Connect with us

Dünya

Hamburg Havalimanı sabaha kadar kapalı

Published

on

Almanya’da gün içerisinde yaşadığı elektrik krizi sebebi ile pek çok seferini iptal ederek binlerce yolcuyu mağdur eden Hamburg Havalimanının yarın sabah 06.00’a kadar kapalı olacağı duyuruldu. Sabaha kadar hiçbir uçuş yapılmayacağını ve havalimanın kapatılacağı bilgisini veren yetkililer, yarın 06:00’dan sonra ne olacağının ise henüz belirsiz olduğunu söyledi. Belirsizlikten dolayı uçuşların ne zaman yapılacağı konusunda çelişkili bilgiler alan yolcular ise, ne yapacaklarını şaşırdı. Bazı yolcular, Berlin, Bremen ve Hannover gibi başka havalimanlarına yönlendirilirken, bazı yolculara da 1-2 gün içinde uçuş yapabilecekleri söylendi. Problemin çözüleceğine dair umutlarını yitiren birçok yolcu ise ev ya da otellerine geri döndü.

Binlerce yolcu mağdur oldu

Hamburg Havalimanında günde İstanbul’a 4 tarifeli seferi olan Türk Hava Yolları (THY), Sun Ekspres ve Pegasus yolcuları da mağdur oldular. Türk Hava Yolları (THY) Hamburg Bölge Müdürü Nurullah Oğuz yaptığı açıklamada Pazar günü İstanbul’a dört seferlerinin olduğunu belirterek “Sabah 07.00 seferimiz gerçekleşti. TK 1662 ve TK 1666 seferlerimiz ile 18.30’daki son uçağımız da iptal oldu. Yaklaşık 500 yolcumuz mağdur durumda” dedi. Başka havalimanlarında da kapasitenin dolduğuna dikkat çeken Oğuz, yolcuların yarın ve öbür güne kaydırılacağını belirterek, “Arzu edenlerin dönüş günlerini mağdur olmamaları için birer gün ücretsiz olarak ileri alacağız” şeklinde konuştu.

“Mağdur yolcular bizi değil, bilet aldıkları firmalarla irtibata geçsin”

Hamburg Havalimanı Müdürü Michyael Eggenschwiler ise yaptığı açıklamada bugün için 200 iniş ve 200 kalkışın planlarında olduğunu belirtirken “Saat 10.00’dan itibaren uçuşlarımız durdu. O saate kadar 37 kalkış ve 24 de iniş gerçekleşti. Mağdur yolcular bizi değil, bilet aldıkları firmalarla irtibata geçsinler” dedi. Öte yandan İstanbul-Hamburg uçuşlarında da yolcular mağdur oldu. Uçuşlar karşılıklı iptal olunca İstanbul’dan Hamburg’a gelecek yolcular da uçuşlarını gerçekleştiremedi.

Yılda ortalama 17 milyon yolcuya hizmet veren Almanya’nın 5. büyük havalimanı Hamburg Havalimanının, sabah saatlerinde meydana gelen elektrik kesilmesinden dolayı Terminal 2’deki tüm uçuşların durdurması üzerine, havalimanında kaos oluşmuştu. Bağlantılı olarak Terminal 1’deki uçuşların da iptal edilmesiyle birlikte gün içinde binlerce yolcu mağdur oldu. Kontrolden geçen yolcular da dışarı çıkarılarak uçağa biniş ve gümrük bölümleri komple kapatılarak çalışanlar evlerine gönderilmişti. Yetkiler yaptıkları açıklamada ana elektrik hattında büyük bir patlama yaşandığını duyurmuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Almanya’dan mülteciler ve uyum için rekor harcama

Published

on

Almanya, mültecilerin topluma uyum sağlamalarına yönelik programlar ve ilticaya neden olan sorunlarla mücadele için 2018 yılında 23 milyar euro harcama yaptı. Ülke tarihinde bu alanda bir rekor olan meblağ, bir önceki seneye göre de yüzde 10,6’lik bir artışa tekabül ediyor.

Reuters haber ajansının hükümete ait resmi bir evraktan edindiği bu bilgilerin ayrıntıları, Almanya Maliye Bakanlığı tarafından önümüzdeki Çarşamba günü rapor halinde kabinenin onayına sunulacak.

Afrika ülkelerine destek

Reuters’ın elde ettiği bilgilere göre Alman hükümeti, mültecilerin topluma uyum sağlamasına yönelik çalışmalar için eyaletlerle belediyelere 7,5 milyar euro destek sağladı.

Bu alanda federal yönetimin doğrudan kendi çalışmaları için harcadığı para ise 15,5 milyar euro civarında oldu. Bu rakamın 7,9 milyar euroluk kısmı ise, ilticaya ve göçe sebep olan nedenlerle mücadele için harcandı.

En fazla giderin olduğu bu kalemde de bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında bir artış söz konusu. Almanya bu bağlamda, hayatı tehlikeler barındıran Akdeniz üzerinden kaçak göç yoluna rağbetin azalması için çok sayıda Afrika ülkesini mali anlamda destekliyor.

Reuters / ET, GA

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Ukrayna’da yeni Devlet Başkanı meclisi feshetti

Published

on

41 yaşındaki komedyen Volodimir Selenski bugün yemin ederek Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı olarak göreve başladı. Selenski göreve başlarken yaptığı konuşmada parlamentoyu feshettiğini açıklayarak iki ay sonrası için erken seçim ilan etti.

Ukrayna parlamentosunda eski devlet başkanı Petro Poroşenko’ya destek veren siyasetçilerin ağırlığı bulunuyor. Ukrayna’da siyasetin yeni aktörü olan Selenski’nin partisi “Halkın Hizmetkarı” ise parlamentoda temsil edilmiyor.

Geçen ay yapılan seçimlerde devlet başkanlığı yarışını kazanan Selenski, ilk işinin Doğu Ukrayna’da Rusya ile 5 yıldır devam eden gerilimde ateşkesi sağlamak olacağını söyleyerek, Rusya ile diyalog kurulmasının ancak alıkonulan denizcilerin serbest bırakılması ve ilhak edilen Ukrayna topraklarının iadesi durumunda olabileceğini söyledi.

Selenski milletvekilllerine seslenerek iki ay sonra yapılacak erken seçimlere kadar dokunulmazlığı kaldıran ve devlet görevlilerinin illegal yollardan varlık edinmesini yasaklayan yasaları meclisten geçirmeleri çağrısında bulundu.

Selenski milletvekilllerine hitaben yaptığı konuşmada “Bunun için iki ayınız var. Bunu yapın ve madalyayı hak edin” diyerek parlamentoyu feshetti.

Ukrayna’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ikinci tura kalan Selenski, oyların yüzde 73’ünü almıştı. Poroşenko, 2014 yılında Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç’i koltuğundan eden sokak gösterilerinin ardından Avrupa’nın en fakir ülkeleri arasında yer alan Ukrayna’da iktidara gelmişti.

DW, Reuters/SSB, BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Avusturya’da koalisyon hükümeti dağılıyor

Published

on

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin yer aldığı video skandalının ardından ülkedeki koalisyon hükümeti dağılma noktasına geldi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yaşanan siyasi krize ilişkin Pazartesi akşamı bir açıklama yaptı.

Kurz Viyana’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e koalisyon ortağı FPÖ’lü İçişleri Bakanı Herbert Kickl’in görevden alınmasını önerdiğini söyledi.

Österreich Wien PK Kanzler Kurz und Präsident Van der Bellen planen Neuwahlen

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen (solda), koalisyon hükümetini devam ettirmeme ve erken seçim kararı alan Başbakan Sebastian Kurz ile yaptığı görüşme sonrasında seçimlerin Eylül ayında yapılacağını açıklamıştı.

Başbakan Kurz, hükümetin hareket kabiliyetinin korunması için bu adımın gerekli olduğunu vurguladı. Eylül ayında yapılacak erken seçimlere kadar sürecin “olabildiğince düzenli” bir şekilde geçilmesi gerektiğini ifade eden Kurz, boşalan bakanlık koltuğuna da bir uzman ya da üst düzey bir memurun atanabileceğini belirtti.

FPÖ tüm bakanlarını çekiyor

Başbakan Sebastian Kurz’un genel başkanlığını yaptığı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile koalisyon hükümeti ortağı FPÖ’nün parti sözcülüğü ise bunun üzerine hükümette yer alan tüm bakanların görevden çekileceğini duyurdu.

Avusturya Haber Ajansı APA’ya göre Avusturya Parlamentosu’nda Başbakan Sebastian Kurz’a karşı bir güvensizlik oylaması yapılması durumunda FPÖ buna destek verecek.

Österreich | PK Strache

Avusturya Başbakan Yardımcılığı görevinden istifa eden Heinz-Christian Strache

Siyasi depreme neden olan video

Avusturya’da siyasi gündemi alt üst eden gelişmeler geçen Cuma günü yayınlanan bir video ile başladı. Söz konusu videoda Avusturya Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, kendini bir Rus milyarderin yeğeni olarak tanıtan bir kadına, partisi FPÖ’ye yapılacak bağışlar karşılığında, ülkedeki kamu ihalelerinden pay vermeyi taahhüt ediyor.

Strache bu görüntülerde ayrıca, Avusturya Sayıştayı’nın fark etmemesi için partisine yapılacak bağışların dolaylı yoldan, bazı dernekler üzerinden nasıl yapılabileceğini anlatıyor. 

Video skandalının patak vermesinin ardından Başbakan Yardımcılığı görevinden istifa eden Strache, FPÖ Genel Başkanlığı görevini de bıraktığını açıklamıştı.

dpa,Reuters, AFP / ET,GA

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI