Connect with us

.

Güncel

Efrin’de Kürt, Êzidî ve Alevilere dair ne varsa yok ediliyor

AleviNet

Published

on

TSK ve himayesindeki ÖSO gruplarının saldırdığı ve demografisini değiştirdiği Efrin’de Kürt, Êzidî ve Alevilere dair izler bir bir siliniyor. Binlerce yıllık taşınabilen tarihi varlıkların da Türkiye’ye taşındığı belirtiliyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) himayesindeki ÖSO grupları ile Efrin’e düzenlediği saldırı, demografik yapıyı değiştirme çalışmalarıyla devam ediyor. 18 Mart’ta Efrin’e giren TSK ve ÖSO güçleri, kalan az sayıdaki aileyi ve geri dönen Efrinlileri kaçırtmak için çeşitli yollara başvuruyor. Kaçırma, işkence, öldürme, gasp, talan ve tecavüzün bir yönteme dönüştüğü Efrin’de, kalan son Kürtler de çareyi topraklarını terk etmekte buluyor.
TARİHİ VARLIKLAR TÜRKİYE’YE TAŞINIYOR
Boşaltılan kanton topraklarına, Şam’ın Guta bölgesinden taşınan selefiler ve aileleri yerleştiriliyor. Cindirêsê ilçesi başta olmak üzere kantona şimdiye kadar onbinlerce yabancı taşındı ve Kürtlere dair izler silinmeye çalışılıyor. Bölgedeki Kürtçe isimler değiştiriliyor. Raco ilçesinin Girê Kevirê Ker olan ismi Şehitler Tepesi olarak değiştirildi. Yine köy isimleri ve başta kent hastanesi olmak üzere kurumların adı da Türkçeleştirildi. Raco’nun Elbîskê köyü, Şêran ilçesindeki Nebî Hûrî Türbesi, Şêrawa’nın Kîmarê ve Beradê köyleri ile Girê Cindirêsê’de bulunan insanlığın 12 bin yıl öncesine tanıklık eden tarihi değerlerinin de Türkiye’ye taşındığı belirtiliyor.
KÜRDE DAİR HER ŞEY YOK EDİLİYOR
Demografik değişim ile harita yeniden çizilmek istenirken, kanton topraklarının yüzde 70’ine yakını da askeri karargah ve istihbarat üsleri olarak kullanılıyor. Bu karargahlardan birisi de Şehîd Ezîm (Emîn Xûbarî) okulu. Buradan asimilasyon ve saldırıların koordine edildiği kaydediliyor. Viyan Amara Kültür Merkezi, çocuklara Türkçe öğretilen bir merkeze dönüştürüldü. Efrin Üniversitesi’ne bağlı meslek edindirme merkezi de insanların “terbiye” edildiği cezaevine dönüştürüldü. Şeriat Lisesi, şeriat mahkemesine çevrildi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Muhammed Neqşîbendî de Efrîn kantonunun müftüsü olarak görevlendirildi.
ALEVİ VE ÊZİDÎ İZİ SİLİNİYOR
Bunların yanında Alevi ile Êzidîlerin köyleri de askeri karargah olarak kullanılıyor. Êzidî köyleri olan Feqîra, Sînka ve Qîbarê askeri karargahlara dönüştürülürken, Êzidîlerin köylerine girişi yasaklandı. Yine Mabata ilçesi köylerindeki Alevilerin kullandığı cemevi, Sultan Murad Tugayı’nın askeri karargahına dönüştürüldü. Alevilerin Yaxmur Dede Ziyareti, dozerle yıkıldı, yerine askeri karargah inşa ediliyor.
KÜRTLERİN ELİ İLE ŞARK ISLAHAT
Yapılan tüm bu işlemlere meşruiyet kazandırmak için ise, Türkiye’de oluşturulan kentin sivil meclisi kullanılıyor. Söz konusu kararların altında bu meclisin imzası bulunduğu ifade ediliyor. Meclisin başını çeken Hesen Şindî, Hisên Osman, Elî Sîno, Mihemed Şakir, Zûher ve diğerlerinin onayı ile Şark Islahat Planı Kürtlere yeniden yaşatılıyor.
MA / Erdoğan Altan

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI