Connect with us

.

Kültür-Sanat

46. İstanbul Müzik Festivali’nde bu hafta

AleviNet

Published

on

Festival bu hafta, Albert Long Hall’de 28 Mayıs Pazartesi 20.00’da TSKB işbirliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Eğitim Destek Fonu”nundan yararlanmaya hak kazanan genç müzisyenler konseri ile başlayacak.

Türkiye’nin ilk harika çocuğu efsane piyanist İdil Biret’in de onur konuğu olacağı konserde 14 genç kadın müzisyen: Ezgi Sarıkçıoğlu , Ezgi Su Apaydın, İdil Yunkuş ve Sesim Bezdüz(keman), Alara Acar ve Güneş Hızlılar(arp), Aslı Su Kurtuluş(flüt), Deniz Ayşe Birdal ve Ülker Tümer(çello), Deniz Su Polat(viyola), Gizem Sözeri(kontrbas), Gülin Ataklı(obua), Ezgi Göktürk ve Ramona Kemmer(piyano) olacak. “Konsere Doğru Etkinlikleri” kapsamında ise konser öncesi aynı alanda yer alan Demirdemirgil Tiyatro Salonu’nda 18.30’da yazar Yekta Kopan moderatörlüğünde, Trakya Tıp Fakültesi öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç ile Yale Üniversitesi öğrencisi ve Nobel’e İlk Adım Fizik Ödülü sahibi Zeynep Karacan kişisel başarı hikâyelerini anlatacak.

Festivalde 29 Mayıs Salı 20.00’da İş Sanat’ta Renaud Capuçon(keman)& Khatia Buniatishvili(piyano) ikilisi; 30 Mayıs Çarşamba 20.00’da Albert Long Hall’de Yıldızlarla Oda Müziği I; 31 Mayıs Perşembe 20.00’da Neva Şalom Sinaogu’nda Yıldızlarla Oda Müziği II; 1 Haziran Cuma 20.00’da Aya İrini’de Savaşta ve Barışta; 2 Haziran Cumartesi 11.00’da Hafta Sonu Klasikleri II Bomontiada’da; 20.00’da Aya İrini’de Franz Liszt Oda Orkestrası ve çellist Mischa Maisky; 3 Haziran Pazar 18.00’da Kapalıçarşı Nuruosmaniye Kapısı’nda İstanbul’un Ezgileri konserleri gerçekleşecek.

 İstanbul’da haftanın diğer müzik olayları

Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde 31 Mayıs Perşembe 20.00’da Gönülden Sesler Korosu konseri.

Süreyya Operası’nda bu akşam 20.00’da Camerata Barok İstanbul konseri.

Yeldeğirmeni Sanat 29 Mayıs Salı 19.00’da Klasik Müzikte Hikaye Anlatımı; 30 Mayıs Çarşamba 20.00’da Aşk Valsleri konserleri.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 31 Mayıs Perşembe 21.45’de Ramazan İlahileri CRR Türk Müziği Topluluğu; 2 Haziran Ctesi 21.45’te Kerkük’ten Anadolu’ya İrfani Türküler konserleri.

Arkeoloji Müzesi’nde 3 Haziran Pazar 13.00’da İstanbul Devlet Opera Bale sanatçılarından dinleti.

Zorlu’da 29 Mayıs Salı 21.30’da Kalben konseri; 30 Mayıs Çarşamba 21.30’da Gökhan Kırdar’ın biofrekans müzik performansı; 1 Haziran Cuma Rubsilent 23.00’da, Ferhat Albayrak 01.00’da ve 03.00’da Slam sahnede olacak.

İKSV Salon’da 29 Mayıs Salı 21.30’daki sezonun son konserinde ABD’li elektronik pop ikilisi Sylvan Esso ilk defa İstanbul’daki hayranlarıyla buluşacak.

Tamirane-Uniq İstanbul’da 1 Haziran Cuma 21.00’da Softune konseri.

 İzmir ve Eskişehir konserleri

İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 30 Mayıs Çarşamba 21.00’da Kerem Görsev Quartet konseri; 31 Mayıs Perşembe 19.30’da Sabahttin Ali’yi Anıyoruz programı.

Eskişehir Belediyesi Konser Salonu’nda 1 Haziran Cuma 20.00’da şef Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun Beethoven 9.Senfoni konseri. Koro şefi Burak Onur Erdem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Sevcan Orhan hastane odasından paylaştı! İşte son durumu

AleviNet

Published

on

Akciğerinde bir kitle olduğu ortaya çıkan ünlü türkücü Sevcan Orhan, özel bir hastanede ameliyat oldu. Geçirdiği operasyonun ardından yoğun bakımda tedavi gören Orhan, yaşadığı zor günlerin ardından hastanede odasında çektiği videoyu paylaştı.

Sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Sevcan Orhan, “Akciğerimde bir kitle olduğu ortaya çıktı. Çok küçük bir kitleydi. Kötü huylu olmadığı belliydi ama doktorum orada durmaması ve alınması gerektiğini söyledi. 15 Mayıs günü hastaneye yattım. Kitle küçük ve kötü huylu olmasa da akciğer ameliyatları gerçekten ağır. İki gün yoğun bakımda kaldım. Dört gündür hastanedeyim. Bir iki gün sonra taburcu olacağım. İyi olduğumu görmenizi istedim” açıklamasını yaptı.

SEVCAN ORHAN KİMDİR?

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Aile kökeni Erzincan ili çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyüne dayanmaktadır.

1994 yılında babasından öğrendiği kara düzen bağlamayla müzik hayatına ilk adımını attı.

Aynı yıl profesyonel eğitim almak isteyen Orhan, özel bir müzik okulunda nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başladı.

Bu arada ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı.

Lise yıllarında Milliyet gazetesinin düzenlediği “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. oldu.

1999 yılında “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservataurı” nın açmış olduğu yetenek sınavlarına girdi ve “Ses Eğitimi Bölümü”nü kazandı.

2000 Yılında üniversitedeki müzik eğitimine devam ederken ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü yaptı.

Aynı yıl yaklaşık yedi yıl eğitim aldığı “Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul dahilinde çok önemli konser çalışmalarına katıldı.

2003 yılında “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

2003 yılında “Bir Türküydü Yaşamak” isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sundu.

2006 yılında TRT aracılığıyla programcılığa merhaba diyen Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak yayınlanan “Tatlı Dile Güler Yüze”adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

Ayrıca Cem Radyo’da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu.

2008 yılında türkü ve bestelerden oluşan”ADI AŞK” isimli albümünü müzik severlerle buluşturdu.

2010 yılında “Cem Radyo”da “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu.

Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç sanatçı çok sayıda ödül ve plakete sahiptir.

2011 yılında 4. Albümü olan “Zemheriden Ötesi Bahar” isimli çalışmasını Özdemir Plak etiketiyle müzik severlerin beğenisine sundu.

2012 yılında Star TV’de Ayşe Özyılmazel’in ayrılmasından sonra türkücü Alişan ile birlikte ‘Alişan ile Sevcan’ isimli sabah programını sundu.

2016 yılında ilk teklisi olan “Alışırım” isimli eserini Özdemir Plak etiketiyle müzik severlerin beğenisine sundu.

2019 yılında 5. albümü olan “içimden geldi söyledim” isimli çalışmasını Özdemir Plak etiketiyle müzik severlerin beğenisine sundu.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Nilüfer’in yeni imajı dikkat çekti

AleviNet

Published

on

Pop müziğin efsane ismi usta yorumcu Nilüfer, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı konseri için Kıbrıs’ta bir otelde sahneye çıktı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100 yıl kutlamalarında keyifli bir konser veren sanatçı kahkül model kesilmiş saçları ve beyaz mini ceket elbise kıyafeti ile dikkat çekti.

Hafta sonunda Kıbrıs’ta Cuma ve cumartesi geceleri bir otelde sahneye çıkan usta yorumcu Nilüfer, Kıbrıs’ta rüzgar gibi esti. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl kutlamalarına denk getirilen konserinde eskimeyen şarkılarını seslendiren sanatçıyı dinlemeye kalabalık bir dinleyici grubu geldi. Keyifli geçen konserde ünlü sanatçı 19 Mayıs’a vurgu yaparak “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet saygı ve rahmetle anıyorum. Atatürk’e şu anda sahip olduğumuz her şey için minnet duymalıyız” dedi.

Nilüfer yeni saç modeli kahküllü saçı ile beğeni toplarken giydiği beyaz renk ceket elbise mini modeli ile de dikkat çekti. Nilüfer yoğun bir tempoda devam eden müzik çalışmaları ve konser programı ile ilgili de konuştu. Sanatçı 28 Haziran gecesi ‘Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkacağını belirtti. Bu konser için hazırlandığını belirten sanatçı “İstanbul’da sevenlerimiz ile 28 Haziran gecesi Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda buluşuyoruz” dedi.

Continue Reading

Kültür-Sanat

‘Gitmek’ filminin Avrupa gösterimi başladı

AleviNet

Published

on

İlk gösterim Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun organizasyonunda İsviçre’nin Lozan ve Basel kentlerinde yapıldı. Basel kentindeki gösterime Suruç katliamına tanık olan Güneş Erzurumluoğlu da katıldı.

Gösterimlerin ardından film ekibinde yer alan Arzu Demir, izleyicilerini sorularını yanıtladı.

19 Mayıs günü İstanbul’da da sadece aileler ve tanıklara özel bir gösterim yapıldı. İstanbul gösterimine de yönetmen Mustafa Emin Büyükcoşkun ile film ekibi katıldı.

Türkiye’deki gösterimler Haziran ayının sonunda yapılacak.

25 Mayıs’ta ise Brüksel’de gösterim planlanıyor.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, SGDF ve BEKSAV adına hazırlanan belgesel filmin yönetmenliğini Mustafa Emin Büyükcoşkun yaptı.

Çok sayıda kişinin gönüllü olarak destek olduğu filmin ekibinde, Arzu Demir, Ezgi Aydın, Leyla Postalcıoğlu ve Emre Altan yer aldı.

FİLM NE ANLATIYOR?

“Gitmek” belgesel filmi, Suruç’ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor. “Neden yola çıktılar?” sorusuna yanıt arıyor. İstanbul’da, Ankara’da, Samsun’da, İzmir’de, Van’da da çeşitli dayanışma kampanyaları yapmak varken, bu insanlar neden yola çıkmışlardı ve ne yapmak istiyorlardı?

Belgesel, bu sorunun yanıtı için katledilen devrimcilerin aileleri, yoldaşları, arkadaşları ile görüştü. 33 devrimcinin doğup büyüdükleri kentlerde çekimler yapıldı. Katliamdan sağ kurtulanlar, katliamın ardından hayatlarında yaşanan değişiklikleri anlattı.

Tanıklara, “Gittiğinize pişman mısınız?” sorusu soruldu. Katliama tanık olduktan sonra Rojava devriminin savunmasında yer alan gençlerle görüşüldü. Rojava’da bulunmalarında katliamın etkisinin olup olmadığı soruldu.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI