yana tüm halkların ezgilerini söylemek için yolla çıktıklarını ifade eden Çakır, “Fakat konsere kadar bunu yetiştirmedik. Bu seferlik halk konseri vereceğiz. Ama bundan sonraki çalışmalarımız tüm halkların ezgilerini söylemek olacaktır” dedi.
‘BİZLERİ BİRLEŞTİREN EZGİLERDİR’
Türkülerin tüm halkları birleştiren bir güç olduğunu dile getiren koro üyesi emekli Emin Sarıgül de, “Ne kadar farklı noktamız olursa olsun bizleri birleştiren ezgilerdir. Bu da bizlere tüm halkların birlikte yaşamasının mümkün olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
MA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

İranlı ünlü şairden işgal tepkisi: DAİŞ gitti, babası geldi!

AleviNet

Published

on

 

Seyit Ali Salihi yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Türk devletinin Rojavaya başlattığı işgal saldırı, özgürlük istemlerinin hedef alınmasıdır. Bu büyük zülüm ve saldırılara karşı her türlü sessizlik ve kaçış zorbaların desteklenmesidir. DAİŞ giti şimdi babası geldi.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Kürt Müzisyen Kelhor: Direnerek yenebiliriz!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına tepkiler devam ediyor.

Birçok siyasetçi, sanatçı, yazar, aydın, şairden sonra şimdi de ödüllü Kürt Müzisyen Kayhan Kelhor’dan tepki geldi.

‘GÜCÜMÜZ YETİYOR’

Kayhan Kalhor, yazılı bir mesaj yayımlayarak, “Kürtler olarak direnerek bu saldırıları kırabiliriz” dedi. Kalhor, şunları kaydetti:

“Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.”

 

Continue Reading

Kültür-Sanat

Nobel Edebiyat Ödülü Handke ve Tokarczuk’un oldu

AleviNet

Published

on

2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Avusturyalı yazar Peter Handke, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’ne ise Polonyalı yazar Olga Tokarczuk layık görüldü. İsveç Akademisi’nden Perşembe günü Stockholm’de yapılan açıklamada, Handke’nin “dili ustalıkla kullandığı güçlü eserlerinde çevreyi ve insan deneyiminin özelliklerini araştırdığı” belirtildi.

Açıklamada, Tokarczuk’un da “ansiklopedik bir tutku içeren anlatım gücünün bir yaşam biçimi olarak sınırlar arasında geçişini sembolize ettiği” kaydedildi.

Akademi’yi sarsan cinsel taciz ve yolsuzluk skandalı nedeniyle geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü verilmemişti. Bu nedenle, Nobel Komitesi bu yıl bir istisna yaparak iki ödül birden verdi.

Yaklaşık 830 bin euro tutarındaki Nobel Edebiyat Ödülü 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

1942 doğumlu Avusturyalı yazar Peter Handke’nin Türkçe’ye çevrilen anlatı ve romanları arasında “Solak Kadın”, “Kaspar”, “Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi” ve “Çocuğun Endişesi” bulunuyor.

Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’un ise Türkçe’ye “Koşucular” adlı romanı çevrilmişti.

Nobel Edebiyat Ödülü, 2016 yılında da Orhan Pamuk’a verilmişti.

DW,AFP,epd/JD,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI