Connect with us

.

Güncel

Bakanlığın ‘kadın hastaya kadın personel’ projesi tepki çekti

AleviNet

Published

on

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş , kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin çalışmalarının sürdüğünü ‘müjde’ şeklinde açıkladı. Özellikle kadın doğum kliniklerinden talep olduğunu belirten Eyüp Gümüş , konuyla ilgili şöyle konuştu: ”Bayan istiyorsa, elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım. Hekim atamalarında da mesela 6 hekim varsa 3’ü bayan 3’ü erkek tarzında genelde oluyor. Her şekilde vatandaşın mutlu olacağı şekilde hizmet sunmamız gerekiyor.”

 “GERİCİLİKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

 Yapılan bu açıklamayla ilgili Sözcü’ye konuşan SES Genel Başkanı İbrahim Kara:

”AKP anlayışı tamamiyle kendi gerici politikalarını yaşamın tüm alanına nüfus ettirmek isteyen bir anlayış. Bu anlayış bugün de sağlık hizmetleri üzerinde bu çabayı gösteriyor. Sağlık hizmeti açısından baktığımızda biz sağlık hizmeti verenler, sağlık hizmeti alanları bir obje olarak görmüyoruz. İnsan kurtarma eylemini gerçekleştirirken o insanın cinsiyetine, diline, dinine, mezhebine, kökenine bakmadan, sadece o insanı iyileştirmek ve onu mutlu bir şekilde evine göndermek çabasındayız. Onun ötesinde kadını sadece cinsel obje olarak görme anlayışını malesef dönem dönem yaptıkları bu açıklamalarla gerici politikalarını topluma nüfus ettirmeyi hedefliyorlar. Özellikle yine bir dönem ortaya çıkardıkları özel kadın polikliniği tartışması, kadınlara pembe otobüs gibi birçook uygulama. Gericilikten başka bir şey değildir. Biz sendika olarak bunu kabul etmiyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Böyle bir şey hayata geçirildiğinde bu ülkenin aydın, demokrat ve ilerici insanları olarak hem fiili, hem de hukuki bir mücadele yürüteceğiz. Toplumun da bu durumun karşısında bir barikat oluşturacağını düşünüyorum.” dedi.

 “REDDEDİYORUZ!”

Seda Önceler’in haberine göre ”Sağlıkla gericiliğin yan yana getirilmesine tahammül edemiyorum” diye konuşan Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız sözlerine şöyle devam etti:” Bunlar beklenen tablolar. Bu hiç şüphesiz bir gericiliktir. Zaten AKP iktidarının varoluş sebebi ucuz söylemlerle algı yönetimi yapmaktır. Biz sağlık personeli olarak cinsiyet ayrımı yapamayız. Hiçbir hastanın cinsiyeti, dini, dili, ırkı bizi ilgilendirmez. Bu tarz uygulamalar ülkeyi geriye götürecek uygulamalardır. Asla kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Böyle bir açıklamanın bir bakanlık tarafından gelmesi daha da vahim. Çünkü akılları fikirleri sapkın düşüncelerde. Tek amaçları gündemi saptırmak. Ülkede akıldan, bilimden bahsedilmesi gerekirken böyle gerici uygulamalardan bahsediliyor. Bu düpedüz bir suçtur. ”

 “BU SİSTEM İRAN’DA UYGULANDIĞINDA ÖLÜMLER ARTTI”

 Kadın Doğum Uzmanı Doç.Dr.Murat Mahsun: ”Böyle bir sistem daha önce İran’da hayata geçirildi. Fakat bu sistem İran’da hayata geçirildikten sonra doğumlarda ölümler artmaya başladı. Bu sebeple tekrardan erkek hekimlerin de yer aldığı sisteme izin verildi. Çünkü doğumlarda yaşanan kanamalar ve bazı özel durumlar bazen hekimlerde panik hali yaratabiliyor. Bu panik hali de ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Sonuç olarak her kadın iyi araba kullanamıyor mesela onun gibi örnek verebiliriz. Tüm sorumluluğu kadın hekimlerin omzuna yüklemek büyük sorun.”

 İşte Eyüp Gümüş’ün röportajındaki o açıklama…

 ”KADIN HASTALARA MÜJDE!”

 Akit Gazetesi’nin gündeme getirdiği; kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin neler yapıldığı sorumuzu cevaplandıran Gümüş, “Bununla ilgili çalışmamız var. Özellikle kadın doğum kliniklerinde. Bayan istiyorsa elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım. Hekim atamalarında da mesela 6 hekim varsa 3’ü bayan 3’ü erkek tarzında genelde oluyor. Her şekilde vatandaşın mutlu olacağı şekilde hizmet sunmamız gerekiyor” şeklinde müjdeli bilgiyi paylaştı.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI