Connect with us

.

Güncel

Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda

AleviNet

Published

on

HDP’nin İzmir milletvekili adaylarından biri olan Cemile Aydın (68), bir Barış Annesi. Beyaz tülbentli annelerin Meclis’te olmasının önemli olduğunu söyleyen Aydın’a göre, barıştan yana olan herkes HDP’de buluşmalı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran seçimlerinde gösterdiği milletvekili adayları arasında yer alan dikkat çekici isimlerden biri de 68 yaşındaki Cemile Aydın. İzmir 2. Bölge milletvekili adayı olan Aydın, devlet baskısı sonucu kentte 45 yıl önce göç etmek zorunda kalmış bir Barış Annesi. Biri engelli 10 çocuk ve torun sahibi olan Aydın, neden siyasete atıldığını ve milletvekili adayı olduğunu anlattı.
Yıllardan bu yana Türkiye halkları ve en önemlisi de annelerin yaşadıkları zulme karşı siyasete yer aldığını belirten Aydın’a göre, gelecek nesillere özgür ve eşit bir yaşam sunmak için HDP çatısı altında Meclis’te olmak önemli.
‘MECLİS’TE OLSUN OLMASIN MÜCADELEM SÜRECEK’
Barış içerisinde, eşit, özgür bir yaşam sağlamak, çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak için yıllardır verdiği mücadeleye Meclis’te olsun olmasın devam edeceğini dile getiren Aydın, Kürt halkı üzerinde yıllardır uygulanan baskılara dikkat çekti. Her gün gözaltı ve tutuklamalar yaşanırken, diğer partiler meydanlara rahatça çıkıp konuşurken HDP üzerinde ise büyük bir baskı olduğunu, bürolarının taşlanıp, seçim arabalarının saldırıya uğradığını söyleyen Aydın, “Aday olma sebebim devletin maaşını almak ya da başka bir şey değil, kürsülere çıkıp barışı anlatmak. Ülkemizde geçmişten bu yana ölümler artarak sürüyor. Bunlardan dolayı aday oldum. Barış Anneleri adına eşitlik istiyoruz. Halkımıza bu anlamda cevap olmak istiyoruz” dedi.
‘HDP 25 HAZİRAN’A BÜYÜK BİR UMUT İLE UYANACAK’
Türkiye’de adalet ve barışın olmadığını vurgulayan Aydın’ın bu duruma dair işaret ettiği isim de Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ın halen cezaevine tutulması. Artık adaletin yerini bulmasını istediklerini ifade eden Aydın, partilerine dönük baskı ve engellemelere rağmen başaracaklarını şu sözlerle dile getirdi: “Düşüncelerinden dolayı yargılanan insanlar cezaevlerinden çıkmalı. Gözaltılar yaparak HDP’nin seçim çalışmalarının önünü kesip başarısız olmasını istiyorlar. Ama bu gerçekleşmeyecek. En güzel adımlarla HDP 25 Haziranda büyük bir umutla uyanacak. HDP, halkın partisidir. Tüm renklerin bir araya geldiği bir parti… Seçimin üstesinden geleceğiz.”
‘BARIŞ ÖZGÜR BİR YAŞAM İÇİN’
Aydın, bunun için de balta tüm anneler olmak üzere barıştan yana olan herkesi HDP’de buluşmaya davet etti. Beyaz tülbentin kadının ve barışın simgesi hatırlatan Aydın, “Beyaz yazmalarla Meclis’e girmek istiyoruz. Sonuna kadar da barışı isteyeceğiz. Ne olursa olsun her zaman barışı yükselteceğiz. Mevcut hükümet ne kadar katliam yaparsa yapsın, biz ona boyun eğmeyeceğiz ve barışı sağlayacağız. Bundan dolayı barış, güzellik, keyif, aydınlık ve şenliktir. Barış özgür bir yaşam olduğu için biz bu yolda yürüyoruz. HDP bütün halklara renk, din, dil, kültür gözetmeksizin kucak açıyor. Ana dillerini konuşmak için mücadele ediyoruz. Çocuklarımızın kendi kültürleri tanıyarak büyümesini istiyoruz” dedi.
‘UMUTLARIMIZ YÜKSELEREK İLERLEYECEK’
Mevcut hükümetin kadınlar ve çocuklar için yapılması gerekenleri yapmayarak savaşa sürüklediğini kaydeden Aydın, son olarak şunları söyledi: “Toplumda en çok emek veren kadınlardır. Halkımız oylarını kendi partilerine versin. Kendilerini tanısınlar. Nasıl Süleyman Demirel ve Tansu Çiller gitti. Bu iktidarda gidecek. Yasaklar bu partiyi daha çok ayakta tutar. HDP kadınların, anneleri ve çocukların partisidir. Bu sayede başarıya adım atacağız. Umutlarımız yükselerek ilerleyeceğiz”
MA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mersin’de suya yüzde 10 indirim

AleviNet

Published

on

Bir kente daha toplu taşımada indirim müjdesi!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplam 6 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul’da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli yurtttaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin müdahalesi üzerine yüzde 10’u yurttaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

AKP ve MHP oylarıyla borçlanma yetkisine ret

Önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.

‘Popülizm değil benim tercihimdi’

Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde yurttaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Güncel

‘Dersim’ kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

AleviNet

Published

on

7 Mayıs’ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı’ndan “Tunceli” ibaresinin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi” denildi.

Continue Reading

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI