Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Uçak biletlerine ‘havadan’ 40 lira zam

AleviNet

Published

on

Üçüncü havalimanı ihalesini alan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun kurduğu İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu’nun imzasını taşıyan ve havayolu firmalarına gönderilen bir yazı bugün sosyal medyada gündeme geldi. Yazıda “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yurt dışına gidecek yolculardan her yolcu için 20 avro yolcu hizmet ücreti alınacak” ifadesi yer aldı. 29 Ekim’de kapatılacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda (AHL) bu ücret 15 dolardı.   20 avro ‘luk hizmet bedeli alınacağı haberi, iki ay önce gazetemiz yazarı Çiğdem Toker tarafından gündeme getirilmişti. Konuyu güncel kılan ise kurdaki artış.   Yolcu başına ücretin 15 Dolar ‘dan 20 avro ‘ya çıkması, bugünkü kurlar üzerinden yolcu başına 40 lira artış anlamına geliyor. Bu fark, dış hat yolcu biletlerine yansıtılacak. Sosyal medyada dile getirilen “yurt dışı çıkış harcı 20 avro oldu” iddiası ise doğru değil.   Öte yandan, dış hat yolcuları için alınacak 20 avro ‘nun yanı sıra, dış hattan gelip dış hatta giden (aktarma) yolcular için 5 avro , iç hat giden yolcu için 3 avro yolcu hizmet ücreti alınacak. AHL’de aktarmalarda yolcu başına ücret 5 değil 2.5 avro idi.   Devlet, üçüncü havalimanı sözleşmesinde 12 yıllık ve 6.3 milyar avro ‘luk garanti vermiş durumda. Eğer gelir, belirlenen tutarın altında kalırsa DHMİ şirkete ödeme yapacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI