Kadınları savunan avukatlar da HDP’de aday

“Ataerkil zincirleri kıra kıra geliyoruz” çağrısı yapan HDP, kadın cinayetleri davalarına bakan kadın avukatları da ilk sıralarda aday gösterdi.
Kadın adaylarının tanıtım toplantısında, “Ataerkil zincirleri kıra kıra geliyoruz” çağrısı yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), çıkardığı kadın aday sayısı ve profilleriyle dikkat çekiyor. Her gün en az 5 kadının öldürüldüğü Türkiye’de kadın cinayetleri davalarını takip eden kadın avukatlar da HDP’nin aday listesinde yer aldı.
Avukatlar; Züleyha Gülüm, Ceren Şimşek ve Diren Cevahir Şen şiddete maruz kalan kadınların avukatlığını yaptı. Aynı zamanda, Müftülük Yasası, Kimyasal Hadım Yasası, Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu gibi kadınların aleyhine olan politikaların her zaman karşısında durdu.
HDP’nin İstanbul 3’üncü Bölge 5’inci sıra adayı Züleyha Gülüm, aynı zamanda Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyesi. BİKG’in savaş karşıtı birçok eyleminde yer alan Gülüm, kadın tutukluların da sesi oldu. Cezaevindeki kadınların yaşadığı hak ihlallerini kamuoyuna duyuran Gülüm, şiddete uğrayan, öldürülen kadınların da avukatlığını yapmaktan geri durmadı.
KAÇMAZ DAVASININ AVUKATLIĞINI YAPIYOR 
Ankara 1’inci Bölge 5’inci sıradan aday olan Ceren Şimşek, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun avukatlarından. Birçok kadın cinayeti davasına bakan Şimşek, Ankara’da Orhan Munis isimli erkek tarafından öldürülen TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz ailesinin avukatlığını yapıyor.
Şimşek, Kaçmaz davasında yerel mahkemenin sanık Munis için “tutku derecesindeki aşırı sevgi”den kaynaklı duygusallığın etkisiyle cinayeti işlediği iddiasının peşini bırakmadı. Şimşek, verdiği hukuk mücadelesi sonucu, Kaçmaz cinayetinin Yargıtay Başsavcı Yardımcısı Abdullah Er’in “öfke patlaması altında işlenmediği” yönünde mütalaa vermesini sağladı.
YASEMİN ÇAKAL VE NEVİN YILDIRIM’IN AVUKATI DA ADAY 
Kırklareli 2’nci sıradan aday gösterilen Diren Cevahir Şen de, kendilerine şiddet uygulayan erkekleri öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan, Yasemin Çakal, Nevin Yıldırım’ın avukatlığını yapıyor. Feminist avukatlar grubunda olan Şen, meslektaşları ile birlikte verdiği hukuk mücadelesi sonucu Çilem Doğan ve Yasemin Çakal’ın tahliye edilmesini sağladı.
MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.