Connect with us

.

Güncel

Metrobüsteki şemsiyeli saldırgan: Çok pişmanım

AleviNet

Published

on

Sorgusu yapılan tutuksuz sanık Akbulut, olay sırasında şoförün kendisine küfür ettiğini savunarak, “Anneme edilen küfürler üzerine kendimi kaybettim. Elimde şemsiye vardı. Gerisini hatırlamıyorum. Şemsiyeyi savurup savurmadığımı hatırlamıyorum. Ben bu olayı tasarlamadım. Bu kadar insanın canına malına kast edecek bir şey yapmazdım, çok pişmanım” dedi.

İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına, “Olası kastla kasten yaralanma”, “Kamu malına zarar verme”, “Olası kastla mala zarar verme” suçlarından 68 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanık Murat Akbulut ile metrobüs şoförü Recai Türkoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda müşteki katıldı. Duruşmada sanık ve İETT ile diğer müştekilerin avukatları da hazır bulundu.

 SANIK OLAY ANINI ANLATTI

Sorgusu yapılan tutuksuz sanık Murat Akbulut, “Ben her sabah Altunizade’den metrobüse binerek Sögütlüçeşme’deki iş yerime gidiyorum. Yaşlı bir bayan binmek istemesine rağmen kapıyı açmadı. Şoför, kapıyı açmadı. Kadının kapıya vurduğunu ben de duydum. Yolcular da kapıyı açmasını istedi. Şoför kahraman eşşekler istediğimi alırım istemediğimi almam dedi. Sonuçta parasını ödemiş, durağa yanaşmışsın, kapıyı aç dedim. Şoför ayağa kalktı iki eliyle göğsümden itti. O arada bir yolcu beni geriye çekti. Başını belaya sokma dedi. Beni geriye çekti. Arkaya doğru ilerlemesi sağladı. Ben de arkaya doğru ilerlerken anneme edilen küfürler üzerine kendimi kaybettim. Bu kadar insanın içinde küfür edilecek ne yaptım diyerek serzenişte bulundum. Allah kahretsin mahiyetinde elimi geriye salladım. Elimde şemsiye vardı. Gerisin pek hatırlamıyorum. Metrobüsün hareket ettiğinden hiç haberim yok” dedi.

‘ŞEMSİYEYİ SAVURUP SAVURMADIĞIMI HATIRLAMIYORUM’

Hakim Ali Altıntürk, “Şemsiyeyi savurup savurmadığını bilmiyor musun” diye sorduğu sanık, “Şemsiyeyi savurup savurmadığımı hatırlamıyorum. O kadar kişi içinde anneme küfür edilince kendimi kaybettim. Ben bu olayı tasarlamadım. Bu kadar insanın canına malına kast edecek bir şey yapmazdım, çok pişmanım” dedi.

ŞOFÖR DE O ANLARI ANLATTI

Müşteki sıfatı ile dinlenen metrobüsün şoförü Recai Türkoğlu sanıktan şikayetçi olduğunu, olay günü önündeki araçlar nedeni ile Acıbadem durağına tam olarak yanaşamadığını belirterek, “Aracımın arka kısmının durakla hiçbir ilgisi yoktu. Benim aracımın kapısı kapalıydı. Durağa nizami giremediğim için can güvenliği tehlikeye girmesin diye kapıyı açmadım. Yolcuya ön tarafa ilerlemesini işaret ettim. Tam o sırada arkadan kapıları açsana diye bir ses duydum. Durağa girdikten sonra kapıların açılacağım yönünde ikazda bulundum. Bu arada diğer araçlar hareket etti. Ben de durağa nizami bir şekilde yanaştım. Kapılarımı açtım, inenler indi, binenler bindi. Tam gideceğim sırada bu vatandaş başıma gelerek agresif tavırlarla sen nasıl kapıları açmazsın dedi. Kendisine bu işin bir kuralı olduğunu, duraklara nizami girmeden kapıları açamayacağımı açıkladıkça daha da söylenmeye başladı. Beni daha fazla meşgul etmemesi gerektiği yönünde ikaz ettim. Kendisini iteklemedim. Adını daha sonra Halis Kaya olduğunu öğrendiğim polis memuru geldi bu şahsı geriye götürdü. Ben de olayın sonlanacağını düşünerek yoluma devam ettim. Sağımdan bir karartı gördüm. Önce odun zannettim. Şemsiye olduğunu ilk anda fark etmedim. Siyah bir şeyle burnuma darbe aldım. Yaralandım, aniden yere düşmüşüm. Yere düştüğümden hiçbir şeyi fark etmedim. Kalktığımda araç durmuştu. Kalktığımda aracın başka araçlara çarptığını gördüm. Sonradan öğrendim ki hızım 52 kilometre imiş” dedi.

Sanığın annesine küfür etmediğini söyleyen müşteki Recai Türkoğlu, sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. Türkoğlu, ne zaman psikoteknik rapor aldığını ise hatırlamadığını belirtti.

ŞEMSİYE İLE ŞOFÖRE BİR KERE VURDU

Metrobüste bulunan yolculardan Elif Babalık, sanığın şoförün yüz kısmına şemsiye ile bir kere vurduğunu gördüğünü belirterek, “Şoför de direksiyonu bırakarak kendini savunmaya çalıştı. Biz o esnada yoldan çıktık. İki kere şoförü ayakta gördüm” dedi.

’45 DAKİKA METROBÜSÜN ALTINDA KALDIM’

Müşteki olarak dinlenen Dr. İbrahim Mithat Us, “Ben Anadolu yakasından Avrupa yakasına doğru aracımla gidiyordum. Metrobüs bir iki aracı kenara iterek benim aracımın üzerine çıktı. 45 dakika kadar metrobüsün altında kaldım. Parçalanmıştı araç, sadece benim bulunduğum bölge kalmıştı. Hasarımı sigorta şirketi karşıladı. Şoför refleks olarak frene bassaydı bu olaylar daha az zararla önlenebilirdi” dedi.

METROBÜS ŞOFÖRÜNDEN DE ŞİKAYETÇİ OLDU

Müşteki Öner Özcan ise şunları söyledi: “Aracımla Avrupa yakasına gidiyordum. Metrobüsün bariyerlerden zorlanmadan geçtiğini, araçlara çarpıp havalandığını gördüm. Sonra da bana çarptı, aracımı sürükledi. Metrobüsün benzin deposu üstüme geldi ve patladı. Ben aracımın camından atladım. Yaralandım. İşini düzgün yapmadığını düşündüğüm şoförden ve belediyeden şikayetçiyim” dedi.

İETT’den metrobüs şoförü Recai Türkoğlu’nun psikoteknik raporunun istenmesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Recai Türkoğlu yönetimindeki metrobüsün 23 Eylül 2016 tarihinde Avrupa yakasından Anadolu yakasına doğru seyir halinde iken Acıbadem durağında yolcular ile tartışma yaşandığı belirtiliyor.

Metrobüste bulunan yolculardan Murat Akpınar’ın tartışma üzerine şoförü şemsiye ile müdahale ettiği belirtilen iddianamede, müdahale ile yoldan çıkan aracın karayoluna girerek başka araçlarla çarpıştığı, bu çarpışmanın etkisi ile metrobüsteki ve çarptığı araçlarda bulunan bazı kişilerin yaralandığı, bazı araçların da hasar gördüğü belirtiliyor.

Metrobüs yolcuları ve metrobüsün çarptığı araçlarda bulunan 17 kişinin müşteki olarak yer aldığı iddianamede, şüpheli Murat Akpınar için, “Olası kastla kasten yaralama”, “Kamu malına zarar”, “Olası kastla mala zarar verme” suçlarından 17 yıldan 68 yıl 9 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mersin’de suya yüzde 10 indirim

AleviNet

Published

on

Bir kente daha toplu taşımada indirim müjdesi!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplam 6 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul’da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli yurtttaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin müdahalesi üzerine yüzde 10’u yurttaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

AKP ve MHP oylarıyla borçlanma yetkisine ret

Önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.

‘Popülizm değil benim tercihimdi’

Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde yurttaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Güncel

‘Dersim’ kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

AleviNet

Published

on

7 Mayıs’ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı’ndan “Tunceli” ibaresinin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi” denildi.

Continue Reading

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI