Connect with us

.

Politika

Kılıçdaroğlu: Dövizin ilacı demokrasidir

AleviNet

Published

on

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dolardaki yükselişin iktidarın artık ülkeyi yönetemediğinin kanıtı olduğunu belirterek “Doların, dövizin ilacı demokrasidir, demokrasi olmadıkça dolar düşmez” dedi. Milletvekilliği listelerine tepkiyi anlayışla karşıladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Hangi listeyi yaparsak yapalım bir tepki olacaktı” diye konuştu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kılıçdaroğlu , iktidarın artık ülkeyi yönetemediğini dolarda bu nedenle rekor yükselişin yaşandığını belirtti ve “Doların, dövizin ilacı demokrasidir, demokrasi olmadıkça Dolar düşmez” dedi. Kılıçdaroğlu, milletvekili aday listesine ilişkin çalışmalarını tamamladıktan sonra gündeme ilişkin ilk değerlendirmesini Cumhuriyet’e yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Kırgınlıklar doğal: Milletvekiliği için başvuran tüm adaylara yürekten teşekkür ediyorum. Adaylık için başvuran ancak listelerimizde yer almayan arkadaşlarımızın burukluğunu doğal karşılıyorum. Milletvekili olup listelerde yer almayan arkadaşlarımız da dönem boyunca görevlerini bihakkın yerine getirdiler. Hangi listeyi yaparsak yapalım bir tepki olacaktı. Ancak bu tepkileri de anlayışla karşılamak gerekir. Artık bu aşamadan sonra Sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı seçilmesi ve parlamentoda da çoğunluğu sağlamamız için hep birlikte çalışmak durumundayız.

Sevilen, sayılan isimler: Yeni milletvekili listesi oluştururken yine bütün il ve bölgelerde sevilen, sayılan isimlerin olmasına dikkat ettik. Her bir arkadaşımızın hem sevilip, sayılması hem de halka mesaj vermesi için niteliklerini de gözettik. Dolayısıyla toplumun karşısına donanımlı, nitelikli adaylarla çıkmaya çaba sarfettik.

Hangi yüzle oy istiyorlar: Bu iktidar Türkiye’yi yönetemiyor. İktidar yakasını tefecilere kaptırmış durumda. ‘Faizi yükselt ya da dövizi indirmeyeceğim’ diyor, iki taraf da inat ediyor, kaybeden Türkiye oluyor. Faturayı vatandaş çekiyor. Bu gidiş sürerse daha da çekecek. Memura yüzde 3 zam yaptılar, enflasyon yüzde 10’un üzerinde. Döviz aldı başını gidiyor. Dünyanın en yüksek faizi ile borçlanıyorlar. Ülkeyi ne hale getirdiler. Ben hala kalkıp nasıl oy isteyebildiklerine şaşırıyorum.

Dövizi, doları demokrasi düşürür: Tüm sorunlarımızın kaynağı demokrasinin olmayışı. Demokrasinin olmadığı bir yerde hiçbir sorunu çözemezsiniz. Doları düşüremezsiniz. Doların da düşmesi, bütün sorunlarımızın da çözümü demokrasiyle mümkündür. Diktatörler ülkenin sorunlarını değil, kendi sorunlarını çözerler. Seçim bildirgemizde bütün bu sorunlara çözümlerimizi açıklayacağız.

İnce’yi başarılı buluyorum: Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce’nin performansını başarılı buluyorum. Heyecanlı buluyorum. Aday tanıtım ve bildirgemizi açıkladıktan sonra ben de kampanyaya katılacağım. Ben daha çok referandumdaki gibi farklı toplum kesimlerine seslenen toplantılar yapmayı düşünüyorum. Miting meydanlarında söylenemeyen daha akılda kalıcı ve getirilmek istenen sistemin eleştirilerini içeren anlatımlar düşünüyorum. Toplumun farklı kesimleri ile, kanaat önderler ile, her görüşten insanlarla bir araya gelmeyi planlıyorum.

CHP’nin en genç iki adayı: “Bu seçim için milletvekili listelerimizde en genç iki arkadaşımız da yer aldı. Antalya’da İsmail Hakkı Gül ve Denizli’de Bilgehan Burgul, İkisi de 19 yaşında. Bu arkadaşlarımızı kutluyorum. 137 kadın vekil adayımız var, 436 de erkek adayımız. Bu kez parlamentoda önceki dönemlere göre daha fazla kadın temsilini de gerçekleştireceğiz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’li Özgür Özel, Bakan Hulusi Akar’ın açtığı davada hakim karşısına çıktı

AleviNet

Published

on

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 27 Aralık 2018’de CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, bugün görüldü. 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, CHP’li Özel ve avukatı ile Bakan Akar’ın avukatları katıldı.

Mahkemedeki savunmasında, davanın siyasi nitelikte olduğunu savunan Özgür Özel, söylediği her sözün arkasında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Davalı taraf, dava açarken silahlı kuvvetlerden aldığı emekli ikramiyesinin 4 katı yüksekliğinde bir tazminat talep edilmiştir. Manevi tazminat verenin fakirleşmesi ve tazminat alanın zenginleşmesi hedeflenmemelidir. Bu bedelin davaya dikkat çekmek için talep edildiği kanaatindeyim. Bütçe görüşmeleri, siyasi denetimin bir unsurudur. Doğrudan bir gensoru niteliğindedir. Bakanlar, bu görüşmeler sırasında hesaba çekilir. Davaya konu eleştirilerde görevle ilgili bir sataşma bulunmamaktadır. Mahkemenin bu konuda hakkımı teslim edeceğine inanıyorum. Davacının ‘balyoz’, ‘ergenekon’ ve ‘askeri casusluk’ davalarında, sorumlu olduğu Hasdal Cezaevi hariç kimseye ziyarette bulunmadığını iddia ediyoruz. Balyoz ve kumpas kitabı mahkemeye sunulmuştur. Dava, siyaseten açılmış bir dava olup, muhalefet görevimizi tehdit etmektedir.”

Savunmanın ardından duruşma, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’e ertelendi.

Duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan CHP’li Özel, “Yargılanan muhalefet hakkıdır” dedi.

Continue Reading

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI