Connect with us

.

Dünya

Almanya ve Çin işbirliğini artırıyor

AleviNet

Published

on

Çin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. Ağırlıklı olarak ticari ilişkilerin ele alındığı görüşme sonrası iki lider, iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen işbirliği mesajları verdi. Merkel yaptığı açıklamada Çin pazarının Alman şirketlere daha fazla açılması ve her iki ülkenin firmalarının Almanya ve Çin’de eşit bir şekilde muamele görmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde “önemli bir rol oynayacağını” söyledi.

Almanya ile Çin arasında 9 Temmuz’da Berlin’de gerçekleşmesi planlanan hükümetler arası görüşmelere değinen Merkel, iki ülkenin önünde derin bir çalışma döneminin var olduğunu söyledi. Merkel, dünyanın ve özellikle teknoloji ile ekonomi alanındaki faaliyetlerin çok hızlı değiştiğini ve o sebepten şu ana kadar erişilenlerle yetinmeyip daha fazlasının yapılması gerektiğini belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi de Almanya ile aralarındaki ilişkinin “daha önce olmadığı kadar derinleştiğini” ifade etti. İlk kez başbakan olduğu 2005 senesinden bu yanan Çin’i 11’inci kez ziyaret eden Merkel’den sonra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in da bu sene içerisinde Çin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Li: Çin’in kapısı açık

Şi ile buluşması öncesinde Merkel, Çin Başbakanı Li Keçiang ile de görüştü. Ortak basın toplantısında konuşan Li, iki ülke arasında sorunların olduğunu ancak bunların üstesinden gelinebileceğini belirtti. Li, “Çin’in kapısı açık. Hatta kapının daha da açılacağını söyleyebiliriz” dedi.

Çin’de yatırım yapan Alman firmaların çıkarlarını koruyacaklarını belirten Li, gerekli olduğu halde kuralları da değiştirebileceklerini söyledi. Li, “Alman firmalar yatırımları sırasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalırlarsa, özellikle yasal koruma konusunda açıkça söyleyebilirim ki; Çin hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu bir ülke olma yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.

Merkel de Pekin’in finans sektörünü dış yatırımcılara açma kararından memnuniyetini dile getirdi ve Çin’de ortak girişimde bulunmak isteyen Alman şirketlerinde Çinli yatırımcı payının düşürülmesini olumlu karşıladığını belirtti.

Çin’den ABD’ye İran eleştirisi

Çin ile Almanya başbakanları görüşmelerinde aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın Mayıs başında çekildiğini açıkladığı İran ile yapılan nükleer anlaşmasını da ele aldı. Basın toplantısında Trump’ın bu kararını eleştiren Li, “Bunun başka çatışmaların çözümü için çok, çok negatif sonuçları bulunuyor” dedi.

Merkel ise nükleer anlaşmanın imzacıları arasında yer alan Almanya ile Çin’in anlaşmayı sürdürme konusunda mecbur olduklarını söyledi. İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın mükemmel olmadığını belirten Merkel, ancak bu anlaşmaya alternatiflerin çok daha belirsiz olduğunu ifade etti. Merkel, bu sebepten ötürü var olan anlaşmanın korunması gerektiğini belirtti.

dpa,rtr/DÇÜ,HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Almanya Savunma Bakanı: Görevden çekiliyorum

AleviNet

Published

on

Avrupa Komisyon Başkanlığı için Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylamada zor bir sınav vermeye hazırlanan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, bakanlık görevinden çekileceğini açıkladı.

Von der Leyen, Twitter hesabından “Avrupa için kararım” başlığıyla yayınladığı açıklamada, “Yarın Avrupa Parlamentosu’nun güvenini kazanmak istiyorum. Tüm enerjimi Avrupa’ya hizmete kanalize etmek amacıyla sonuçtan bağımsız olarak Çarşamba günü Savunma Bakanlığı’ndan geri çekileceğim. Federal Ordu ile geçirdiğim yıllar için derin bir minnet duyuyorum” diye yazdı.

Tartışmalı adaylık

Von der Leyen’in Avrupa Komisyon Başkanlığı’na aday gösterilmesi hem Berlin’de hem de Brüksel’de tartışmalara neden olmuştu. Hrisitiyan Demokrat Partili (CDU) Von der Leyen’in, adaylığına gelen itirazlar nedeniyle aşması gereken çok sayıda engel var. 

Avrupa Parlamentosu’nda yeni başkanı belirlemek üzere Salı günü yapılacak oylamanın oldukça çetin geçeceği tahmin ediliyor. Von der Leyen’in yeni Avrupa Komisyonu Başkanı seçilebilmesi için 751 parlamenterden 376’sının oyuna ihtiyacı var.

DW/SÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

Guatemala, ‘güvenli ülke’ sözleşmesini askıya aldı

AleviNet

Published

on

Guatemala Anayasa Mahkemesi, ABD’ye gidecek mülteciler için “üçüncü” ülke olarak değerlendirilmesini planlayan sözleşmeyi geçici olarak bloke etti.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, bugün Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile de konuya ilişkin yapacağı görüşmeyi iptal etti. Muhalefetin yoğun baskılarına maruz kalan Morales, Trump’un sözleşmenin muhtemelen imzalanacağı yönündeki açıklamalarından sonra görüşmeyi iptal etti.

Anayasa mahkemesi ise, üç başvuruyu değerlendirdi ve gece geç saatlerde kararını açıkladı. Geçici olarak Guatemala’nın “üçüncü ülke” olması yönündeki sözleşmenin imzalanması geçici olarak da olsa erteledi.

Guatemala hükümeti, Perşembe günü, Morales’in Washington’da göçmenlik ve güvenlik konularını izleyeceğini ve konuya ilişkin sessiz kalacağını açıklamıştı. Guatemala hükümetinin sessizliği ise Washington tarafından, sözleşmenin imzalanacağı biçiminde yorumlara sebep olmuştu.

Guatemala eski Dışişleri Bakanı Edgar Gutierrez, böylesi bir sözleşmenin Guatemala’yı dünya tarihinin en büyük toplama kampının ev sahibi yapacağını belirtti.

Eski bakan El Periodico isimli gazeteye yaptığı açıklamada, “Şu anda her yıl 360 bin göçen burada herhangi bir gözaltı, tutuklama vb. olmadan ABD’ye geçiyor. Program uygulanırsa on yılda 7 milyon göçmen ülkemizde birikmiş olacak” dedi.

Böylesi bir sözleşmenin imzalanması, 11 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesine gelmesi de her iki aday için de sıkıntı yaratacak gibi görülüyor. Böylesi bir kampın oluşturulmasının da Guatemala için insani bir krize sebep olabileceği belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü gibi, birçok örgüt ise Guatemala’nın istikrarlı olmadığını ve göçmenler için “güvenli ülke” olamayacağı uyarısında bulunuyor.

Continue Reading

Dünya

İran’dan ABD’ye koşullu diyalog çağrısı

AleviNet

Published

on

Tahran ve Washington arasındaki gerginliğin yeniden tırmandığı bir dönemde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün akşam İran televizyonlarından canlı yayınlanan konuşmasında ABD’ye diyalog çağrısında bulundu. “Biz her zaman görüşmeye inandık” ifadesini kullanan Ruhani, belirli koşullar altında ABD ile masaya oturabileceklerini söyledi. Ruhani, ABD yönetiminin ekonomik yaptırımları kaldırması ve çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönmesi halinde Washington’la hemen görüşebileceklerini dile getirdi.

Ruhani bu açıklamayı yaparken İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomi ve Sosyal İşler Konseyi toplantısına katılmak üzere dün New York’a gitti. Zarif’in BM’nin Eylül ayındaki Genel Kurul oturumuna hazırlık amacıyla yapılacak toplantı sırasında Tahran ve Washington’ın yakınlaşması için girişimlerde de bulunacağı iddia edildi. Zarif ise New York’a varışında İranlı gazetecilere yaptığı açıklamada Amerikan tarafıyla görüşeceği yönündeki söylentileri ne teyit etti ne de yalanladı.

Zarif ve heyetine sınırlı vize

Zarif’e verilen ABD’ye giriş vizesinin kısıtlı olduğu ve sadece Birleşmiş Milletler merkezi ve İran heyetinin konakladığı bölge için geçerli olduğu belirtiliyor. ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin, 24 Haziran’da aralarında Zarif’in de bulunduğu üst düzey bazı İranlı yetkililerin yaptırım listesine ekleneceğini açıklamıştı. Ancak Reuters haber ajansı “güvenilir bir kaynağa” dayandırdığı haberinde, ABD’nin daha sonra bu adımdan vazgeçtiğini ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran heyetine vize verilmesini onayladığını aktardı. Haberde, nükleer anlaşmazlıkta ABD’nin diplomatik yollardan kaçındığı izlenimine yol açabileceği endişesiyle İran Dışişleri Bakanı’na yönelik böyle bir adımdan vazgeçildiği belirtiliyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta İran’ı yaptırımları sertleştirilmekle tehdit etmişti. Tahran yönetimini uzun zamandan beri uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde bulunmakla suçlayan Trump, İran’ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyor. Ancak ABD, geçen yıl uluslararası toplumla İran arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiştii. Trump yönetimi, Obama döneminde ABD’nin taraf olduğu anlaşmanın kapsamının genişletilmesini istiyor.

AB dışişleri bakanları İran’ı görüşecek

Brüksel’de bugün bir araya gelecek olan Avrupa Birliği dışişleri bakanları, İran ve Washington arasında yaşanan gerilimi de masaya yatıracak. Tahran’dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artırma kararını geri alması isteyen AB, Tahran’a nasıl bir yanıt verileceği konusunda ortak tutum belirlemeye çalışacak.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif geçen hafta Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye yazdığı mektupta, “anlaşmanının tarafları, özellikle de ABD, yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece İran’ın anlaşmadan kısmen çıkacağı ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artıracağı” tehdidinde bulunmuştu. İran’la imzalanan nükleer anlaşma, Tahran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kısıtlamasını, bunun karşılığında da İran’a yönelik yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını öngörüyordu.

Reuters,dpa/HS,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI