Halkevleri TRT önünde: Paramızı geri istiyoruz

Halkevleri, her yurttaşın elektrik faturasından kesilen yüzde 2’lik TRT payının geri ödenmesi için kampanya başlattı. Halkevleri Hukuk Dairesi tarafından hazırlanan dilekçe örneklerini yayımlayan Halkevleri , tüm yurttaşları dilekçe örneklerini yaygınlaştırmaya, dilekçe vermeye, TRT Genel Müdürlüğü’ne iletmeye çağırdı.

Bu kapsamda TRT İstanbul İl Müdürlüğü önünde, “bizim vergilerimizle, bize yalanlar dinletemezler, tek adamın tek sesi olamazlar” diyerek, verilen katkı payları geri istendi.

Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan’ın okuduğu açıklama sonrasında, dilekçeler verildi. Özge Ozan TRT İstanbul Müdürlüğü içinden yurttaşlara seslendi: Her yurttaşın cebinden çıkan vergilerle, iktidar yanlısı yayıncılık yapan TRT ‘den katkı paylarımızı geri isteyelim.

Halkevleri’nin gerçekleştirdiği açıklamadan bir bölüm:

“TRT, kamu hizmeti yayıncılığı değil iktidar lehine yayıncılık politikası izliyor. 2954 sayılı TRT yasasında yer alan “Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak” fıkrasını ihlal ediyor. Elektrik faturaları üzerinden alınan “TRT katkı payı”nı kötüye kullanıyor.

TRT katkı payı yurttaşlara iade edilmeli, TRT kuruluş kanununa aykırı yayınlara son vermeli, “tarafsız” ve “doğru” kamu hizmeti yayıncılığı yapmalıdır.”

Change.org’da imza kampanyası başladı

Halkevleri aynı zamanda change.org üzerinden de bir kampanya başlattı. Halkevleri verilen vergilerin geri ödenmesi için herkesi imza atmaya çağırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.