Skandal tazminat kararı bozuldu

Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne, projesinin “hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurularak zarara uğratıldığı gerekçesiyle açtığı tazminat davasına Yargıtay son noktayı koydu.

Yargıtay, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin belediyenin şirkete 44 milyon 159 bin 487 lira tazminat ödemesini hükmeden kararı oybirliği bozarak davanın idare mahkemesi tarafından görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Halkın üzerine baskı yapmak istiyorlar. Yargıtay’ın kararı doğru bir karar. Kadıköylülerin haklarının korunmasıdır” dedi. Taşyapı , Kadıköy Belediyesi’ne, Four Winds projesini “hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 milyon TL maddi, 1 milyon TL de manevi tazminat davası açmıştı. Bilirkişi ise ilginç bir rapora imza atarak Taşyapı’nın “169 milyon 237 bin dolar zarara uğradığını” tespit etmişti. Raporda 2007 ve 2010 yılları arasında 30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutulmuş, “basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapılamadığına” da değinilmişti. Bu rakam Kadıköy Belediyesi’nin 2016 bütçesi olan 450 milyon TL’yi de (yaklaşık 150 milyon dolar) aşıyor. İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi de şirketi haklı bularak ilçe belediyesinin 101 milyon 859 bin 43 TL maddi tazminat ödenmesine karar vermişti. Kadıköy Belediyesi istinaf yoluna giderek karara itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi de Kadıköy Belediyesi’nin istinaf başvurusunu kısmen kabul etti. Şirketin manevi tazminat talebi reddedildi ancak maddi tazminat talebi kısmen kabul edilerek toplam 44 milyon 159 bin 487 TL’nin dava başlangıç tarihinden itibaren faiziyle şirkete verilmesine 10 Nisan’da oyçokluğuyla karar verildi. Dava Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne taşındı.

Oybirliğiyle

Yargıtay 13 Mart’ta oybirliğiyle davanın “idare mahkemelerinde” görülmesi gerektiğini belirterek Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararını bozdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.