Connect with us

.

Politika

İşte CHP’nin İzmir adayları

AleviNet

Published

on

Adaylarını tüzük gereği ön seçimle belirlemesi gereken CHP, seçim takviminin sıkışıklığı nedeniyle merkez yoklaması yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Merkez Yönetim Kurulu tarafından belirlenen listeye CHP’nin mevcut İzmir milletvekillerinden Zekeriya Temizel, Zeynep Altıok, Ali Yiğit, Musa Çam ve Mustafa Balbay giremedi. İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İstanbul’dan aday gösterildi.

Liste dışı kalan Mustafa Balbay, “Yıllardır Cumhuriyet Gazetesi sütunlarında, Silivri zindanlarında, TBMM sıralarında daha demokratik, özgür, bir Türkiye için mücadele ettim. Bu mücadeleyi bütün inancım ve enerjimle katkı sağlamaya devam edeceğim” dedi.

Ali Yiğit ise bunun ‘nöbet değişimi’ olduğunu, partinin iktidarı için çalışacağını belirterek, “Genel Başkan ve MYK böyle uygun gördü. Bu saatten sonra partinin iktidarı için çalışacağız. Geriye dönmemeli önümüze bakmalıyız. Ülkeyi güzel günler bekliyor” dedi.

Zekeriya Temizel, adaylık başvurusunda bulunmazken, 1 Kasım seçiminde girdiği ön seçimden 7’nci sırada çıkan ve seçilen Murat Bakan’ın 1’inci bölge 1’inci sırayı yükselmesi dikkat çekti. Partinin tüzük kurultayına komisyonda yer alan Murat Bakan’ın Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’a yakınlığı nedeniyle üst sıralarda yer aldığı ileri sürüldü. Bakan’ın bir dönem avukatlığını yaptığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile arasının iyi olmadığı da parti kulislerindeki iddialar arasında yer aldı.

Parti Meclisi üyesi Sevda Erdan Kılıç’ı da Bülent Tezcan’a yakınlığının, 2’nci bölgede 5’inci sıraya taşıdığı öne sürüldü. Avukat olan Kılıç, 2015 seçimlerinde ön seçime girip, 11’inci sırada çıkmıştı.

Türkiye’nin ilk Roman milletvekili Özcan Purçu ise 1’inci bölge 3’üncü sıradan aday oldu. Purçu, “Demek ki ben de iyi işler yapıyorum ki Genel Merkez 3’üncü sıradan aday gösterdi. Özellikle İzmir gibi bir şehirden Roman milletvekili olmam çok gurur verici” dedi.

KANİ BEKO 4. SIRADAN ADAY

İzmir listesinde ‘ithal’ denilebilecek adaylar arasında Ergenekon soruşturmaları sonucu tutuklanan, 41 ay cezaevinde kaldıktan sonra ordudan ayrılan, Parti Meclisi üyesi, savaş helikopteri pilotu Mehmet Ali Çelebi, İzmir 1’inci bölge 5’inci sıradan aday gösterildi. Diplomat Ahmet Ünal Çeviköz de 2’nci bölgede, Kılıçdaroğlu’nun bir altında 2’nci sırada yer aldı. DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko’nun 1’inci bölge 4’üncü sıradan adaylığı ile liste dışı kalan Musa Çam’ın üzgün olduğu belirtildi. Kani Beko ise Musa Çam’ın yol arkadaşı ve yoldaşı olduğunu belirterek, “Yıllarca hem CHP’de hem de DİSK ailesi içerisinde birlikte çalıştık. Benim çok sevdiğim, saydığım, saygı duyduğum bir insan. Gönül TBMM’de daha fazla sendikacıların olmasından yana. Türkiye’nin çalışanlar, köylüler, işsizlerle ilgili çok büyük sorunları var. Ama bunların üstesinden gelebilmek için 24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı, CHP’nin iktidarı olması gerekir; diye düşünüyorum” dedi.

İL BAŞKANLARI RİSKLİ SIRALARDA

CHP İzmir İl eski Başkanı Bedri Serter ile Ali Engin de listede yer aldı. İzmir 2’nci bölge 7’nci sırada yer alan Serter, sırasını daha yukarılarda beklediğini belirterek, “14 ay il başkanlığı yaptım. Kısa da olsa önemli olan iz bırakmak. İl Başkanlığı döneminde 1 ön seçim, 2 genel seçim geçirdim. Kongreler oldu ve hepsi çok sağlıklı geçti. Bu izi bıraktıktan sonra daha yukarıda bir sıra bekliyordum. Ama bu da gayet güzel. İnşallah milletvekili olarak seçildikten sonra da Türkiye’de her türlü noktada, partimizle birlikte iz bırakmaya çalışacağız” diye konuştu.

CHP’nin yine eski il başkanı Ali Engin ise 9’uncu sırada yer aldı. Bir önceki seçimde 8’inci sıradan aday gösterilen Engin, bir sıra daha geriledi. Engin, “Bu dönem artık şahsımızı ilgilendiren bir dönem değil. O nedenle parti için çalışacağız. Sıramız önemli değil, diğer arkadaşlarımızın çıkması için gayret edeceğiz” dedi.

CHP İzmir milletvekili listesinde, seçilebilecek sıralarda yalnızca 2 kadına yer verildi. İzmir’de seçilebilecek sıralarda yalnızca Selin Sayek Böke ile Sevda Erdan Kılıç’a yer verildi. 1’inci bölgeden 10’uncu sırada Nilay Kökkılıç ile 11’inci sırada Ezgi Deniz Urunga’ya yer verildi. 2’nci bölgede Sevda Erdan Kılıç üst sıralarda yer alırken, Ebru Okay ise 13’üncü sıraya yazıldı.

LİSTEDE TACETTİN BAYIR 6.SIRADA

7 Haziran 2015 seçimleri için yapılan ön seçimde 1’inci bölgeden 2’nci sırada çıkan ancak iki kontenjan adayın ardından 4’üncü sırada seçime giren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, bu kez 6’ncı sıraya yazıldı. İYİ Parti’ye gidip dönen milletvekillerinden olan Tacettin Bayır, “Türkiye’de gösterilmeyen milletvekillerine bakınca, bizim listede gerilememiz normal gibi. Ama benim için önemli olan partimin bu kez iktidar olması. AKP iktidarından kurtulmak ve Muharrem İnce’yi seçtirmek istiyoruz. Biz dünün politikacısı değiliz. Zor günlerin adamıyız. Böyle kritik bir noktaya koymuşlar ama İzmirli onu takdir eder. Sorun yok. Önümüzdekileri süpürüp götüreceğiz. Yazılmayan vekillere üzüldüm” dedi.

SELİN SAYEK BÖKE, MANİFESTO YAYINLAMIŞTI

CHP’nin İzmir 1’inci bölge 2’nci sıradan bir kez daha aday gösterdiği Selin Sayek Böke, 16 Nisan 2017 referandum sonuçları karşısında Kılıçdaroğlu’nun pasif davrandığını ve CHP’nin TBMM’den çekilmesi gerektiğini belirterek 6 Mayıs’ta, ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Ancak meşruluğunu yitirdiğini söylediği TBMM’nin üyeliğinden, yani milletvekilliğinden istifa etmemesi dikkat çekmişti. Böke, 1’inci bölge 2’nci sıradan yeniden aday gösterildi.

İzmir’in milletvekili aday listesi şöyle:

Birinci Bölge

1.Murat Bakan

2.Selin Sayek Böke

3.Özcan Purçu

4.Kani Beko

5. Mehmet Ali Çelebi

6. Tacettin Bayır

7. Ednan Arslan

8. Sefer İpekli

9. Kazım Umdular

10. Nilay Kökkılınç

11. Ezgi Deniz Urunga

12. Devrim Barış Çelik

13.

14.

İkinci Bölge

1.Kemal Kılıçdaroğlu

2.Ünal Çeviköz

3. Kamil Okyay Sındır

4. Atila Sertel

5.Sevda Erdan Kılıç

6. Mahir Polat

7. Bedri Serter

8. İdris Yavuzyılmaz

9.Ali Engin

10. Salih Özçiftçi

11. Mehmet Birlik

12.

13.

14. Ebru Okay

CHP listesine ‘Şeker’ ayarı Adaylık için başvurmayanlar, liste dışı kalanlar Listeye göre CHP’de kim kazandı kim kaybetti? CHP’de sürpriz tırpan… İşte listede olmayan isimler CHP’nin Denizli adayları belli oldu CHP’nin Manisa adayları belli oldu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

ESP: Barış dedikleri işgal, pınar dedikleri kan deryası

AleviNet

Published

on

ESP Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, Türk işgal saldırılarına ilişkin, yüzlerce sivilin bombardımanlarda hayatını kaybettiği, bazı köyler ve kasabaların talan edildiğini kaydetti.

“Direnişin meşruiyeti büyürken işgalciler yalnızlıklarında boğuluyor” diyen ESP, direniş karşısında “Neo-Osmanlıcı işgal ve yayılma hevesleri sömürgecilerin kursağında kalıyor” diye ekledi.

İşgale “Barış pınarı” adının verilmesine de tepki gösteren ESP, “Tam da faşist karakterlerine ve ikiyüzlü tutumlarına uygun olarak bu işgal harekâtının “Barış Pınarı” diyorlar. Barış dedikleri işgal ve savaş, pınar dedikleri ise kan deryasıdır” dedi.

“Şimdi daha gür sesle halkların kardeşliğini ve eşitliğini savunmanın zamanı” olduğunu belirten ESP, şu çağrılarda bulundu:

-AKP-MHP faşist blokunun işgal saldırısı durdurulmalı, Türk burjuva ordusu ve denetimindeki çeteler Rojava topraklarını derhal terk etmelidir.

-Tüm emperyalistler ve bölge işbirlikçileri Suriye topraklarından elini çekmelidir. Suriye’nin geleceğine Suriye halkları karar vermelidir.

-Kuzey-Doğu Suriye halklarının ve yönetiminin statüsü ve hakları tanınmalıdır.

-Afrin işgali sonlandırılmalı, buradaki eli kanlı çeteler ve sömürge kurumları tasfiye edilmeli, Afrin halkının geri dönüşü güvence altına alınmalıdır.

-AKP-MHP faşist koalisyonunun savaş suçları tespit edilmeli, sorumluları uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdır.

-İşgale karşı çıktıkları için tutuklananlar derhal serbest bırakılmalı, polis ve yargı terörü sonlandırılmalıdır.

Continue Reading

Politika

Erdoğan’ın Alman Bakan’a yönelik sözlerine tepki

AleviNet

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas hakkındaki sözleri Almanya’da tepkiyle karşılandı.

Erdoğan, dün Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Suriye’deki askeri harekâtta kullanılabilecek silah ve teçhizatların satışına izin vermeyecekleri sözlerini eleştirmişti. Erdoğan, “Alman Dışişleri Bakanı çıkmış, haddini bilmez bir adam, ‘Türkiye’ye silah satmayacağız’ diyor. Aman yandık! Ben kaybetmem siz kaybedersiniz. Sen siyaseti de bilmiyorsun, siyaset acemisisin. Siyaseti bilsen böyle konuşmazsın. Sen satmadın da ne olacak yani, biz bittik mi?” demişti.

Mützenich’ten “ilişkileri zehirler uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepki gösteren Sosyal Demokrat Parti (SPD) Grup Başkanı Rolf Mützenich, bunu “Çirkin hakaret” olarak nitelendirerek, kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mützenich, yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a yönelik aşağılayıcı sözleri kesinlikle kabul edilemez” dedi. Mützenich, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sözler çok kötü bir şekilde sınırın aşılması ve kişisel olarak büyük bir gaftır. Müttefikler arasında eleştiri şarttır. Kişisel karalamaya varan çirkin hakaretler iki ülke arasındaki gergin ilişkileri zehirliyor.”

Sosyal Demokrat Partili Bakan Maas’ın Türkiye’nin askeri harekâtını eleştirdiğini hatırlatan Mützenich, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını durdurma kararını ve başka önlemleri değerlendirmesini desteklediklerini vurguladı.

Sol Parti’den tepki

Sol Parti de Erdoğan’ın Almanya Dışişleri Bakanı’na yönelik sözlerine tepki gösterdi. Sol Parti Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Alman hükümetinden Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’nin çağrılmasını talep etti. Bartsch, yaptığı yazılı açıklamada “Eğer Erdoğan hakaretlerini geri almazsa, Türk Büyükelçi’nin sınır dışı edilmesi” gerektiğini söyledi.

“Türkiye’nin Suriye’deki uluslararası hukuku ihlal eden işgali nedeniyle Heiko Maas’ın Türk Büyükelçiyi çoktan çağırması gerekirdi” diyen Sol Partili politikacı, Alman hükümetinden Türkiye’ye yönelik “Eksiksiz silah ambargosu ve diplomasinin bütün araçları ile siyasi baskı” uygulanmasını talep etti.

AFP,dpa/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Politika

HDP: Kürt halkının iradesini kıramazsınız

AleviNet

Published

on

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, işgale karşı başlatılan siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin bugün açıklama yaptı.

‘İKTİDAR CADI AVINDA!’

Buldan ve Temelli’nin yazılı açıklaması şöyle:

“İktidarın demokratik siyaset alanına ve Kürt siyasetine yönelik başlattığı tasfiye operasyonları adeta bir cadı avına dönüştü. Savaşa ve işgal girişimine karşı çıkan ve barış isteyen herkes iktidarın hedefinde.

9 Ekim’den bugüne kadar savaş karşıtı yüzlerce kişi gözaltına alınmış, onlarca kişi tutuklanmıştır. Belediye eşbaşkanlarımız, kriz merkezlerimiz, savaş mağdurlarına el uzatmaya çalışan gönüllü yardım organizasyonlarımız bu saldırının hedefindedir.

‘İTTİFAK PARTİLERİ DE HEDEFTE’

Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini dillendiren ittifak partileri de hedef alınmaya başlamıştır. Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sayın Sinan Çiftyürek bu sabah gözaltına alınmıştır. Böbrek nakli yaptırmış ve son bir yıldır bu nedenle tedavi gören 67 yaşındaki Sinan Çiftyürek’in evine gece yarısı baskın yapmak iktidarın hıncının göstergesidir.
Bu gözaltı da, siyasi çizgisi ne olursa olsun hak ve özgürlük talep eden bütün Kürtlere yönelik bir saldırı zihniyetinin olduğunun açık ve somut kanıtıdır. Kürt halkının meşru ve demokratik taleplerini dile getiren Sinan Çiftyürek başta olmak üzere, evrensel bir hak olan barış talebini dillendirenler derhal serbest bırakılmalıdır.

‘HALKIN İRADESİNİ KIRAMAZSINIZ’

Barış talebi, hak ve özgürlük talebi baskılarla susturulamaz. Gözaltı ve tutuklamalar Kürt halkının iradesini kıramaz. Haklı ve doğru bulduğumuzu savunmaya ve bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI