Connect with us

.

Güncel

CHP’ye oy eren Alevi yurttaşlar: 24 Haziran’da oyumuz HDP’ye

AleviNet

Published

on

Varto’da yaşayan ve önceki seçimlerde CHP’ye oy veren Alevi yurttaşlar, 24 Haziran seçimlerinde baraj altında kalmaması için HDP’ye oy vereceklerini söyledi.

24 Haziran seçimlerine doğru geri sayım başlarken, sandığa gidecek yurttaşlar da sandıklardaki tavırlarını netleştiriyor. Muş’un Varto ilçesine bağlı Çaylar ve Tuzlu köylerinde yaşayan ve daha önce CHP’ye oy veren Alevi yurttaşlar, 24 Haziran genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vereceklerini belirtti. Alevi yurttaşların HDP’ye oy verme konusundaki ortak gerekçeleri ise AKP’yi Kürt ve Alevi açılımında samimiyetsiz bulma, HDP’nin barajı geçmesini sağlama, kötüye giden ekonomi ve OHAL.
‘24 HAZİRAN’DA BU DİKTATÖRÜ YIKACAĞIZ’
Çaylar köyünde yaşayan çiftçi Bülent Demirtaş, 24 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy vereceğini söyleyerek , “24 Haziran’da biz o diktatörü yıkacağız” dedi. CHP’li olduğunu söyleyen ve 24 Haziran seçimlerinin önemine değinen Demirtaş, şöyle konuştu: “Çaresi yok. Sonu yok. Bu diktatör 24 Haziran seçimlerinde gidecek ve 25 Haziran’da Türkiye artık aydınlığa çıkacak. Ve 25 Haziran’da özgürlüğün, demokrasinin olacağı bir Türkiye’yi hayal ediyoruz. Tayyip Erdoğan, hep yandaşlarını besliyor. Zengin olan daha da zengin oldu. Halk da giderek fakirleşiyor. Diyor ki; ‘İki buçuk liradan size mazot vereceğim’.  Ama çiftçi 5 liradan mazot alıyor. Çiftçiye destek vereceğini söylüyor ama pratiği bu olmuyor. Yolsuzlukta Tayyip Erdoğan ve yandaşları almış başını gidiyor. 24 Haziran’da Tayyip Erdoğan çıkarsa ne Kürt kalacak ne de Alevi kalacak. Hepsini de yok edecek. Ben oyumu HDP’ ye vereceğim. Çünkü HDP bizim özümüzdür, bizim demokrasi gücümüzdür.”
‘AKP SEÇİM ZAMANI ALEVİLERİ HATIRLIYOR’
45 yıldır Avrupa’da yaşayan ve yaz aylarında köyü Çağlar’a gelen emekli Mehmet Bozkır, 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi, parlamento seçimlerinde ise HDP’yi destekleyeceğini ifade etti. Bozkır, “Türkiye kendi öz memleketimiz, kötülemek istemiyorum sadece gerçekleri söylüyorum. Ekonomisi tükenmiş daha da kötüye gidiyor. Eskiden ekonomi kötüye gittiğinde hükümet istifa ederdi. Şimdi öyle değil. Bu seçimler şimdiye kadar yapılan seçimlerden daha önemli çünkü Türkiye’nin geleceğini belirleyecek. Bu hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ne Kürtleri seviyor ne Alevileri seviyor. AKP sadece seçim zamanında oy toplamak için Alevileri hatırlıyor. Başka zaman Kürtlerin, Alevilerin hakkını niye vermiyor?” şeklinde tepkisini dile getirdi.
‘HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’
Bozkır, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Alevilerin cem evlerini yıkmaya çalıştı bu iktidar. Biz Aleviyiz, yalan dolan bilmiyoruz. 72 millete aynı gözle bakıyoruz. Bu iktidar Alevilerin haklarını vermiyor. Camiler ne kadar mukaddesse cem evleri de o kadar mukaddestir. Biz de her vatandaş gibi vergimizi veriyoruz. O vergiden bizlere düşen hakkımızı vermezlerse hakkımızı helal etmiyoruz. Oyumuzu genel seçimlerde HDP’ye vereceğiz. Çünkü HDP’nin barajı aşmasını istiyoruz.”
‘BARAJI AŞMASI İÇİN OYUMU HDP’YE VERİYORUM’
Hayvancılıkla uğraşan Çaylar köyünün bir diğer sakini Mehmet Sezen de, “CHP’liyim. Genel seçimlerde  oyumu HDP’ye vereceğim. Çünkü HDP’nin barajı geçmesini istiyorum. AKP hiçbir zaman Alevilerin taleplerini karşılamadı. Bu bir gerçek. Bizim AKP’den bir beklentimiz yok. Alevi açılımı diyor Kürt açılımı diyor biz bunlara inanmıyoruz” diye konuştu.
‘GÜZEL GÜNLER GÖREBİLMEK İÇİN XIZIR’A DUA EDİYORUZ’
Tuzlu köyünde oturan Vezire Sağlam da, Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AKP’yi iktidarda görmek istemediklerini belirterek, “Biz artık barış istiyoruz, artık güzel günler görmek istiyoruz. Güzel günler görebilmek için Xızır’a dua ediyoruz. Biz Aleviler olarak artık Aleviliğimizi yaşamak istiyoruz. Doğrusu şimdi Alevi kimliğimizi yaşayamıyoruz. Erdoğan olmasın da kim olursa olsun. Yeter ki Erdoğan bu seçimlerde çıkmasın! Gençlerimiz artık bu ülkeyi yönetsin. Erdoğan’ın kendisi artık bırakıp gitmesi gerekiyor. Çünkü herkes ondan şikayetçi. Ama o iktidar için kan döküyor” dedi.
‘CHP’LİYİM AMA OYUMU HDP’YE VERECEĞİM’
Tuzlu köyünün diğer bir sakini Gülizar Ballı ise Alevilerin sadece seçim zamanında hatırlanmasından şikayet ederek, “Seçim bittikten sonra Aleviler unutuluyor. Milyonlarca Alevi var ama sanki hiç yokmuş gibi. Biz bu yüzden verdiğimiz vergileri helal etmiyoruz. Çocuklarımız işsiz. Kötüye giden ekonomi de bizi olumsuz etkiliyor. Türkiye yok olmuş. CHP’liyim ama oyumu HDP’ ye vereceğim. 25 Haziran’da umarım güzel bir Türkiye’ye uyanırız” şeklinde konuştu.
MA / Diren Yurtsever

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mersin’de suya yüzde 10 indirim

AleviNet

Published

on

Bir kente daha toplu taşımada indirim müjdesi!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplam 6 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul’da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli yurtttaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin müdahalesi üzerine yüzde 10’u yurttaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

AKP ve MHP oylarıyla borçlanma yetkisine ret

Önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.

‘Popülizm değil benim tercihimdi’

Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde yurttaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Güncel

‘Dersim’ kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

AleviNet

Published

on

7 Mayıs’ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı’ndan “Tunceli” ibaresinin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi” denildi.

Continue Reading

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI