‘Çocukların ölümünü kutsayan parti ve ittifaklara oy yok’

24 Haziran öncesi buluşacakları kadınlara seçimlerin önemini anlatacak olan Kırkyama Kadın Dayanışması’ndan Tülay Korkutan, kadının bedenini denetim altına almak isteyen, savaşı pohpohlayan, çocukların ölümünü kutsayan parti ve ittifaklara oy vermeyeceklerini belirtti.

Kadınlara yönelik çalışmalar yürüten Kırkyama Kadın Dayanışması, 24 Haziran seçimleri için partilerin milletvekili adaylarını belirlemesinin ardından çalışmalarına hız verdi. Seçimler öncesi İstanbul başta olmak üzere birçok ilde her kesimden kadınla bir araya gelecek olan Dayanışma üyeleri, seçimlerin önemini anlatacak. Yine stant açma ve bildiri dağıtımları ile kadınlar seçimler ve yer alan partilerin politikaları konusunda bilgilendirilecek. Seçimlerin önemini ve bu konuda yürütecekleri çalışmaları Kırkyama Kadın Dayanışması aktivisti Tülay Korkutan ile konuştuk.
‘KADINLAR NİYE TAMAM DEDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR’
Kadınların 16 yıldır iktidarda olan AKP’den artık sıkıldığını ve politikalarına “TAMAM” dediğini belirten Korkutan, kadınların niye tamam dediğini de çok iyi bildiklerini vurguladı. AKP’nin olan muhafazakar politikalarla kadınların bedenine, emeğine, özgürlüklerine saldıran bir yerde durduğunu dile getiren Korkutan, bunu da “Bunun sosyal hayattaki temsilcileri de erkekler tarafından sürdürülüyor. Kadınların bugüne kadar mücadele ile kazandığı bütün kazanımlar bir bir alınmaya çalışılıyor. AKP, kadınların bedenini denetim altına almaya çalışan, kaç çocuk doğuracağımızdan doğurmayacağımıza, hangi boyda etek giyip giyeceğimize kadar pek çok müdahaleyle birlikte yaşamlarımıza karışan bir yerde duruyor” sözleriyle açıkladı
‘AKP’YE VERECEK OYUMUZ YOK’
Korkutan, mevcut cumhuriyet rejiminin kriz yaşadığı, 24 Haziran seçimlerinin de bu krizin üzerine yapıldığı görüşünde. Hayata geçirilmeye çalışılan siyasi değişikliklerin ise, siyasal İslam sosuyla yapılmaya çalışıldığını dile getiren Korkutan, “Bunu da ilk elden kadınların bu zamana kadar kazandığı bütün kazanımları bir bir geri alarak sürdürmeye çalışıyorlar. Bunun neye hizmet ettiğini biliyoruz. Elbette ki 24 Haziran’da da kadınlar, bu anlamda kime oy vermeyeceklerini çok iyi biliyor. Kadınlar olarak AKP iktidarına oyumuz yok diyoruz” dedi.
‘OYUMUZ LİSTEDE YÜZDE 50 KADIN ADAYLARA YER VERENLERE’
Kadınların kime oy vermeyeceğini bildiği kadar, kime oy vereceğini de çok iyi bildiğini kaydeden Korkutan, Kırkyama Kadın Dayanışması olarak kendileri açısından belirleyici olan faktörleri şöyle sıraladı: “Cinsiyetçi iş bölümüne ‘Hayır’ diyen, işyerlerinde eşit işe eşit ücret talebinde bulunan ve bunu savunan, eşit temsiliyeti bütün kurum organlarında var etmeye çalışan, kadın emeğinden bedeninden yana olan, özgürlüklerine, hayatına müdahale etmeyen ve bunu da programı içine alan adaylara ve partilere oyumuz olacak. Biliyoruz ki bugün kadınların emeği, en güvencesiz ve kayıtsız alanda veya oralara itilmeye çalışılıyor. Bugün taciz ve tecavüz had safhada. Kravat taktığı için ‘iyi hal’ indirimi alan bir yargıya toplumdan doğru bir cevabı olan ve bunun için mücadele eden partilere oyumuz olacak. Oyumuz listede yüzde 50 kadın adaylara yer veren partiye olacak.”
‘ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜNÜ KUTSAYAN PARTİLERE OY YOK’
AKP’nin ise, yıllardır muhafazakar politikalarla kadının bedenini ve emeğini denetim altına almaya çalıştığını belirten Kokutan, bunun aile ve nüfus politikaları üzerinden devreye konulduğu üzerinde durdu.
Aileyi ve anneliği kutsayan bir yerde durup, bunu da kadınları eve hapseden bir politikayla yürüten ne AKP’ye, ne de o kurduğu ittifakın içerisinde olan diğer partilere verecek oylarının olmadığını kaydeden Korkutan, “Çünkü 16 yıldır bu iktidardan neler çektiğimizi en çok biz kadınlar biliyoruz. Ne kadının bedenini denetim altına alan ne de çeşitli milliyetçi politikalarıyla savaşı pohpohlayan ve oradan siyaset yapan, çocukların ölümünü kutsayan partilere ve onun ittifakına biz kadınların oyu yok kesinlikle. Bunu çok net söyleyebiliriz” dedi.
‘İNSANLAR GEÇİNEMEDİĞİ İÇİN KENDİLERİNİ YAKTI’
Baskın seçim kararı alınmasının altında yatan nedenler olarak ise, ekonomik gidişata işaret eden Korkutan, bu gidişattan en fazla yine kadınların etkilendiğini ifade etti. Korkutan, “Bugün insanlar işsizlikle karşı karşıya. İnsanlar geçinemediği için kendilerini yaktı. O yüzden bir sıkışmışlık hali var. İnsanlarda da bir öfke birikmiş durumda. Tayyip de, Saray da bunun farkında. Bu erken seçimin kendisi de bir siyasi rejim krizinin üzerine yapılan bir şey” diye konuştu.
KADINLARLA SEÇİMLERİ KONUŞACAKLAR 
Tüm bu nedenlerle 24 Haziran’ı Türkiye tarihinin önemli seçimlerinden biri olarak gördüğünü dile getiren Korkutan, OHAL koşullarında yapılacak olan seçimde öne çıkan sandık güvenliği konusunda da kadınlar olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirip, oylarına sahip çıkacaklarını söyledi.
Önümüzdeki haftadan itibaren seçim çalışmalarına ağırlık verecekleri paylaşan Korkutan, “İşçi havzalarındaki kadınlarla buluşma, yoksul emekçi kadınlarla buluşmalar gerçekleştireceğiz. Buradaki kadınlarla taleplerini, ne istediklerini, kime oy vereceğimizi tartışacağımız, çeşitli toplantılar gerçekleştireceğiz. Bunu sadece İstanbul’da değil, Antakya Bursa, Ankara, Kocaeli üzerinden şekillendireceğiz. Kadınların bezlere taleplerini yazdığı ve bunu da Antakya’dan Kocaeli’ne birleştirdiğimiz bir politikamız olacak. Merkezlerde de çeşitli etkinlik ve bildiri dağıtımlarımız olacak. En nihayetinde 24 Haziran’a giderken kadınlarla kime oy vermeyeceklerini tartıştığımız bir noktada olacağız. Kırkyama Kadın Dayanışması olarak durduğumuz noktada eşit ve özgür bir hayata, kadının emeğini, bedenini sorgulamayan, eşit işe eşit ücret hakkını savunan, oraya dair politikası olan, onu programında yansıtan, cinsiyetçi iş bölümünü eleştiren,  erkek egemenliğine dair sözü olan parti ve adayı destekleyeceğiz”  dedi.
‘GÜZEL GÜNLER GELECEK’
Kadın düşmanı iktidarın mutlaka gitmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Korkutan “Güzel günlerin geleceğine inanıyoruz. Kadınlar olarak ‘sıkıldık’ ve ‘tamam’ diyoruz. Bu anlamda 25 Haziran’da eşit ve özgür bir sabaha uyanmak istiyoruz” sözlerini sarf etti.
MA / Necla Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.