İzmir Yenikapı Tiyatrosu Avrupa turnesinde

Avrupa turnesinde olan İzmir Yenikapı Tiyatrosu’na Ulm ayağında da büyük ilgi. HDP Ulm Seçim Platformu tarafından organize edilen tiyatro dünkü gösterisinden sonra, sırada stand, miting, panel, iftar yemeği gibi çok renkli etkinlikler de var.

İzmir Yenikapı Tiyatrosu Avrupa turnesine Berlin, Friedrichshafen ve Ulm’da sahnelediği “Sokaktan kalan bir masal: Efsun” adlı oyun ile devam ediyor. AvEG-Kon tarafından organize edilen turneden önce Hamburg’da Uluslararası Tiyatro Köprüsü Buluşması’na katılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu, bu buluşmanın ardından başladığı Avrupa turnesinin ilk durağı olan Berlin’de 18 Mayıs’ta seyirciyle buluştu. Oyuncuların yüksek bir performans sergilediği ve izleyicilerin beğeni ile izlediği “Sokaktan kalan bir masal: Efsun” adlı oyun, sokakları sihre bulayanların hikayesini anlatıyor.

Yokluk, yoksulluk ve fabrikalaşmış bir hayatın nedenleri üzerine seyirciyi düşünmeye ve kendisiyle tartışmaya sevk eden oyun, bu hayattan çıkışın mümkün olduğu konusunda önemli fikirler veriyor. Dialoglarıyla seyirciyi başarılı bir şekilde yer yer oyuna dahil eden Yenikapı Tiyatrosu, aynı zamanda yaşamdan, hayatın içinden gerçeklere dokunmalarıyla, sömürüye ve yoksulluğa, baskılara, haksızlıklara, adaletsizliğe, kadına yönelik şiddete, toplumunu tek tipleştirmesine, yalan ve manipülasyona karşı, direniş ve umudun mümkün olduğunu başarılı bir şekilde taşıyor.

ULM’DA DA BÜYÜK İLGİ

Dün de Ulm’da sahlenenen oyuna büyük ilgi gösteren tiyatroseverler, tiyatro santçılarını uzun ayakta alkışladı. Tunenin Ulm ayağını organize eden HDP Ulm ve Çevresi Seçim Platformu aktivistleri “Tiyatrodan iftar yemeklerine, mitinglerden halk toplantılarına kadar, seçim çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundular.

Yine oyun öncesi birer konuşma yapan, HDK Ulm Eşsözcüleri Songül Toprak ve Serkan Akter “Tüm halklarımızı HDP’ye ve cumhurbaşkanı Selahattin Demirtaş’a oy vermeye çağırıyoruz” diyerek, platforma destek vermeleri çağrısında bulundular. Etkinliğin geliri, seçim çalışmaları için HDP Ulm Seçim Platformu’na bağışlandı.

TURNE SÜRÜYOR

İzmir Yenikapı Tiyatrosu’nun Avrupa turnesi Stuttgart, Basel ve Verviers’le devam ediyor.

Dört kişilik oyunu, yönetmen Orçun Masatçı, Medine Çam, Filiz Kış ve Serkan Koçak sergiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.