Gazeteci Alayumat’ın duruşması yarın görülecek

KHK ile kapatılan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat’ın üçüncü duruşması yarın görülecek. Alayumat’ın avukatı Tugay Bek, tutukluluk halinin bir hukuk ihlali olduğunu kaydetti.
Sınır hattında takip ettikleri haberler gerekçe gösterilerek gözaltına alınarak tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabirleri Erdoğan Alayumat ve tutuksuz yargılanan Nuri Akman’ın üçüncü duruşması Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın görülecek.
‘TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMI KABUL EDİLEMEZ’
Alayumat’ın 10 aydır tutuklu yargılandığını ifade eden avukatı Tugay Bek, yarın üçüncü duruşmasının görüleceğini ve MİT yerleşkesi olduğu iddia edilen yerle ilgili devletin güvenliği açısından tehlikeli ve sakıncalı bölgeler olup olmadığı hususunda ilgili makamlara bir takım yazışmalar yapıldığını ve herhangi bir cevap  verilmediğini hatırlattı. Alayumat’ın gazetecilik faaliyetlerinden ötürü yargılandığını dile getiren Bek, Alayumat’ın Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelmeyen yazı nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verileceğini söyledi. Bek, Alayumat’ın yazışmadan ötürü tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.
MUHALİF BASIN YARGILANIYOR
Alayumat’ın herkesin çektiği fotoğraflardan yargılanıyor olmasının haberlerin muhalif nitelikli olmasından kaynaklı olduğunun altını çizen Bek, muhalif gazeteciliğin suç olmadığını söyledi. Bek, “Muhalif bakış açısının muhalif habercilerin cezalandırılmak istediğini açık bir kanıt olarak bizim tarafımızdan değerlendirilmektedir. Mevcut veriler ışığında ne örgüt üyeliğinin ne de başka bir ülkeye veya örgüt adına ajanlık faaliyet iddialarına ilişkin dosya kapsamında ceza almasına yeterli en ufak bir delinin olmadığı düşüncesindeyiz. Gerçekten hukuka uygun bir yargılama yapılacak olursa yargılama neticesinde müvekkilimiz Alayumat’ın  mutlaka beraat yerinde bir karar olacaktır. Tutukluluk süresinin bu  derece uzatılması ayrıca bir hukuk  ihlalidir.
Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yakın süreçlerde vermiş olduğu kararlarda altı çizilerek hiç kimsenin yazdıklarından, yayınladıkları ve konuşmalarından dolayı tutuklu olarak yargılanmaması gerektiği hususunda karar vardır. Hem Anayasa Mahkemesinde hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu örnek kararlar vardır. Bu kararlar çerçevesinde bakıldığında yarınki duruşmada müvekkilimiz Erdoğan Alayumat’ın tahliyesine karar verilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.
MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.