Connect with us

.

Güncel

Suriye’de dört Rus askeri öldürüldü

AleviNet

Published

on

Rusya Savunma bakanlığı Suriye’de rejime ait topçu bataryalarına düzenlenen saldırıda dört Rus askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bakanlığın yazılı açıklamasında gece yarısı Suriye’nin Deyrizor ilindeki Suriye silahlı kuvvetlerine ait topçu bataryalarına çeşitli gruplara mensup ‘teröristlerin’ saldırdığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı’nın bildirisinde, Suriye ordusuna danışmanlık yapan iki Rus uzmanın saldırı mahallinde hayatını kaybettiği, ağır şekilde yaralanan diğer iki askeri görevlinin de kurtarılamadığı belirtildi. 3 Rus askerinin de yaralandığı belirtilen çatışma sırasında 43 ‘teröristin’ öldürüldüğüne de bildiride yer verildi.

Savunma Bakanlığı çatışmaların tam yeri zamanı hakkında kesin açıklama yapmadı. Muhtelif kaynaklarca saldırının Çarşamba günü Deyrizor’daki IŞİD militanları tarafından düzenlenmiş olabileceği belirtiliyor.

Rusların Suriye’deki kayıpları 100’e yaklaştı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çarpışmalarda 9 Rus ve aralarında İranlıların da bulunduğu hükümet yanlısı 35 milisin öldüğünü öne sürdü.

Suriye’deki savaşta 2015 yılından bu yana hava saldırılarıyla Şam rejimini destekleyen Rusya ülkeye çok sayıda askeri danışman da göndermişti. Rusya’nın Suriye’de deniz ve hava üsleri bulunuyor. Çok sayıda Rus’un da para karşılığında lejyoner olarak Suriye’ye gittiği öne sürülüyor.

Rusya’nın müdahalesi sayesinde Esad rejimi güçlenmiş, terör milisi IŞİD’in doğudaki Suriye çöllerinde kontrol edebildiği bölgeler geri alınmıştı. Şam’ın güneyindeki mevzileri boşaltmak zorunda kalan IŞİD’in Suriye yüzölçümünün yüzde 3’ünü kontrol edebildiği bildiriliyor.

Resmi haber ajansı Tass’ın bildirdiğine göre Suriye’de şimdiye kadar 43 Rus askeri öldü, 50 dolayında silahlı kuvvetler mensubu da uçak kazalarında hayatını kaybetti.

DW, Reuters/AG, BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI