Connect with us

.

Güncel

Cemevlerine statü vaadine ‘boş laflara karnımız tok’ yanıtı

AleviNet

Published

on

AKP’nin seçimler öncesi bir kez daha “cemevlerine statü” vaadinde bulunması Alevileri öfkelendirdi. “Boş laflara karnımız tok” diyen Alevi kanaat önderleri, 24 Haziran tercihlerini, “7 Haziran gibi mutlu bir gün olacak” sözleri ile aktardı.

24 Haziran seçimlerine sayılı günler çalışmalarını hızlandıran siyasi partiler, diğer yanda açıkladıkları seçim beyannameleri ve bulundukları vaatlerle seçmenin desteğini alma peşinde. Yapılan vaatler konusunda seçmenlerden tepki gören partilerin başında gelen ise 16 yıldır iktidarda olan AKP.
Milyonlarca Alevi yurttaşın yılladır birincil talepleri olarak dillendirdikleri cemevlerine statü talebi konusunda neredeyse her seçim öncesi bu yönlü vaatlerde bulunulmasına rağmen, bu konuda en küçük bir adım bile atılmadı. Adım atılmaktan öte, su borçlarını ödeyemeyen cemevlerinin suları dahi kesildi. Buna rağmen, AKP’nin açıklanan seçim beyannamesinde cemevlerinin statüye kavuşturulacağı vaadinde bulunulmasına dönük Alevi yurttaşların tepkisi dinmiş değil.
Aleviler, Erdoğan’ın sözlerine güven duymazken, AKP iktidarının 16 yıldır cemevlerine statü vermemesinin ardından konuyu yeniden gündeme getirmesini daha önce “Alevi Açılımı” adı altında yapılan açılıma benzetiyor.
Aydın Kuşadası’nda bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi yöneticileri, Alevilere dönük ötekileştiren ve ayrıştıran politikalara imza atan AKP’ye gereken dersi 24 Haziran’da vermeye hazırlandıklarını belirtti.
‘ALEVİLER AKP’NİN VAATLERİNE İNANMIYOR’
Cemevi yöneticisi Adil Navçı, sandık başına gidilecek 24 Haziran seçimlerinin diğer seçimlerden farklı olduğunu vurguladı. Alevilerin bugünkü taleplerinin yıllardır dile getirdikleri taleplerden farklı olmadığını, barış, kardeşlik, eşitlik, demokrasi ve özgürlük olduğunu dile getirdi.
Cemevlerinin statüye kavuşturulması ve ibadethane olarak kabul edilmesinin Alevilerin uzun zamandır belirttiği taleplerinden biri olduğunu kaydeden Navçı, Alevilerin oyunu almak için AKP’den bu yönlü gelen vaatlerin yerine getirilmeyeceğini iyi bildiklerini ifade etti. Artık AKP’nin vaatlerine inanmadıklarını söyleyen Navçı, “24 Haziran’da AKP kazanamayacak. Biz de partimize, oyumuza sahip çıkacağız” dedi.
‘CEMEVLERİ ZATEN İBADETHANEMİZ’
Cemevi yöneticisi Erdal Kılıç da, 24 Haziran’a ilişkin hükümetin seçim kararı aldığına pişman olacağı bir sonucun ortaya çıkacağı düşüncesinde. Cemevlerine statü vaatleri için “boş vaatler” diyen Kılıç, “16 yıllık iktidardasın hiçbir şey yapmamışsın ve yarın bir kararnameyle yapabileceği bir şeyi 24 Haziran’dan sonraya ertelemesi çok inandırıcı doğrucu gelmiyor. Cemevleri zaten bizim ibadethanemizdir. Biz 1990’lardan sonra, Sivas katliamından sonra örgütlerimiz ve varlıklarımızla kendi gücümüzle kurumlarımıza sahip çıkıyoruz. Bu bize lütfedilen bir şey değil, mücadelemizin kazanımı” diye konuştu.
Kuşadası’nda 25 bin Alevi’nin sandıkları korumaya hazır olduğunu belirten Kılıç, herkesin korkusuzca sandığa gideceğini belirtti.
‘BOŞ LAFLARA KARNIMIZ TOK’
AKP’nin vaatleri için “Bizim boş laflara karnımız tok” diyen Cemevi ozanı Ali İnce de, “16 senedir bu ülkeye ne yapmışlarsa dönsünler oraya baksınlar. 24 Haziran’dan sonra ne ezen kalır ne de ezilen adilce bir düzen. Karnımız toktur bu yalanlara” ifadelerini kullandı.
HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını kabul etmediklerini dile getiren İnce, “Kimse haksızlığa uğramasın. Bir insanın ölümüne biz razı değiliz. Bizim felsefemiz bunu kabul etmez. Kimse de Aleviler üzerinden siyaset, yapmasın. Alevilere kimseye ipotekli değildir” dedi.
Eşit yurttaşlık talepleri olduğunu belirten Cemevi yöneticisi Volkan Gerçek ise, Alevilerin destekleyecekleri siyasi partiyi iyi bildiklerini belirterek, “25 Haziran bizim için 7 Haziran gibi mutlu bir gün olacak” dedi.
MA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI