Connect with us

.

Kültür-Sanat

Bir araya gelip koro kurdular

AleviNet

Published

on

Aynı mahallede oturan farklı yaş ve meslek grubundan kişiler bir araya gelerek Bu Toprağın Ezgileri Korosu’nu oluşturdu. Kolektif bir emekle aylardır çalışma yürüten koro üyeleri, ilk konserlerini 24 Mayıs’ta verme heyecanını yaşıyor.

Mersin’in Mezitli ilçesinde bağlı Akdeniz mahallesinde yaşayan kadınların ağırlıkta olduğu farklı yaş ve meslek grubundan 30 yakın kişi, aynı mahallede oturan Gönül Yılmaz’ın girişimleri sonucu bir araya gelip bir koro oluşturdu. Daha önce de Mersin Emek ve Gül Kadın Korosu’nda yer alan Yılmaz’ın çabaları sonucu oluşan koroda farklı yaşlarda aşçı, ev kadını, işçi ve öğretmen gibi birçok meslek grubundan kişiler mevcut.
Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğu göstermek için bir araya gelen mahalle sakinleri, önce korunun adını belirledi. Yaşadıkları topraklarda bulunan tüm halkları kapsayacak bir isim olması hedefiyle de Bu Toprağın Ezgileri Korosu adı tercih edildi.
İsim belirleme sürecinin ardından gündüz işlerine giden koro üyeleri, akşamları da Mezitli Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettiği bir mekanda çalışmalarını sürdürdü.  3 ay boyunca yoğun bir hazırlık sürecine giren koru üyeleri, harcadıkları emek sonucunda şimdi ilk konserlerini verme heyecanı içerisinde.
Koro üyeleri ilk konserlerini 24 Mayıs akşamı Mezitli Amfi Tiyatro Salonu’nda ücretsiz verecek.
‘HEP BİLİRLİKTE BAŞARDIK’
Koronun kurulmasına ön ayak olan Gönül Yılmaz, hep birlikte bir koro kurma başarını gösterdikleri için son derece mutlu olduğunu dile getirdi. “Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğunu gördük” diyen Yılmaz, kendilerine güç vermeleri için tüm Mersinlileri 24 Mayıs’ta verecekleri konsere davet etti. İşlerinin yoğunluğundan dolayı önceleri koro kurulmasına sıcak bakmadığını ancak Gönül Yılmaz’ın yoğun ısrarları sonucu koruyu kurmaya karar verdiklerini dile getiren Koro şefi Sezai Çakır da “Gönül bu koronun kurmasını o kadar istiyordu ki, herkesi bir araya getirdi” diye konuştu. Çakır, koronun tüm ihtiyaçlarının da yine kolektif bir şekilde oluşturulduğunu belirtti. İlk günden bu yana tüm halkların ezgilerini söylemek için yolla çıktıklarını ifade eden Çakır, “Fakat konsere kadar bunu yetiştirmedik. Bu seferlik halk konseri vereceğiz. Ama bundan sonraki çalışmalarımız tüm halkların ezgilerini söylemek olacaktır” dedi.
‘BİZLERİ BİRLEŞTİREN EZGİLERDİR’
Türkülerin tüm halkları birleştiren bir güç olduğunu dile getiren koro üyesi emekli Emin Sarıgül de, “Ne kadar farklı noktamız olursa olsun bizleri birleştiren ezgilerdir. Bu da bizlere tüm halkların birlikte yaşamasının mümkün olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
MA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Şair-yazar Ünlü yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

1928 yılında Elazığ’ın Harput ilçesinde doğan Ünlü’nün şiir ve yazıları birçok derginin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Ünlü, “Yukarışehir” ile 1987 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, “Toprak Kurşun Geçirmez” ile 1989 Madaralı Roman Ödülü’nü, “Eksi Beş Kelaynak” ile 1999 Kültür Bakanlığı Cumhuriyetin 75. Yılı Eser Yarışması Deneme Ödülü’nü aldı. 2004’te “evrensel sanata ve edebiyat dünyasına katkısı” dolayısıyla Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası verilen Ünlü, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesiydi. Kore gazisi olan ve albay rütbesiyle TSK’den emekli olan Ünlü, yazar Mahir Ünlü’nün kardeşiydi.

Continue Reading

Kültür-Sanat

SİYAD’dan çağrı

AleviNet

Published

on

Gezi Direnişi’ni konu alan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” filmi 2014’teki Altın Portakal’da sansüre uğramış, bunun üzerine çok sayıda film üreticisi, filmini yarışmadan çekmiş, bazı jüri üyeleri istifa etmişti.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından bir açıklama yapılarak 2014 yılındaki Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan sansür olayıyla yüzleşmek gerektiği ifade edildi. SİYAD açıklamasında ayrıca aynı yıl sansürlenen Gezi Direnişi hakkındaki “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” belgeselinin ve dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösteriminin yapılması istendi.

‘Sansüre meşru zemin’
Açıklamanın tamamı şöyle: “2014 yılında Altın Portakal’da yarışmaya seçilen belgesel ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’e uygulanan sansürün ardından, birçok film üreticisi filmini dayanışma adına yarışmadan çekmiş, çok sayıda jüri üyesi görevlerinden istifa etmiş, sansüre uğrayan, sansüre karşı çıkan kişi ve kurumlar, festival yönetimi ve destekçileri tarafından çok yönlü baskılara, son derece çirkin yıpratma ve karalama faaliyetlerine, hakaretlere maruz bırakılmıştı. Bu sansür, ulusal, belgesel ve kısa film yarışmalarının festivalden kaldırılmasına kadar gidecek olan sürecin başlangıcı oldu. Böylelikle, sansür mekanizmasına meşru bir zemin sağlanmış oldu ve sansür vakaları ivmelenerek arttı. Bu yılki yerel seçimlerin ardından ise belediye yönetiminin değişmesiyle Antalya’ya ulusal yarışma, belgesel ve kısa film yarışmalarının geri geleceği açıklandı. Birçok belediye de kültür sanat politikalarını gözden geçireceklerine dair taahhütler verdi. Memnuniyetle karşıladığımız bu gelişmelere karşın hem festivallerin hem de el değiştiren belediyelerin geçmişin hatalarıyla hakiki bir biçimde yüzleşmediklerini gözlemliyor ve Sinema Yazarları Derneği olarak taleplerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Festivallere ve belediyelere çağrımızdır:
– Dijital mecraların bile sansürlenmeye teşebbüs edildiği bir dönemeçte, Altın Portakal’ın 2014’te yaşanan sansür vakasıyla yüzleşmeden, geçmişin üzerini örterek yeni bir sayfa açması mümkün değildir. 2014 yılında festival yönetiminde yer alıp sansür vakasında doğrudan sorumlu olan veya o dönemde festival danışmanlık vb. kadrolarında yer alıp sansüre uğrayan belgeselle dayanışma göstermemiş kişilerin kamu önünde özeleştiri vermeden festivallerde görev almaları kabul edilemez.
– Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde sansürlenmiş “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”in ve 2014 yılında dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösterimi yapılmalıdır.
– Festivaller birincil misyonunu hatırlamalı, ticari gösterim ağları ya da sansür nedeniyle gösterilemeyen filmlerin izleyicilerle buluşabilmesinde ısrarcı olmalıdır.
– Yönetmenlerin yargılandığı, filmlerin sansürlendiği, her mecranın büyük bir baskı altına alındığı bir dönemde festivaller, sansür meselesinin tartışılabileceği alanlar açmalıdır.

‘Cinsiyet eşitliği’
– Son yirmi yıldır süregiden, kültür sanat alanlarını çoraklaştıran politikalar, alternatif basın kuruluşlarının kapatılmasına, kültür sanat alanında çalışan birçok arkadaşımızın işsiz kalmasına neden olmuşken, festival ekipleri ve belediyelerin kültür sanat daireleri ezberci reflekslerle oluşturulmamalı, baskıcı politikalar nedeniyle işinden olmuş liyakatli meslektaşlarımızın istihdamına önem verilmelidir.
– Adana Altın Koza Film Festivali ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, sinema sektöründe cinsiyet eşitliğini hedefleyen uluslararası #5050X2020 (2020 yılına kadar yüzde 50 eşitlik) taahhüdünü kabul etti. Türkiye’de Filmmor Kadın Kooperatifi’nin öncülüğünü üstlendiği kampanyaya diğer festivaller ve belediyeler de katılmalı, ekiplerinde ve programlarındaki filmlerde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmalıdır.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Leylâ Erbil’in arşivi dijitale aktarılıyor

AleviNet

Published

on

“Kişisel Arşivi Işığında Leylâ Erbil’in Edebi Dünyası” projesi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülüyor. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. üyesi Olcay Akyıldız tarafından yürütülen projede, yazarın yayımlanmış eserleri ile eserlerinin müsveddeleri arasındaki ilişkinin ortaya koyulması hedefleniyor. Yazarın arşivi üç ana kategoriye ayrıldı. İlk kategoride kişisel mektuplar, resmi yazışmalar ve biyografik malzemeler; ikinci kategoride yazarın metinleri; son kategoride ise ilk iki kategoriye de girmeyen çeşitli nesneler, kupürler, gazeteler, dergiler gibi malzemeler yer alıyor. Erbil, 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI