Connect with us

Kültür-Sanat

Sosyal farkındalık deneyi ROTE’un bir sonraki durağı Avrupa

Published

on

İnkeraktif Sanatçı olarak Salih Aksu, Mimar Hande Öney e Dijital Sanatçı Oytun Tez Miami’de ROTE / Tekerrür adlı deneyi sergiledi.  11-13 Mayıs tarihleri arasında, Miami Design District’teki The Moore Building’de sergilenen ROTE’u, sanatçılar, “Sosyal farkındalığı arttırmak için geliştirilen çok algılı, etkileşimli bir deney olarak tasarlandı” şeklinde anlattı.

Sosyal ve dijital bir deneyim olarak tasarlanan çalışma; fiziksel ve sosyal sınırlara dikkat çekiyor. ROTE / Tekerür’ün sanatçıları, sosyal çalışmayı şöyle anlattı:

“ROTE / Tekerrür, zaman – içinde bulunduğu mekan ve insan davranışlarını sürekli kaydederek, bu verileri özel bir algoritma ile görsel bir anlatıma dönüştürüyor. İlk ROTE, The Moore Building içindeki, ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan akışkan, mekana özel heykel olan ‘The Elastika’yı aktive etmek üzere özel tasarlandı. Mekana giren ziyaretçilerin sayısı ve hareketleri devamlı keydedilerek bulut üzerinde çalışan bir yazılıma gönderilirken, ortaya çıkan görsel ‘The Elastika’nın üzerine yansıtıldı. Mekandaki kişi sayısı belirli bir rakama ulaşınca, The Elastika üzerine yansıtılan görsel animasyon insanları uyararak, o rakamla eşleşen sosyal bir gerçeği yansıttı.  Mekandaki insanların varlığı ve hareketi ile, günümüz dünyasındaki sosyal problemlerin ölçeğine dikkat çekmek üzere tasarlanan ROTE, 3 gün boyunca sosyal farkındalığı arttırmak için devamlı çalışan bir makineye dönüştü.

İlk ROTE / Tekerrür çalışması, toplumumuzdaki kadın/cinsiyet eşitsizliği ile doğan sosyal bozukluklara ve bugünün diğer güncel sosyal problemlerine dikkat çekmek için tasarlandı.

ROTE / Tekerrür deneyini hayata geçiren genç sanatçı ve tasarımcıların amacı, günümüzün sosyal sorunlarına farklı bir bakış açısı ile değinmek oldu. Brooklyn’de yaşayan genç mimar Zeynep Arolat önderliğinde bir araya gelen ekipte İnkeraktif Sanatçı olarak Salih Aksu (Brooklyn – NY), Danışman, Mimar Hande Öney (İstanbul/NY) ve Dijital Sanatçı Oytun Tez (Brooklyn – NY) görev aldı.

ROTE / Tekerrür uyarlanabilir özelliği ile bundan sonra dünyanın farklı noktalarında hayata geçirilecek. Bir sonraki deneyin sonbaharda Avrupa’da hayata geçirilmesi planlanıyor.”

 

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI