Connect with us

.

Güncel

BBC ekibi araştırdı: İstanbul’da sahte pasaport pazarı…

AleviNet

Published

on

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası sayıları 100 bini aşan tutuklamalar ve ihraçlar ile Avrupa’da yeni bir hayat kurmanın peşinde olanlar yasadışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışıyor. Kullanılan yollardaın başında ise sahte pasaport geliyor…

Ancak sahte pasaportu kullananlar sadece 15 Temmuz sonrası mevcut siyasi durumdan kaçmak isteyenler değil. Farklı amaçlarla da bu işe koyulanlar var. Geçen yıl yaklaşık 7 bin kişinin sahte, çalıntı ya da kayıp pasaportlarla Avrupa’ya giriş yapmaya çalışırken yakalandıkları bilgisi var.

 Peki, bu rakam da göz önünde bulundurulunca sahte pasaport almak bu kadar kolay kolay mı?

BBC Arapça ekibi, Türkiye’de bu durumu araştıran bir video habere imza attı. İstanbul’a giden ekip, sahte pasaport piyasasını ortaya çıkardı.

 Haberde, Facebook’ta sahte pasaport, seyehat belgeleri ve Avrupa oturum izni belgelerinin alınıp satıldığı çok fazla sayfa olduğuna dikkat çekiliyor.

 Bu gruplardan birisine giren ekip, 5 binden fazla aktif üyesi olduğunu söylüyor ilgili grubun.

 Gruba 30’lu yaşlarda biri için pasaport aradığını yazdıktan sonra, birkaç saat içinde en az 10 kişinin kendisine dönüş yaptığını belirtiyor.

Videoda, BBC ekibi sahte pasaport için bir buluşma ayarlıyor ve organizatör ile görüşüyor.

 Kaçakçının, “Pasaport AB içinde hala geçerli. Hiçbir sorun yaşamazsın. yüzde 100 gerçek” dediği videoya yansırken kısa sürede işlemler bitiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI