‘Ya Demokrasi cephesi, ya Faşist cephesi’

Almanya’nın Mühlacker kentinde Alevi Kültür Merkezinde Seçim çalışmaları için toplantı yapıldı. Toplantıya AABK onursal Başkanı Turgut Öker ve KCDK- E Eş başkanı Fatoş Göksungur katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını AABF- BW Eş başkanı Ergün Özcan kısa bir değerlendirme yaparak tüm çalışmalarımızın HDP’nın barajı aşmasından yana olduğunu belirtti.

Toplantıda söz alan KCDK-E Eş Başkan’ı Fatoş Göksungur ” Güreşte yenilen doymaz tekrar tekrar ister” diyerek Erdoğan’ın baskın seçim kararını eleştirdi. Göksungur konuşmasının devamında “Turgut Öker yalnız değildir Sayın Öker Bireysel olarak burada aday olmadı. Avrupa Alevi kurumu adına aday oldu. Turgut Öker´in HDP istanbul Milletvekili adaylığının veto edilmesine cevap olarak, Avrupa alevileri sandığa giderek oylarını vermelidirler. Bunun cevabını her birey Oy kullanarak hesap sormalıdır. Seçim calışmalar kapsamında bir çok Cemevinde toplantı yapıyor ve söylüyoruz Karşımızda iki cephe yer alıyor ” Ya demokrasi cephesi, ya da Faşist cephesi” dir. diyerek karar verilmesini önerdi. Göksungur Kürdistan´in bazı bölgelerinde Sandıkların taşınmasınıda eleştirerek

“Kürdistanda 19 bölgenin sandıkları birleştirilmeye çalışılıyor. Bu durum Oyların AKP’ye gitmesinin önünü açmaktır. Tüm amaç ve gayeleri HDP’yi baraj altında bırakmaktır. O nedenle Almanya’da 800 bin’e yakın bizim Oy oranımız vardır bu oyların yarısını almamız gerek.”dedi.

AABK onursal Başkan’ı Turgut Öker ise konuşmasında “Bireysel olarak Milletvekilliği istemiyorum. Ama Parti HDP olunca ve mücadeleyi yürütenler terörist olunca burada canla başla koşturmak gerekiyor. Çünkü, bu sistemin egemen güçleri bizleri böldü parçaladılar herkesi bir birinden ayırdılar. Ve şimdi tüm ayrılan bu tarafların hepsi HDP içerisinde birleştiler.” diyerek neden HDP´den aday olduğunu ifade etti.

7 Haziran öncesi HDP ile yaptığı Stratejik birlikteliğin önemine de değinen Öker ” Bugün Alevilerin bu günleri görmesi 3 yıl önce yaptığımız stratejik birliktelikten kaynaklıdır. Bu yüzden bugün HDP’nin barajı aşması için ve Oylarını çoğaltması için HDP’ye oy verilmelidir. Vicdan sahibi olan her Alevi, toplumu açısında koşulsuz HDP’ ye Oy verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Öker YSK´nin HDP´den Milletvekili adaylığının veto edilmesiyle ilgili ise

” Maraş 78 katliamı dolayisiyla yaptığım konuşmalardan kaynaklı olarak Veto edildiğini öne sürdüler. Maraş’ta TOMA ‘larla Üzerimize yapılan saldırılara karşı yaptığım bir konuşma Cumhurbaskan´ına hakaret gerekçesiyle veto edildi. orada yapılanı ben değil , Aleviyim diyen herkes bu konuşmayı yapmak zorundaydı. Çünkü biz Alevilere yönelik yapılan katliamı anarken TOMA’larla üzerimize gelindi” dedi.

Öker konuşmasının devamında “HDP’ye 1 koyup 3 alacak bir gözle bakmiyorum. Biz barbarlığa karşı bir olmak zorundayız. Cem yapmakla hızır çağırmak yetmiyor. Maraş, Sivas, Çorum, Dersim’i anımsayın! 24 Haziran´ dan sonra biz kimle direneceğiz? Türkiye’nin kaderini Kürt hareketi ile Alevi hareketinin stratejik iş birliği belirler. Bu nedenle Baden Württemberg bölgesinde bulunan 42 Alevi kurumu HDP’ye sahip çıkmalı” diyerek Alevilerden destek istedi.

Üç saat´a yakın süren toplantıya Yüz civarında dinleyici katılırken soru cevaplardan sonra son buldu.

Alevi kurumunda bir yetkili ise Öker´e

“Avrupa Alevi kurumun önderi veya Başkan’ının Türkiye’deki siyasete girmesi, buradaki dinamizme darbe vurmaktadır.” sorusuyla eleştirdi. ve Aleviler HDP’ye neden oy vermeli’ yi HDP’nin Kürt partisi olmadığını HDP’nin PKK olmadığını belirtmeliyiz.” bu nedenle HDP olmalı dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.