Kadınların söz üretebileceği yeni mecra: Eşitlik Adalet Kadın Platformu

Kadın mücadelesi veren pek çok sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Eşitlik Adalet Kadın Platformu, tüm kadınların söz üretebileceği bir mecra olma iddiasında. Platform Koordinatörü Gülseren Onanç, “Amacımız düşünceyi geliştirmek, cesareti oluşturmak, dayanışmayı birleştirmek, değişimi sağlamak” dedi.

30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’nde alınan karar doğrultusunda kadınların ortak talebiyle dayanışma ağı olan Eşitlik Adalet Kadın Platformu kuruldu. Bileşenleri arasında kadın mücadelesi veren pek çok sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Platform, tüm kadınların söz üretebileceği bir mecra olma iddiasında.
Kadının eşitlik ve adalet talebini savunan herkesin dijital örgütlenmesi olarak konumlanan Platform, kadınların sesini daha etkin yükseltmesine destek vermeyi amaçlıyor.
TOPLUMSAL DEĞİŞİMİ TETİKLEMEYİ AMAÇLIYOR
Platform; aynı zamanda, her alanda eşitlik ve adalet mücadelesini bağımsız olarak sürdüren dernek, vakıf, kooperatif, kolektif, kadın araştırmaları merkezi, inisiyatif, topluluk, örgüt ve dayanışma gruplarını bir araya getirmeyi hedefliyor. Platform, eşitlik ve adalet dilini, düşüncesini geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı, kadın STK’larının ve bağımsız aktivistlerin birbirinden haberdar olmasını, dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlıyor.
Evrensel kadın gündemini takip etmeyi ve global kadın örgütlenmeleri ile işbirliği sürdürmeyi, kadının eşitlik-adalet mücadelesini örnekler ve dayanışma ile cesaretlendirmeyi ve yaratıcı kampanyalar yolu ile toplumsal değişimi tetiklemek de Platform’un amaçları arasında.
Platformun kuruluş hikayesi ve amacını Eşitlik Adalet Kadın Platformu Koordinatörü Gülseren Onanç ve Web sitesini hazırlayan Platform İçerik yöneticileri Ceren Gülbudak ile Aslı Aydemir anlattı.
‘PLATFORM KADININ ADALET TALEBİNİ DİLLENDİRECEK’
Kadının adalet talebini dillendirmek üzere kurulduklarını söyleyen Platform Koordinatörü Gülseren Onanç, amaçlarının düşünceyi geliştirmek, cesareti oluşturmak, dayanışmayı birleştirmek ve böylelikle değişimi sağlamak olduğunu söyledi. Onanç, “Çok uzun yıllardır gözlemlediğimiz şey, maalesef Türkiye’de kadının her türlü ayrımcılığa uğradığı ve bunun değişmez bir noktada durduğu. Buna karşı platform ne yapacak derseniz? Birlikte değiştireceğiz, çünkü içinde bulunduğumuz bu eşitsiz adaletsiz ortamdan memnun değiliz. Bu nedenle, kadının eşitlik ve adalet mücadelesine destek olmak isteyen herkes platforma üye olsun. Yazılan içeriklere yorum yapmasını ve böylelikle bu ailenin büyümesini istiyoruz” dedi.
‘İLK DOSYA KADININ SİYASETTEKİ YERİ’
Onanç, baskın seçim sürecinde her türlü ayrımcılık çok net olarak görüldüğü için Platformun ilk dosyasının kadının siyasetteki yeri olduğuna vurgu yaptı. Onanç, siyasi partilerin kadın aday sayılarını hatırlatarak şöyle devam etti: “Yapılan listelerde kadına yönelik ayrımcılığı net olarak gördük. Meclis’te var olan oranı bile zor tutturabilecek bir süreçten geçiyoruz. Platformumuz, onlarca kadın inisiyatifinden, sivil toplum örgütünden ve aktivistten oluşuyor. Dolayısıyla sesimizi daha da yükseltip bundan sonraki alınacak kararlarda siyasi süreçlere daha aktif katılımı sağlayabileceğiz. Bu da ona bir vesile olsun diye de özellikle özen gösterdik ve çalışmamızı hızlandırdık. Seçim öncesine getirdik ki kadının siyasette var olmama sürecini sorgulamak, bunlara çözüm bulmak istedik.” Onanç, Platformun, tüm kadınların söz üretebileceği bir mecra olduğunu ve tüm bileşenler kanalıyla bunu gerçekleştirmek istediklerini belirtti.
‘DEĞİŞTİREMİYORSAN TAVRINI DEĞİŞTİR’
Ünlü feminist yazar Maya Angelou’nun, “Bir şeyi beğenmiyorsan değiştir, değiştiremiyorsan tavrını değiştir” sözünü hatırlatan Onanç, “Platform, tavrımızı değiştirecek ve sonuçta kadının hak ettiği eşitlik mücadelesinde gerektiği yeri elde etmesine katkı sunacak. Ne kadar çok çoğalırsak o kadar çok etkimiz artar. Çoğalmayı ve birlikte değiştirmeyi talep ediyoruz”  diyerek kadınları platforma üye olmaya çağırdı.
‘DOĞRU BİLGİYİ ÜRETEBİLECEĞİM PLATFORM’
Web sitesini hazırlayan Platform İçerik yöneticilerinden İstanbul Üniversitesi Sosyal Psikoloji alanında doktora öğrencisi olan Aslı Aydemir de, platformun farklı sınıflardan kadınların örgütlü ya da örgütsüz deneyimlerine yer verebilecek bir alan olduğunu belirtti. Aydemir, “Bir arada olmamızı ve birbirimizden haberdar olmamızı, değişimi sağlayabilecek bir şey platform. Benim için de hem deneyim hem de deneyimden doğru bilgiyi üretebileceğim bir platform olacak” dedi.
‘İŞLEVSEL ANLAMI VAR’
Platformun bir diğer İçerik Yöneticisi Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü doktora öğrencisi Ceren Gülbudak da, platformun ortaya çıkış hikayesinde yer almasının nedenini şu sözlerle anlattı: “Genç bir kadın olarak kendi hayat hikayemi düşündüğüm zaman, toplumsal hallerimiz ve buna getirilen kısıtlılıkları düşündüğümde benim için anlamlı bir platform haline geliyor. Kadın gündemine dair çeviriler, haberler çalışmalar yapmıştım. Kadın yayıncılığı noktasında da kadın bülteni yayın kurulundaydım. Hem benim gündemimi beslemesi açısından hem de içinden geçtiğimiz günlerde değerli bir adım olduğunu düşündüğümden platformun web sitesinde çalışmaya başladım. Platform tüm kadınların bir araya gelebileceği, iş yapabileceği bir alan olarak işlevsel bir anlam ifade ediyor.”
Platforma katkı sunmak isteyenler esitlikadaletkadin.org web sitesi üzerinden ulaşarak üye olabilir.
MA / Necla Demir 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.