Connect with us

.

Politika

Demirtaş ikinci tura kalamazsa ne olacak? İşte HDP’nin kriterleri

AleviNet

Published

on

AKP ve MHP tarafından kurulan Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti tarafından kurulan Millet İttifakı dışında kalan HDP , İzmir’de seçim çalışmalarına başladı. HDP eski Eş Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili adayı Serpil Kemalbay , bütün demokrasi güçlerini kucaklamaya çalışan bir parti olduklarını söyledi. Basın ambargosu ile karşı karşıya kaldıklarını ileri süren  Serpil Kemalbay , ” Selahattin Demirtaş , hapishanede seçim kampanyası yürütüyor. Biz İzmir milletvekili adayları olarak çok renkliyiz. Listemizde her kesimden birçok arkadaşımız var. Çok iyi, olumlu tepkiler alıyoruz. Kritik bir seçimden geçiyoruz. Bu bizim için şunu ifade ediyor; demokratikleşecek miyiz, yoksa gerçekten otoriterleşme daha da sert bir şekle mi dönüşecek? Toplumun ciddi kaygıları var. Güneşli bir güne çıkabilmek için HDP ‘nin çok ciddi bir rolü var. Anahtar ya da kilit parti kavramları kullanılıyor. Bu açıdan biz de tüm sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyoruz. Demokrasiyi sadece bir yaşam tarzı olarak değil aynı zamanda ekmeğin bölüşümü olarak da, halkların eşitliği olarak da savunmak istiyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk hedeflerinin Selahattin Demirtaş ‘ı cumhurbaşkanı çıkarmak olduğunu söyleyen Serpil Kemalbay , Demirtaş’ın ikinci tura kalamaması halinde, diğer muhalif adaya destek verip vermeyecekleri sorusunu şöyle yanıtladı:

“İkinci tura çıkan adaylar açısından baktığımızda, bizim için bir demokratik ilkeler listesi var. O ilkeler listesi etrafında bir yan yana geliş olabilir. O ilkeler ile birlikte tartışarak, müzakere ederek bir yan yana geliş olabilir.”

Kemalbay, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu listede olup olmadığı yönündeki soruya ise “Bu ilkeler arasında Cumhur İttifakı yok. Bizim gündemimizde zaten böyle şey yok. Millet İttifakı’ndan çıkabilecek adaylar açısındansa, biz demokrasi programını savunuyoruz. O program hayata geçmeli. Bir tek adam rejiminin ortadan kalmasına yönelik bir plan bu. Erdoğan’a yönelik bir şey değil. Sadece ‘Erdoğan olmasın ama yerine başka bir tek adam olsun’ demiyoruz. O nedenle bir program üzerinden çalışmamız gerekir. Kişilerle ilgilenmiyoruz, buna Cumhur İttifakı’nı koymayarak söylüyoruz” yanıtını verdi.

HDP’NİN DESTEK KRİTERLERİ

Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalamaması halinde destek verecekleri adayın kriterlerini sıralayan Serpil Kemalbay , şunları söyledi:

“Kürt sorununda, emek ile ilgili meselelerde, kadınlar ile ilgili meselelerde Türkiye’de bir demokratik programın, demokratik parlamenter sistemin tahkim edilmesi için çalışacak adaylarla konuşarak bunu gerçekleştireceğiz. Kürt sorununa, demokratik, barışçıl bir çözüme yakın olması gerekiyor.”

HDP’nin seçimlerde son anda AKP’ye destekleyeceğideki iddialara da yanıt veren Serpil Kemalbay , “Bu tamamen manipülasyon için ortaya atılmış bir argüman. Özellikle buraya dayanarak aslında HDP ‘ye yönelen seçmen kitlesini geri tutmaya dair yapılmış manipülatif bir şey. Çünkü şu görülüyor; CHP tabanından ya da AKP veya diğer tabandan bize yönelen seçmen kitlesi var. Hem Cumhur İttifakı hem de Millet İttifakı HDP ‘yi dışarıda bırakarak böylece tek yüzde 10 barajı şu anda HDP ‘de var. Bu büyük bir adaletsizlik. HDP ‘ye yöneliyorlar. Bunun önünü kesmek için yapılmış bir şey.”

Normal şartlarda HDP ‘nin baraj sorunu olmadığını söyleyen Kemalbay, ancak seçimlerle oynanacağını ileri sürdü. Erdoğan’ın her ne olursa olsun bu seçimi kazanmak istediğini söyleyen Kemalbay, Yüksek Seçim Kurumu (YSK) ve seçim sistemi ile bu açıdan oynandığını iddia ederek, “Sandıkları taşıyorlar. Yaklaşık 170 bin seçmen bundan etkilenecek. Biz sarayda bile oylar kullanılsa gidip orada kullanacağız. O konuda bütün çabayı harcayacağız” diye konuştu.

BATIYA OY ÇAĞRISI

Batı kentlerinden HDP ‘ye gelecek oyları engellemek için bu tür iddiaların ortaya atıldığını ileri süren Serpil Kemalbay , “Partimize gelecek oyları önlemek için bu manipülasyon yapılıyor. Biz de bunu önlemek için elimizden geleni yapacağız. O seçmen kitlesini mobilize edeceğiz. Nerede olurlarsa olsunlar, oy kullanmalarını sağlayacağız. Daha tecrübesiz kadrolarımız seçimlerde görev alacak ama biz onlara gerekli eğitimleri vererek o açığı kapatmaya çalışıyoruz. En iyi önlem, batıdan da güçlü bir destek olması” dedi.

‘BİR SATIRLIK YAZI İLE EKMEĞİMDEN EDİLDİM’

HDP İzmir Milletvekili adayı İdil Uğurlu ise çıkarılan KHK’lar ile kamudaki görevinden ihraç edildiğini söyledi. Birer satırlık yazı ile işlerinden, ekmeklerinden olduklarını söyleyen Uğurlu, şunları kaydetti:
“İzmir’de de çok sayıda kamu emekçisi işinden atıldı. İzmir’den emekçilerin ve kadınların sesi olmak istedik. Bu nedenle HDP ‘den aday oldum. İzmir’in sokaklarının, alanlarının sesini Meclis’e taşımayı düşünüyoruz. İzmir’deki kadınların, gericileştirmeye, muhafazakârlaştırmaya karşı sesi olduğunu da biliyoruz. Biz sesimizi duyuramıyoruz, bu konuda bir duyarlılık da bekliyoruz. Ben bir öğretmenim. Bir gecede değişen sınav sistemini de dile getireceğiz. Çocuklarımızın ve velilerimizin sesi olacağız. Eğitimde fırsat eşitliğinin çocukların elinden alınmasına karşıyız.”

‘İŞÇİLERİN SESİ OLMAK İSTİYORUZ’

HDP İzmir milletvekili adayı Yalçın Yanık da yaptığı açıklamada, “Kadınlar artık siyasetin omurgasını temsil ediyor, erkeklerden çok daha öndeler. İşçilerin temel sorunları büyüyor. İşsiz sayısı, açıklanan rakamların çok çok üstünde. Belki 10 milyonu buluyor. İnsanlar esnek, güvencesiz, sendikasız olarak çalıştırılıyor. Türkiye’nin bu durumu en çok da işçi ve emekçilere yansıyor. Biz de işçilerin sesi olmak istiyoruz” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

HDP’li 4 belediyeye kayyum atandı

AleviNet

Published

on

Türk İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Amed’in Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş İlçe Belediyesi’ne kayyum atandı. 

Sabah saatleriyle birlikte Kayapınar Belediye binasını abluka altına alan polisler, kayyum atandığını belirtti. Bakanlık kararını talep eden HDP’liler, kararın gözaltında bulunan eşbaşkan Yılmaz’a tebliğ edildiği ifade etti. Polis daha sonra belediye meclis üyelerini darp ederek binadan çıkardı. Bariyerlerle kapatılan belediye binasının giriş çıkışlar kapatıldı. 

Belediye binasından çıkarılan HDP Milletvekili Dersim Dağ, meclis üyeleri ve partililerin bekleyişi devam ediyor. Bismil ve Kocaköy belediyeleri de polislerce ablukaya alınırken, binalarda arama sürüyor. 

Dün Amed Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer gözaltına alınmıştı. 

Van’da 15 Ekim’den bu yana gözaltında bulunan ve henüz ifadeleri dahi alınmayan Erciş Belediyesi eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in de yerine İlçe Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, kayyum olarak atandı. 

 

Continue Reading

Politika

Oluç: Kürt halkından intikam operasyonu sürüyor

AleviNet

Published

on

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘HDP’YE İNTİKÂM OPERASYONU’

Oluç’un değerlendirmelerinin satır başları şöyle:
“İstikrarlı bir şekilde bu iktidarın kayyum atamaları sürüyor. Halkın iradesini gasp etme faaliyeti sürüyor. Hukuksuz davranışları sürüyor. İktidarın intikam operasyonu, HDP’den, tüm seçmenlerinden ve Kürt halkından intikam operasyonu sürüyor. İktidar, 31 Mart’ta sandıkta kazanamadığını baskı, zor ve hile yoluyla, hukuk dışı adımlarla elde etmeye çalışıyor.
Kısaca özetlemek gerekirse, iktidar Kürt halkına diyor ki: Senin iradeni gasp ederim. İktidar Kürt halkına diyor ki: Sen seçtiysen sayılmaz. İktidar Kürt halkına diyor ki: Senin için hukuk yok. Kürtsen belediye başkanı olamazsın. Kürt’sen kendi ilini, ilçeni, beldeni yönetemezsin. iktidarın Kürt halkına söylediği budur.
Bugün 21 Ekim 2019 tarihinde sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı gözaltına alındı. Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz gözaltına alındı. Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Kara gözaltına alındı. Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer gözaltına alındı.
Bu iktidar savaşı bahane edip halkın iradesini gasp etmeye devam ediyor. Bu aslında çok açık bir siyasi darbe sürecidir. 31 Mart seçimlerini yok sayma süreci devam ediyor. Demokratik siyaseti ortadan kaldırma hamlesidir. Tüm toplumsal muhalefete bir gözdağıdır.

MUHALEFETE ÇAĞRI

Buradan toplumsal ve siyasal muhalefete de bir çağrı yapmak istiyorum. Bakın, bu konuda sustuğunuz zaman, ki susuyorsunuz, belediyelere teker teker kayyım atanmasına karşı tutum almadığınız zaman, demokratik siyasetin ortadan kaldırılmasına göz yumuyorsunuz demektir. Ve bu er ya da geç gelir, bütün toplumsal ve siyasal muhalefeti vuran bir dalga haline dönüşür. O nedenle susmanız ve görmezden gelmeniz kesinlikle doğru bir tutum değildir. Buna karşı hem Türkiye’de hem dünyanın her yerinde ses yükseltilmesinin zamanıdır. Şimdi susma zamanı değildir.

‘İŞGALE KARŞI SESİMİZİ KESEMEYECEKSİNİZ’

“Vekillere bunu yapan halka neler yapar” havasını yaratmak istiyorlar.
Biz bir kez daha söyleyelim ki, isterseniz bütün kalkanlarınızla, TOMA’larınızla, elinizdeki bütün araçlarla bu ablukayı yapın ve vekillerimizi bu ablukaların içinde tutun. Biz fikirlerimizi söylemekten, bu iktidarın savaş ve işgal politikaları karşısında sesimizi yükseltmekten, sözümüzü söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu konudaki tutumumuz çok net.
Korku iklimine boyun eğilirse, demokratik siyaset adına yapılacak bir şey kalmaz.
İktidar bütün bir toplumu kendisiyle birlikte işlediği suçlara ortak etmeye çalışıyor.
Yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Hem içeride hem dışarıda düşmanlık tohumları ektiniz. Yüz binlerce insan göç etmek zorunda kaldı, yerinden, yurdundan ve evinden edildi. Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre 165 binin üzerinde, yerel kaynaklara göre 300 binin üzerinde insan evinden oldu.

‘EKONOMİK ÇÖKÜŞÜ UNUTTURMAK İSTEDİLER’

Peki yolsuzluğu, işsizliği ve ekonomideki kötü gidişi mi engellediniz bu yaptıklarınızla? Hayır. Ama bir şey yaptınız, bunu bilerek yaptınız. Yolsuzluk, işsizlik ve ekonomideki kötü gidişin konuşulmamasını sağladınız. Zaten bunu yapmak için de bu adımları attınız.

‘MUHALEFET ANLASAYDI…’

Burada muhalefet partilerine de iki çift laf söylemek istiyorum. Muhalefet partileri maalesef iktidarın bu politikaları karşısında sağlam bir duruş sergilemedikleri için, bu iktidara alternatif bir demokratik iktidar olabileceği mesajını veremediler topluma.
Dış politikada iktidar partisinden çok fazla bir farkları olmadığı fikrini topluma verdiler. Bu ülkenin sorunlarının savaşla, ölmeyle, öldürmeyle çözülemeyeceğini açıklasaydı muhalefet partileri, bu iktidarın alternatifinin de her gün biraz daha güçlenmesi mümkün hale gelebilecekti. Bunu yapmadıkları için de zaafları ortaya çıktı.
HDP dışında savaş ve işgal politikalarının ülkeye yarar sağlamayacağını net bir şekilde sergileyen bir muhalefet partisi yok.”

Continue Reading

Politika

HDP: İrademize yönelik siyasi darbe barbarlığı sürüyor

AleviNet

Published

on

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, “Seçilmiş irademize yönelik siyasi darbe barbarlığı sürüyor” denildi.

‘HDP’NİN BAŞARISINI HAZMEDEMEDİLER’

Açıklamada öne çıkan bölümler şöyle:
“Özellikle son dört yılda HDP belediyelerine yönelik hayata geçirilen ve dünyada bir benzeri zor bulunabilecek cinsten faşizan bastırma politikalarına rağmen, 31 Mart yerel seçimlerinde uyguladığımız başarılı strateji neticesinde bölgede belediyelerimizi kayyımlardan geri almayı ve batıda da AKP-MHP blokuna halkımızla birlikte dur dedik.
HDP’nin geniş toplumsal zeminde kazandığı meşruiyet alanını hazmedemeyen, HDP’nin toplumda yeniden yarattığı umudu hazmedemeyen, HDP’nin öncülüğünü yaptığı demokrasi cephesini hazmedemeyen ve toplumda meşruluğunu yitirerek çözülmeye başladığını gören AKP-MHP faşizan iktidar bloku partimizi yeniden hedef haline getirmiş ve halkımızın tüm demokratik, meşru kazanımlarını yok etmek üzere harekete geçmiştir.
Bu kapsamda, hepimizin bildiği gibi, 19 Ağustos 2019 günü, eşzamanlı olarak, Diyarbakır, Mardin ve Van olmak üzere üç büyükşehir belediye eşbaşkanımız görevden uzaklaştırıldı ve yerlerine il valileri kayyım olarak atandı. Büyükşehir belediyelerimize kayyım atanmasının üzerinden iki aylık bir süre geçti. Geçtiğimiz cumartesi günü (19 Ekim) Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarımızın geçici görevden uzaklaştırılma sürelerinin ‘2 ay daha uzatıldığına’ ilişkin İçişleri Bakanı imzalı tebligatlar, belediye eş başkanlarımıza iletildi.
Bu sabah (21 Ekim) ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanımız Selçuk Mızraklı evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Yine eş zamanlı olarak, evlerine baskın yapılmak suretiyle Diyarbakır-Kayapınar Belediye Eş başkanımız Keziban Yılmaz ve Diyarbakır-Bismil Belediye Eş başkanlarımız; Gülşen Özer ve Orhan Ayaz gözaltına alındılar. Takip eden saatlerde ise, yine Diyarbakır-Kocaköy Belediye Eş başkanımız Rojda Nazlıer, belediye binasına girişi sırasında gözaltına alındı. Kayapınar, Bismil ve Kocaköy belediye binaları sabahın erken saatlerinden itibaren kolluk kuvvetleri tarafından kuşatmaya alınmış ve bina içerisinde özellikle belediye eşbaşkanlarımızın odalarında aramalar yapılmaktadır.
Belediye eş başkanlarımızın gözaltına alınmalarının bu belediyelerimizi de kayyımlarla gasp etmek amacıyla yapıldığı ortadadır.  

‘BARBARCA BİR AYRIMCILIK’

Seçme seçilme hakkının muhalif kesimlerce, özellikle de partimiz ve iradesini bizden yana kullanan halkımız/seçmenlerimizce kullanılmasına karşı barbarca uygulanan hukuk dışı, keyfi ayrımcılığı kabul etmiyoruz.
Bu irade gasbına karşı her türlü meşru, hukuki, demokratik ve sivil protestolarımızı, direnişimizi aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI