Connect with us

.

Politika

HDP’de ‘kan değişimi’ listesi

AleviNet

Published

on

HDP’nin 27. dönem milletvekili adayı olarak gösterdiği kamuyonuda muhalif kimlikleriyle öne çıkan sol kökenli simge isimler İstanbul, Ankara ve İzmir’den aday gösterilirken, mevcut 48 milletvekilinden yalnızca 21’i tekrar aday gösterildi. Tutuklu milletvekillerinden yalnızca İdris Baluken aday gösterilirken, tekrar aday gösterilen isimlerin neredeyse tamamının seçim bölgesinin değişmesi de dikkat çekti.

HDP, 24 Haziran için milletvekili aday listesini dün gün boyu yapılan tartışmaların ardından YSK’ye teslim etti. Edinilen bilgiye göre HDP’de bazı isimlerin 3 günlük yasal süre içerisinde değişebileceği ve listeye eklemeler yapılabileceği belirtiliyor. HDP’nin YSK’ye sunduğu listeye göre mevcut 48 milletvekilinden 20 milletvekili tekrar aday listesinde yer aldı. Tutuklu milletvekillerinden yalnızca İdris Baluken’in aday olması dikkat çekti.

Eş başkanlar İstanbul ve Van’dan aday oldu

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, İstanbul birinci bölge birinci sıradan aday olurken, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ise Van birinci sıradan aday oldu. HDP’nin eski Eş Başkanı Serpil Kemalbay ise İzmir birinci bölge birinci sıradan aday oldu.

Şık İstanbul ikinci bölgeden aday

İstanbul birinci bölge ikinci sırada Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, üçüncü sırada Erkan Baş aday oldu. İstanbul i 2. bölge 1. sırada birinci sırada gazeteci Ahmet Şık, ikinci sırada eski Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy yer aldı.İstanbul üçüncü bölge birinci sıradan Alevi kimliğiyle öne çıkan Turgut Öker aday olurken, aynı bölgenin ikinci sırasında Dilşat Canbaz Kaya aday oldu.

Eski vekiller aday listesinde yer aldı

7 Haziran’da milletvekili seçilen ancak 1 Kasım’da tekrar parlamentoya gelemeyen isimler de listede yer aldı. İstanbul üçüncü bölge üçüncü sırasında Saruhan Oluç, aynı bölgenin dördüncü sırasında ise Ali Kenanoğlu yer aldı. İzmir ikinci bölge birinci sırada ESP kontenjanından HDP MYK üyesi Murat Çepni aday oldu. Adana birinci sırada daha önce ismi Eş Başkanlık için konuşulan Tülay Hatımoğulları yer aldı.

İslami kökenli isimler de listede

İstanbul ikinci bölge üçüncü sırada İslami kimliğiyle bilinen Hüda Kaya aday oldu. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Nurettin Turgay İzmir birinci bölge ikinci sıradan aday gösterildi.

Veli Saçılık Ankara 3. bölgeden aday

Ankara birinci bölge 1. sırada daha önce seçim bölgesi İstanbul olan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu yer aldı.  Ankara 1. bölge 2. sırada HDP Ankara İl Teşkilatından Eşref Kiraz aday oldu. Ankara 2. bölge 1. sırada Nuray Türkmen Canlı aday oldu. Ankara 3. bölge 1. sırada kamuoyunda Yüksel Caddesi’nde yaptığı eylemlerle gündeme gelen aktivist Veli Saçılık aday oldu.

Barış Atay Hatay’dan atay oldu

Muhalif kimliğiyle öne çıkan geçtiğimiz hafta bir tweet nedeniyle gözaltına alınarak serbest kalan tiyatro sanatçısı Barış Atay da HDP’nin Hatay birinci sıra adayı oldu. Sanatçı Ferhat Tunç ise HDP’nin Aydın birinci sıra adayı oldu. BDP döneminde milletvekilliği yapan Fatma Kurtulan Mersin birinci sıradan aday oldu.

48 vekilden 27’si aday olmadı

HDP’nin 27. dönem listesinde mevcut 48 milletvekilinden 27’si aday gösterilmezken, 21 isim tekrar aday gösterildi. Buna göre Lezgin Botan (Manisa 1. sıra), Mehmet Emin Adıyaman (Bursa 2. bölge 1. sıra), Hişyar Özsoy (Diyarbakır 5. sıra), Garo Paylan (Diyarbakır 7. sıra), Mahmut Toğrul (Gaziantep 1. sıra), Mithat Sancar (Mardin 1. sıra), Meral Danış Beştaş (Siirt 1. sıra), Alican Önlü (Tunceli 1. sıra), Nimetullah Erdoğmuş (Şanlıurfa 1. sıra), Bedia Özgökçe (Van 2. sıra), Feleknaz Uca (Batman 2. sıra), Ayşe Acar Başaran (Batman 4. sıra), Leyla Birlik (Şırnak 2. sıra), Bedran Öztürk (Ağrı 1. sıra), Filiz Kerestecioğlu (Ankara 1. bölge 1. sıra), Celadet Bedirhan Gaydalı (Bitlis 1. sıra), İmam Taşıer (Diyarbakır 3. sıra), Pervin Buldan İstanbul (1. bölge 1. sıra), Hüda Kaya (İstanbul 2. bölge 3. sıra), Ayhan Bilgen (Kars 1. sıra) ve İdris Baluken (Batman 1. sıra) tekrar aday gösterilen isimler oldu.
Önder aday olmadı

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise aday olması yönünde ikna edilmesi için yapılan çalışmalara karşın aday olmadı. Emek ve özgürlük mücadelisinin simge isimlerinin listede yer aldığını kaydeden Önder, bundan sonra sinemacı ve yazar kimliğiyle mücadele yürüteceğini ifade etti.

HDP’nin milletvekili adayları belli oldu

Öcalan’ın yeğeni ve avukatları listede

Terör örgütü PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın oğlu Ömer Öcalan Şanlıurfa dördüncü sıradan aday oldu. Öcalan’ın avukatları olan Ebru Günay Mardin dördüncü ıradan; Cengiz Çiçek ise Van altıncı  sıradan aday gösterildi. PKK yöneticisi Murat Karayılan’ın akrabası olan Mehmet Karayılan Gaziantep 3. sıradan aday gösterilmesi dikkat çekti.

Mızraklı Diyarbakır birinci sırada

HDP’nin oy deposu olan Diyarbakır’da birinci sırada eski Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı yer alırken, 2. sırada Salihe Aydeniz, 3. sırada İmam Taşçıer, 4. sırada Remziye Tosun, 5. sırada Hişyar Özsoy, 6. sırada Semra Güzel, 7. sırada Garo Paylan, 8. sırada Dersim Dağ, 9. sırada Musa Farisoğulları, 10. sırada Abdurrahim Durmuş, 11. sırada Mehmet Temizyüz, 12. sırada Ferda Fahrioğlu Akın yer aldı.

Politika

CHP’li Özgür Özel, Bakan Hulusi Akar’ın açtığı davada hakim karşısına çıktı

AleviNet

Published

on

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 27 Aralık 2018’de CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, bugün görüldü. 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, CHP’li Özel ve avukatı ile Bakan Akar’ın avukatları katıldı.

Mahkemedeki savunmasında, davanın siyasi nitelikte olduğunu savunan Özgür Özel, söylediği her sözün arkasında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Davalı taraf, dava açarken silahlı kuvvetlerden aldığı emekli ikramiyesinin 4 katı yüksekliğinde bir tazminat talep edilmiştir. Manevi tazminat verenin fakirleşmesi ve tazminat alanın zenginleşmesi hedeflenmemelidir. Bu bedelin davaya dikkat çekmek için talep edildiği kanaatindeyim. Bütçe görüşmeleri, siyasi denetimin bir unsurudur. Doğrudan bir gensoru niteliğindedir. Bakanlar, bu görüşmeler sırasında hesaba çekilir. Davaya konu eleştirilerde görevle ilgili bir sataşma bulunmamaktadır. Mahkemenin bu konuda hakkımı teslim edeceğine inanıyorum. Davacının ‘balyoz’, ‘ergenekon’ ve ‘askeri casusluk’ davalarında, sorumlu olduğu Hasdal Cezaevi hariç kimseye ziyarette bulunmadığını iddia ediyoruz. Balyoz ve kumpas kitabı mahkemeye sunulmuştur. Dava, siyaseten açılmış bir dava olup, muhalefet görevimizi tehdit etmektedir.”

Savunmanın ardından duruşma, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’e ertelendi.

Duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan CHP’li Özel, “Yargılanan muhalefet hakkıdır” dedi.

Continue Reading

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI