Connect with us

.

Güncel

Zeybekci doların düşüşü için tarih verdi

AleviNet

Published

on

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci , Denizli Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve iş adamlarıyla sohbet etti. İş adamları ve sanayicilere ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulunan Zeybekci, “2018 birinci çeyreğinde beraber göreceksiniz, 10 Haziran’da açıklanacak, Türkiye yüzde 7,2- yüzde 7,5 civarında büyümeyi yakalayacak. Her ay ihracat rekoru kıracak. Turizm, 40 milyon kişiyi geçecek. 30 milyar dolarlık geliri aşacağız. Hizmet ihracatımız 52,5 milyar dolar civarında olacak. Türkiye’nin kısa vadeli borç stoku kamu ve özel sektörü, 200 milyar dolar civarında. Türkiye’nin Merkez Bankası rezervleri ve döviz hesapları toplamı 290 milyar dolar. Türkiye’nin kısa vadeli mükellefiyetlerini yerine getirmekle ilgili zinhar problemi yoktur. İhracatçı bir şehirde bütün Türkiye duysun diye söylüyorum. Özel sektörün yurt dışından alacak oldukları ihracat alacakları da buna dahil değil. Yani, varlıklarımızın içinde bu dahil değil. Reel sektörün, özel sektörün yurt dışındaki diğer varlıkları buna dahil değil” diye konuştu.

’10 GÜN SONRA RAHATLADIĞIMIZI GÖRECEKSİNİZ’

Türkiye’nin döviz kurlarıyla ilgili spekülasyon yaşadığını belirten Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

“Yaşadığımız bu. Türk Lirası ‘nın değeri, Türkiye’nin gerçeklerini yansıtmıyor. Kabul edilesi değil bu. Türkiye’nin gerçeklerini yansıtmıyor. Onun için de bunların hepsi gelip geçicidir. Göreceksiniz, yaklaşık olarak 10 gün diyelim ona, rahatladığımızı hep beraber göreceğiz. Türkiye’deki kurumlar ve kuruluşların ellerinde yeterince güçlü enstrümanları vardır. Müdahale edebilme kabiliyetleri son derece yüksektir. Ekonomimize kalıcı hasır bırakmadan gereği yapılır.”

‘TÜRK LİRASI’NIN DEĞERİ, OLMASI GEREKEN YERE GELECEK’

Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla ilgili de konuşan Zeybekci, “Şunu söylemek yanlış olur; ‘Türkiye’de kurun, TL’nin, 1 kuruşluk değer düşmesi durumunda, Türkiye’nin toplam kaybı 1.5 milyar TL’dir.’ Bu matematik anlamında teoride doğrudur ama realite anlamında doğru değildir. Defter kapanmadı çünkü, yani dükkanı tavsiye edip de defteri kapatıp da en sonunda hesapları ödeyip de bu noktaya gelmedik. Yaşanan dalgalanma nasıl ki 4.90’lara çıktı bu kadar zarar oluşmadıysa, 3.70’lere indi bu kadar gelir de oluşmadı. Bu dalgalanma, dalga boyu gittikçe küçülecek sonra belirli bir bant aralığına gelecek. Ondan sonra Türkiye ekonomisi biraz önce saydığımız o realitelerine uygun bir şekilde Türk Lirası ‘nın değeri oturacak ve olması gereken yere gelecek” dedi.

‘BU KADAR İYİYİZ BİZİ KİM DÖVÜYOR’

Enflasyonla mücadeleyi asla ihmal etmeyeceklerini de belirten Zeybekci, “Enflasyonla mücadele bizim için vazgeçilemezdir. Bütçe disiplininden asla vazgeçmeden, geçen yıl yüzde 1,5 bütçe açığıyla Avrupa Birliği’nin tamamından iyiyiz. Diyeceksiniz ki ‘Bu kadar iyiyiz, bizi kim dövüyor’ bütçe açığında. Yabancı finansman ihtiyacı duyduğumuz cari açıkta yüzde 4,2’deyiz, bu da sürdürülebilir bir cari açıktır. Bütün bunları böyle bir ortamda başararak gelen bir Türkiye’nin şu andaki bütün yaşadıklarımızı geçiştirmesi mutlaktır. Söylemlerimizde geri adım attığımız mevzu bahis değildir” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Le Monde : Türkiye jeostratejik bir tercihle karşı karşıya

AleviNet

Published

on

Fransız Le Monde gazetesi Türkiye’ye S-400 teslimatına ilişkin yayınladığı editör yazısında, Türkiye’nin jeostratejik bir tercihle karşı karşıya olduğunu ancak bu ikili oyunu uzun süre devam ettiremeyeceğini belirtti.

Le Monde’un internet sayfasında manşet olan editör yazısında, Türkiye ile Batı arasında 2016’daki darbe girişiminden bu yana kötüleşen ilişkilere dikkat çekildi.

Ülkedeki baskılara yönelik Batı’nın “haklı” eleştirilerine kulak verilmediğini belirten Le Monde, Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşmadan bahsederken Vladimir Putin ile Erdoğan arasındaki benzerliklere işaret etti.

Le Monde, “Yeni Çar ile Yeni Sultan’ın çok sayıda ortak noktası var, otoriterlikleri, muhafazakarlıkları, tarihe bakışları…”

S-400’ler “bu çok yeni Türk-Rus ittifakının sembolü” olarak değerlendiren Le Monde, füze savunma sistemlerinin Batılıların askeri operasyonlarını zorlaştıracağını ifade etti.

Putin’in ayrıca NATO bünyesindeki bölünmelerde bir köşe daha açmak istediğine dikkat çeken Le Monde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Ankara’ya 31 Temmuz’a kadar S-400’lerden vazgeçmesi için süre tanıdığını hatırlattı.

Le Monde, Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulanması halinde “zaten zayıflayan Türk ekonomisi için öldürücü” olabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin NATO üyeliğine de dikkat çeken Le Monde, şu yorumda bulundu: “NATO’nun tüzüğü bir devleti dışlamayı, hatta üyeliğini askıya alma olasılığını da öngörmüyor. Türkiye, zaten marjinalleşme yolundaydı, özellikle de 2016’da başarısız olan darbeden sonra ordudaki tasfiyelerden dolayı. Buna bir S-400’lerin dayattığı jeostratejik tercih yapma gereği de ekleniyor. Ama iki kanatta oynamak uzun süre mümkün olmayacak.”

Continue Reading

Güncel

Fitch Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü

AleviNet

Published

on

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü. Böylece not görünümü halihazırda yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunan Türkiye’nin notu BB’den BB-‘ye geriledi.

Fitch Ratings’den yapılan açıklamada not görünümü “olumsuz” olarak değerlendirilerek, ülkenin notunun daha da düşürülebileceğinin sinyalleri verildi.

Türkiye’nin notunun bir derece daha düşürülmesinde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “Merkez Bankası’nı hükümetin faiz oranlarına ilişkin talimatlarını yerine getirmemekle eleştiren” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması gösterildi. Halihazırda zarar görmüş olan güvenilirliği daha da zedeleyen bu hamlenin “ülkenin şiddetle ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı da tehlikeye sokabileceği” ve “gittikçe kötüye giden ekonomik sonuçları olabileceği” belirtildi.

Bağımsızlık prensibiyle işleyen merkez bankalarına yapılan siyasi müdahaleler ülkelerin yatırım güvenilirliğini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Erdoğan’ın yanı sıra, Amerikan Merkez Bankası FED’i mütemadiyen “ne yaptığını bilmemekle” itham eden ABD Başkanı Donald Trump da bu nedenle sıkça eleştiriliyor.

DW, AFP / SÖ,AÜ

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Güncel

Wall Street Journal: Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesilecek

AleviNet

Published

on

Kişisel verilerin gizliliği konusundaki ihlaller nedeniyle Facebook hakkında bir yılı aşkın süren soruşturmanın ardından, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) sosyal medya devine milyarlık ceza vermeye hazırlandığı bildiriliyor. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Komisyon’da yapılan oylamada 3’e karşı 2 oyla Facebook’un yaklaşık beş milyar dolar ceza ödemesine karar verildi. FTC ve Facebook konu hakkında yorum yapmadı.

Facebook, nisan ayında FTC tarafından ağır bir para cezasına çarptırılabileceğini açıklamış ve kesilecek cezanın 5 milyar doları bulabileceğini duyurmuştu.

FTC, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle Mart 2018’de soruşturma başlatmıştı. Cambridge Analytica skandalı, 2013 yılında bir “kişilik testi” görüntüsü altında Facebook’ta yer alan bir uygulamayı indiren milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerinin yanı sıra, arkadaş listelerinin de rızaları olmaksızın İngiltere merkezli veri analiz şirketine satılması ile ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica şirketi, ABD’de 2016 seçimlerinde daha sonra başkan seçilen Donald Trump için de çalışmıştı.

Bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza

Komisyon, Facebook’un kişisel verilerin paylaşılması konusunda kullanıcıları bilgilendireceği ve onların onayını alacağı konusunda 2011 yılında FTC’ye verdiği söze uyup uymadığını inceliyordu.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Facebook’a verilmesi beklenen ceza, FTC tarafından bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza olacak. Ancak 5 milyar dolarlık cezanın, Facebook’un geçen yılki 56 milyar dolarlık kârının 10’da birine bile denk gelmediğine dikkat çekiliyor.

dpa/AÜ,SÖ

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI