Semah ergisinin yeni sayısı çıktı

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) tarafından her iki ayda bir yayımlanan ‘Semah Dergisi’ nin Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 39. Sayısı ‘AFRİN-ÇİYAYE KURMANE‘ manşeti ile okuyucusu ile buluştu.

6 Yıldır düzenli olarak yayımlanan ve Erdoğan Yalgın’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı ‘Semah Dergisi’nin 39. Sayısı yayın kurulunda ise bundan önceki sayılarda olduğu üzere, Ayten Şimşir, Ali Köylüce, İrfan Dayıoğlu, Hüsnü Çavuş, Jşnda Deniz, Demir Çelik ve Şahin Polat yer almakta.

Almanya başta olmak üzere, Fransa, Avusturya, İngiltere ve İsviçre gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları merkezlerde ‘Temsilcilikleri’ ve Dergahları aracılığı ile dağıtımı yapılan ‘Semah Dergisi’ne Almanya’nın bir çok kentinde ulaşmak mümkün.
Semah Dergisi bu sayısında; ‘Rojava’da yaşayan Aleviler, Dersim ve Koçgiri’den Afrin’e zorunlu göçler, Afrin işgali sırasında Alevi köylerine karşı girişilen Katliamlar gibi güncel konuların yanı sıra, Nuri Dersimi, Hallac-ı Mansur, Yaresan Alevileri vb makale, haber, fotoğraf ve Alevilerin gündemine ilşkin aktiviteler bulunmakta.

‘Semah Dergisi’ 39. Sayısında birbirinden ilginç önemli makaleler, FEDA bünyesinde hizmet veren dergahlar ve (ülke ve diaspora dahil) bir bütün olarak Alevilerin gündemi, sorunları, çözüm önerileri, üzerindeki baskılar, asimilasyon politikaları ile diğer ‘Musayip’ dergahların faaliyetleri çerçevesinde ele alınan ‘Semah Panorama’ bulunuyor.

Kapağına, Afrin’in Mabeta kasabasında yaşayan Dersimden göç eden Kürt Alevileri taşıyan ‘Semah Dergisi‘ ikinci sahifesine ise ’10. Avrupa Dersim Kültür Festivali’nin afişini taşımış. Arka kapağında ise Kürdistanlı Alevilerin yaşadığı bir fotoğrafa yer veren dergi, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, genç yaşta evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüyen ve Dersim’de tprağa sırlanan Nadire YOSLUN için ‚Anma‘ yayınlamış..

• * * *

Araştıma vb yazılarında yer aldığı Semah Dergisi’nin 39. sayısına ise yazıları, yorum ve haberleri ile katkı sunanlar şunlar;

Erdoğan YALGIN; Rojava’dan Dersim’e Etnolojik ve İnançsal Mobilizasyon

M.Ali ÇABUK; Tarihsel Süreçte Kürt Halkı ve Suriye Coğrafyası

Hasan Hayri ATEŞ; Ortaklaşa Kötülük ve Efrin’in İşgali

Erdal YILDIRIM; Koçgiri‘den Efrin’e Tarihten Ders Almak

Hüseyin YILDIZ; Efrin Maskeleri Düşürdü

İrfan DAYIOĞLU & Dr Mustafa GÖKPINAR; Lek Kürtleri-Yaresan-Alevilik-Rojava Alevileri

Ali KÖYLÜCE; Dağın Filozofları-Yakın Dönem Alevi Felsevecileri-Hakikatlılar

Zeynep SEVİNÇ; Hallaç ve Kalp İlmi

Hafız Ahmet TURHALLI; Din ve İktidar

Ali Hüsein KERİM; Alevilikte ‘HAYDAR‘ ve ‘ŞAHI ERDAN‘ Deyimlerinin Kökeni

Hüsnü ÇAVUŞ; Efrin, Alevilere Operasyonlar ve CHP

Zeynep KIZILIRMAK; Mabet’ten Mabeta’ya Efrin’de Alevi Kadınlar Anlatıyor

Hakan ADAY; Akılla Dünyayı Çeviren Adam; Nuri DERSİMİ

Can KASAPOĞLU: Semah Panaroma

• * * *
Derginin Yazışma ve isteme Adresi ise şöyle;
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Semah Dergisi
Overfeldweg 34a
51371 LEVERKUSEN / Almanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.