Connect with us

.

Güncel

Uçak biletlerine ‘havadan’ 40 lira zam

AleviNet

Published

on

Üçüncü havalimanı ihalesini alan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun kurduğu İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu’nun imzasını taşıyan ve havayolu firmalarına gönderilen bir yazı bugün sosyal medyada gündeme geldi. Yazıda “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yurt dışına gidecek yolculardan her yolcu için 20 avro yolcu hizmet ücreti alınacak” ifadesi yer aldı. 29 Ekim’de kapatılacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda (AHL) bu ücret 15 dolardı.   20 avro ‘luk hizmet bedeli alınacağı haberi, iki ay önce gazetemiz yazarı Çiğdem Toker tarafından gündeme getirilmişti. Konuyu güncel kılan ise kurdaki artış.   Yolcu başına ücretin 15 Dolar ‘dan 20 avro ‘ya çıkması, bugünkü kurlar üzerinden yolcu başına 40 lira artış anlamına geliyor. Bu fark, dış hat yolcu biletlerine yansıtılacak. Sosyal medyada dile getirilen “yurt dışı çıkış harcı 20 avro oldu” iddiası ise doğru değil.   Öte yandan, dış hat yolcuları için alınacak 20 avro ‘nun yanı sıra, dış hattan gelip dış hatta giden (aktarma) yolcular için 5 avro , iç hat giden yolcu için 3 avro yolcu hizmet ücreti alınacak. AHL’de aktarmalarda yolcu başına ücret 5 değil 2.5 avro idi.   Devlet, üçüncü havalimanı sözleşmesinde 12 yıllık ve 6.3 milyar avro ‘luk garanti vermiş durumda. Eğer gelir, belirlenen tutarın altında kalırsa DHMİ şirkete ödeme yapacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI