Connect with us

.

Politika

Demirtaş ikinci tura kalamazsa ne olacak? İşte HDP’nin kriterleri

AleviNet

Published

on

AKP ve MHP tarafından kurulan Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti tarafından kurulan Millet İttifakı dışında kalan HDP , İzmir’de seçim çalışmalarına başladı. HDP eski Eş Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili adayı Serpil Kemalbay , bütün demokrasi güçlerini kucaklamaya çalışan bir parti olduklarını söyledi. Basın ambargosu ile karşı karşıya kaldıklarını ileri süren  Serpil Kemalbay , ” Selahattin Demirtaş , hapishanede seçim kampanyası yürütüyor. Biz İzmir milletvekili adayları olarak çok renkliyiz. Listemizde her kesimden birçok arkadaşımız var. Çok iyi, olumlu tepkiler alıyoruz. Kritik bir seçimden geçiyoruz. Bu bizim için şunu ifade ediyor; demokratikleşecek miyiz, yoksa gerçekten otoriterleşme daha da sert bir şekle mi dönüşecek? Toplumun ciddi kaygıları var. Güneşli bir güne çıkabilmek için HDP ‘nin çok ciddi bir rolü var. Anahtar ya da kilit parti kavramları kullanılıyor. Bu açıdan biz de tüm sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyoruz. Demokrasiyi sadece bir yaşam tarzı olarak değil aynı zamanda ekmeğin bölüşümü olarak da, halkların eşitliği olarak da savunmak istiyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk hedeflerinin Selahattin Demirtaş ‘ı cumhurbaşkanı çıkarmak olduğunu söyleyen Serpil Kemalbay , Demirtaş’ın ikinci tura kalamaması halinde, diğer muhalif adaya destek verip vermeyecekleri sorusunu şöyle yanıtladı:

“İkinci tura çıkan adaylar açısından baktığımızda, bizim için bir demokratik ilkeler listesi var. O ilkeler listesi etrafında bir yan yana geliş olabilir. O ilkeler ile birlikte tartışarak, müzakere ederek bir yan yana geliş olabilir.”

Kemalbay, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu listede olup olmadığı yönündeki soruya ise “Bu ilkeler arasında Cumhur İttifakı yok. Bizim gündemimizde zaten böyle şey yok. Millet İttifakı’ndan çıkabilecek adaylar açısındansa, biz demokrasi programını savunuyoruz. O program hayata geçmeli. Bir tek adam rejiminin ortadan kalmasına yönelik bir plan bu. Erdoğan’a yönelik bir şey değil. Sadece ‘Erdoğan olmasın ama yerine başka bir tek adam olsun’ demiyoruz. O nedenle bir program üzerinden çalışmamız gerekir. Kişilerle ilgilenmiyoruz, buna Cumhur İttifakı’nı koymayarak söylüyoruz” yanıtını verdi.

HDP’NİN DESTEK KRİTERLERİ

Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalamaması halinde destek verecekleri adayın kriterlerini sıralayan Serpil Kemalbay , şunları söyledi:

“Kürt sorununda, emek ile ilgili meselelerde, kadınlar ile ilgili meselelerde Türkiye’de bir demokratik programın, demokratik parlamenter sistemin tahkim edilmesi için çalışacak adaylarla konuşarak bunu gerçekleştireceğiz. Kürt sorununa, demokratik, barışçıl bir çözüme yakın olması gerekiyor.”

HDP’nin seçimlerde son anda AKP’ye destekleyeceğideki iddialara da yanıt veren Serpil Kemalbay , “Bu tamamen manipülasyon için ortaya atılmış bir argüman. Özellikle buraya dayanarak aslında HDP ‘ye yönelen seçmen kitlesini geri tutmaya dair yapılmış manipülatif bir şey. Çünkü şu görülüyor; CHP tabanından ya da AKP veya diğer tabandan bize yönelen seçmen kitlesi var. Hem Cumhur İttifakı hem de Millet İttifakı HDP ‘yi dışarıda bırakarak böylece tek yüzde 10 barajı şu anda HDP ‘de var. Bu büyük bir adaletsizlik. HDP ‘ye yöneliyorlar. Bunun önünü kesmek için yapılmış bir şey.”

Normal şartlarda HDP ‘nin baraj sorunu olmadığını söyleyen Kemalbay, ancak seçimlerle oynanacağını ileri sürdü. Erdoğan’ın her ne olursa olsun bu seçimi kazanmak istediğini söyleyen Kemalbay, Yüksek Seçim Kurumu (YSK) ve seçim sistemi ile bu açıdan oynandığını iddia ederek, “Sandıkları taşıyorlar. Yaklaşık 170 bin seçmen bundan etkilenecek. Biz sarayda bile oylar kullanılsa gidip orada kullanacağız. O konuda bütün çabayı harcayacağız” diye konuştu.

BATIYA OY ÇAĞRISI

Batı kentlerinden HDP ‘ye gelecek oyları engellemek için bu tür iddiaların ortaya atıldığını ileri süren Serpil Kemalbay , “Partimize gelecek oyları önlemek için bu manipülasyon yapılıyor. Biz de bunu önlemek için elimizden geleni yapacağız. O seçmen kitlesini mobilize edeceğiz. Nerede olurlarsa olsunlar, oy kullanmalarını sağlayacağız. Daha tecrübesiz kadrolarımız seçimlerde görev alacak ama biz onlara gerekli eğitimleri vererek o açığı kapatmaya çalışıyoruz. En iyi önlem, batıdan da güçlü bir destek olması” dedi.

‘BİR SATIRLIK YAZI İLE EKMEĞİMDEN EDİLDİM’

HDP İzmir Milletvekili adayı İdil Uğurlu ise çıkarılan KHK’lar ile kamudaki görevinden ihraç edildiğini söyledi. Birer satırlık yazı ile işlerinden, ekmeklerinden olduklarını söyleyen Uğurlu, şunları kaydetti:
“İzmir’de de çok sayıda kamu emekçisi işinden atıldı. İzmir’den emekçilerin ve kadınların sesi olmak istedik. Bu nedenle HDP ‘den aday oldum. İzmir’in sokaklarının, alanlarının sesini Meclis’e taşımayı düşünüyoruz. İzmir’deki kadınların, gericileştirmeye, muhafazakârlaştırmaya karşı sesi olduğunu da biliyoruz. Biz sesimizi duyuramıyoruz, bu konuda bir duyarlılık da bekliyoruz. Ben bir öğretmenim. Bir gecede değişen sınav sistemini de dile getireceğiz. Çocuklarımızın ve velilerimizin sesi olacağız. Eğitimde fırsat eşitliğinin çocukların elinden alınmasına karşıyız.”

‘İŞÇİLERİN SESİ OLMAK İSTİYORUZ’

HDP İzmir milletvekili adayı Yalçın Yanık da yaptığı açıklamada, “Kadınlar artık siyasetin omurgasını temsil ediyor, erkeklerden çok daha öndeler. İşçilerin temel sorunları büyüyor. İşsiz sayısı, açıklanan rakamların çok çok üstünde. Belki 10 milyonu buluyor. İnsanlar esnek, güvencesiz, sendikasız olarak çalıştırılıyor. Türkiye’nin bu durumu en çok da işçi ve emekçilere yansıyor. Biz de işçilerin sesi olmak istiyoruz” dedi.

Politika

CHP’li Özgür Özel, Bakan Hulusi Akar’ın açtığı davada hakim karşısına çıktı

AleviNet

Published

on

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 27 Aralık 2018’de CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, bugün görüldü. 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, CHP’li Özel ve avukatı ile Bakan Akar’ın avukatları katıldı.

Mahkemedeki savunmasında, davanın siyasi nitelikte olduğunu savunan Özgür Özel, söylediği her sözün arkasında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Davalı taraf, dava açarken silahlı kuvvetlerden aldığı emekli ikramiyesinin 4 katı yüksekliğinde bir tazminat talep edilmiştir. Manevi tazminat verenin fakirleşmesi ve tazminat alanın zenginleşmesi hedeflenmemelidir. Bu bedelin davaya dikkat çekmek için talep edildiği kanaatindeyim. Bütçe görüşmeleri, siyasi denetimin bir unsurudur. Doğrudan bir gensoru niteliğindedir. Bakanlar, bu görüşmeler sırasında hesaba çekilir. Davaya konu eleştirilerde görevle ilgili bir sataşma bulunmamaktadır. Mahkemenin bu konuda hakkımı teslim edeceğine inanıyorum. Davacının ‘balyoz’, ‘ergenekon’ ve ‘askeri casusluk’ davalarında, sorumlu olduğu Hasdal Cezaevi hariç kimseye ziyarette bulunmadığını iddia ediyoruz. Balyoz ve kumpas kitabı mahkemeye sunulmuştur. Dava, siyaseten açılmış bir dava olup, muhalefet görevimizi tehdit etmektedir.”

Savunmanın ardından duruşma, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’e ertelendi.

Duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan CHP’li Özel, “Yargılanan muhalefet hakkıdır” dedi.

Continue Reading

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI