Connect with us

.

Güncel

FETÖ’den tutuklanan hakim Man’ı kapattı

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Man Adası’na usulsüz bir şekilde para transfer ettiği iddiası üzerine açtığı davada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hem kendisi hem de yakınları adına toplam 197 bin TL tazminat kazandı. Tazminata karar veren hakim Ülkü Ergin’in daha önce FETÖ gerekçesiyle ihraç edilip, tutuklandığı ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celil Çelik, duruşma öncesinde reddi hakim talebinde bulundu. Hakim Ülkü Ergin, bunun üzerine reddi hâkim talebini reddetti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, dosyaya giren yeni bir belgeyi incelemek veya beyanda bulunmak için ek süre istedi. Ancak Hâkim Ergin bu talebi de reddetti. Çelik bunun üzerine, , “Zihninde var olan hukuka aykırı kararı oluşturmak amacıyla ivedilikle karar vermeye yönelik yaklaşımını sergilemesi nedeniyle yargılamayı protesto etmesi için cüppemizi çıkararak mahkeme salonunu terk ediyoruz” dedi ve salonu terk etti.

Mahkemenin sadece tazminat talebini karara bağlamadığı, kendisini bir ceza mahkamesi yerine koyarak Man Adası belgeleri üzerinde de bir değerlendirme yaptığı görüldü. Mahkeme kararında, “İddiaların tamamen gerçek dışı olduğu yurdışına herhangi bir para gönderilmediği sabit olduğu anlaşılmakla” ifadeleri kullanıldı. Mahkeme, Erdoğan’a 110 bin TL manevi tazminat verilmesine hükmetti. Erdoğan’ın yanısıra, Man Adası belgelerinde ismi geçen Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’a 15 bin TL; Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’e 17 bin TL, Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’a 25 bin TL, Erdoğan’ın dünürü Osman Ketenci’ye 20 bin TL, Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan’a da 10 bin TL tazminat verilmesini kararlaştırdı.

FETÖ’DEN TUTUKLANIP SERBEST BIRAKILDI

Hâkim Ergin’in, Edirne Enez Hakimliği’nde görevliyken, darbe girişiminden kısa süre sonra, FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındığı, tutuklandığı ve ihraç edildiği ortaya çıktı.

Doğan Haber Ajansı’nın 20 Temmuz 2016 tarihli haberine göre 14 saat süren yargılamanın ardından hakim Ergin, diğer hakim ve savcılarla birlikte tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konuldu. Ancak hakim Ergin’in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 18 Ekim 2016 tarihli 1880 sayılı adli yargı kararnamesi ile Enez Hakimliği’nden İstanbul Anadolu Hakimliği’ne atandığı ortaya çıktı. Yüksel’in serbest bırakıldığı ve görevine iade edildiği bilgisi basına yansımadı. Hakim Ergin, Haziran 2015 kararnamesi ile de Kemer Hakimliği’nden Enez Hakimliği’ne atanmıştı.

Kılıçdaroğlu’ndan karar sonrası ilk açıklama Man Adası davasında cüppe krizi Savcılık: Man belgeleri gerçek AKP ‘Man belgesini’ yalanlamak isterken doğruladı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI