HDP kadın aday sayısıyla diğer partileri yine solladı

HDP, gösterdiği kadın milletvekili adayı sayısıyla AKP ve CHP’yi geride bıraktı. AKP’den 126, CHP’den de 137 kadın aday gösterilirken, HDP ise 230 ismi milletvekili olarak gösterdi.
24 Haziran baskın seçimleri için siyasi partiler, aday listelerini dün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verdi. Sunulan listelerde 600 milletvekili adayı içerisinde partiler arasında en fazla kadın aday gösteren parti Halkların Demokratik Partisi (HDP) oldu.
AKP listesinde 126 kadın adaya, CHP listesinde 137 kadın adaya yer verilirken, eşit temsiliyet ilkesini esas alan HDP’nin gösterdiği kadın sayısı 230 oldu. Kadın adayların bazıları, aday gösterildikleri kentlerin ilk sırasında yer aldı.
HDP, yine milletvekillerinin tamamını çıkaracağını düşündüğü Şırnak, Van ve Mardin gibi kentlerde kadın ve erkek aday sayısına eşit dağılım yaptı. Hemen her kesimden kadınları aday gösteren HDP, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kadın avukatlarından Ebru Günay, kadın cinayetleri davalarına bakan avukatlar Züleyha Gülüm, Döndü Ceren Şimşek, Diren Cevahir Şen’i ilk sıralarda aday gösterdi.
7 HAZİRAN’DA HDP 26 KADIN VEKİLLE MECLİS’E GİRDİ
7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP, CHP, AKP ve MHP’nin toplam kadın aday sayısı 510’du. Listesinde en fazla kadın aday bulunan parti, yine HDP olmuştu. 7 Haziran seçimlerine 268 kadın aday ile giren HDP’nin çıkardığı 80 milletvekilinden 26’sı kadındı. Böylece, Meclis tarihinde ilk defa bir parti, en çok kadın vekil sayısıyla rekor kırdı ve HDP sayesinde Meclis’te kadın vekil sayısı 97 olurken oran ise ilk kez yüzde 18’e ulaştı.
Kadın partisi olduğunu belirten HDP, yenilenen 1 Kasım seçimlerinde de 228 kadın aday sayısıyla yine kadın aday sayının en fazla olduğu parti olmuştu.  26. Dönem’de Meclis’e girebilen kadın sayısı 82’ye ve oran da yüzde 14,9’a geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.