Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

CHP’ye oy eren Alevi yurttaşlar: 24 Haziran’da oyumuz HDP’ye

AleviNet

Published

on

Varto’da yaşayan ve önceki seçimlerde CHP’ye oy veren Alevi yurttaşlar, 24 Haziran seçimlerinde baraj altında kalmaması için HDP’ye oy vereceklerini söyledi.

24 Haziran seçimlerine doğru geri sayım başlarken, sandığa gidecek yurttaşlar da sandıklardaki tavırlarını netleştiriyor. Muş’un Varto ilçesine bağlı Çaylar ve Tuzlu köylerinde yaşayan ve daha önce CHP’ye oy veren Alevi yurttaşlar, 24 Haziran genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vereceklerini belirtti. Alevi yurttaşların HDP’ye oy verme konusundaki ortak gerekçeleri ise AKP’yi Kürt ve Alevi açılımında samimiyetsiz bulma, HDP’nin barajı geçmesini sağlama, kötüye giden ekonomi ve OHAL.
‘24 HAZİRAN’DA BU DİKTATÖRÜ YIKACAĞIZ’
Çaylar köyünde yaşayan çiftçi Bülent Demirtaş, 24 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy vereceğini söyleyerek , “24 Haziran’da biz o diktatörü yıkacağız” dedi. CHP’li olduğunu söyleyen ve 24 Haziran seçimlerinin önemine değinen Demirtaş, şöyle konuştu: “Çaresi yok. Sonu yok. Bu diktatör 24 Haziran seçimlerinde gidecek ve 25 Haziran’da Türkiye artık aydınlığa çıkacak. Ve 25 Haziran’da özgürlüğün, demokrasinin olacağı bir Türkiye’yi hayal ediyoruz. Tayyip Erdoğan, hep yandaşlarını besliyor. Zengin olan daha da zengin oldu. Halk da giderek fakirleşiyor. Diyor ki; ‘İki buçuk liradan size mazot vereceğim’.  Ama çiftçi 5 liradan mazot alıyor. Çiftçiye destek vereceğini söylüyor ama pratiği bu olmuyor. Yolsuzlukta Tayyip Erdoğan ve yandaşları almış başını gidiyor. 24 Haziran’da Tayyip Erdoğan çıkarsa ne Kürt kalacak ne de Alevi kalacak. Hepsini de yok edecek. Ben oyumu HDP’ ye vereceğim. Çünkü HDP bizim özümüzdür, bizim demokrasi gücümüzdür.”
‘AKP SEÇİM ZAMANI ALEVİLERİ HATIRLIYOR’
45 yıldır Avrupa’da yaşayan ve yaz aylarında köyü Çağlar’a gelen emekli Mehmet Bozkır, 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi, parlamento seçimlerinde ise HDP’yi destekleyeceğini ifade etti. Bozkır, “Türkiye kendi öz memleketimiz, kötülemek istemiyorum sadece gerçekleri söylüyorum. Ekonomisi tükenmiş daha da kötüye gidiyor. Eskiden ekonomi kötüye gittiğinde hükümet istifa ederdi. Şimdi öyle değil. Bu seçimler şimdiye kadar yapılan seçimlerden daha önemli çünkü Türkiye’nin geleceğini belirleyecek. Bu hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ne Kürtleri seviyor ne Alevileri seviyor. AKP sadece seçim zamanında oy toplamak için Alevileri hatırlıyor. Başka zaman Kürtlerin, Alevilerin hakkını niye vermiyor?” şeklinde tepkisini dile getirdi.
‘HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’
Bozkır, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Alevilerin cem evlerini yıkmaya çalıştı bu iktidar. Biz Aleviyiz, yalan dolan bilmiyoruz. 72 millete aynı gözle bakıyoruz. Bu iktidar Alevilerin haklarını vermiyor. Camiler ne kadar mukaddesse cem evleri de o kadar mukaddestir. Biz de her vatandaş gibi vergimizi veriyoruz. O vergiden bizlere düşen hakkımızı vermezlerse hakkımızı helal etmiyoruz. Oyumuzu genel seçimlerde HDP’ye vereceğiz. Çünkü HDP’nin barajı aşmasını istiyoruz.”
‘BARAJI AŞMASI İÇİN OYUMU HDP’YE VERİYORUM’
Hayvancılıkla uğraşan Çaylar köyünün bir diğer sakini Mehmet Sezen de, “CHP’liyim. Genel seçimlerde  oyumu HDP’ye vereceğim. Çünkü HDP’nin barajı geçmesini istiyorum. AKP hiçbir zaman Alevilerin taleplerini karşılamadı. Bu bir gerçek. Bizim AKP’den bir beklentimiz yok. Alevi açılımı diyor Kürt açılımı diyor biz bunlara inanmıyoruz” diye konuştu.
‘GÜZEL GÜNLER GÖREBİLMEK İÇİN XIZIR’A DUA EDİYORUZ’
Tuzlu köyünde oturan Vezire Sağlam da, Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AKP’yi iktidarda görmek istemediklerini belirterek, “Biz artık barış istiyoruz, artık güzel günler görmek istiyoruz. Güzel günler görebilmek için Xızır’a dua ediyoruz. Biz Aleviler olarak artık Aleviliğimizi yaşamak istiyoruz. Doğrusu şimdi Alevi kimliğimizi yaşayamıyoruz. Erdoğan olmasın da kim olursa olsun. Yeter ki Erdoğan bu seçimlerde çıkmasın! Gençlerimiz artık bu ülkeyi yönetsin. Erdoğan’ın kendisi artık bırakıp gitmesi gerekiyor. Çünkü herkes ondan şikayetçi. Ama o iktidar için kan döküyor” dedi.
‘CHP’LİYİM AMA OYUMU HDP’YE VERECEĞİM’
Tuzlu köyünün diğer bir sakini Gülizar Ballı ise Alevilerin sadece seçim zamanında hatırlanmasından şikayet ederek, “Seçim bittikten sonra Aleviler unutuluyor. Milyonlarca Alevi var ama sanki hiç yokmuş gibi. Biz bu yüzden verdiğimiz vergileri helal etmiyoruz. Çocuklarımız işsiz. Kötüye giden ekonomi de bizi olumsuz etkiliyor. Türkiye yok olmuş. CHP’liyim ama oyumu HDP’ ye vereceğim. 25 Haziran’da umarım güzel bir Türkiye’ye uyanırız” şeklinde konuştu.
MA / Diren Yurtsever
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti

AleviNet

Published

on

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirdi…

NTV’den Burak Cop’un 1 Eylül 2010’da yayınlanan söyleşisinde Altınoğlu, “Pek çok devrimcinin gördüğü işkenceleri, bir parça fazlasıyla ben de gördüm; Ermeni kökenli bir komünist olmam nedeniyle bu konuda da ayrıcalıklıydım” demişti.

Sinop Cezaevi’nde 1987 ve 1988 arasında, 7 ay boyunca yeraltındaki bir hücrede tek başına tutulduğunu anlatan Altınoğlu, şunları söylemişti:

“Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de merak ediyorum. Yakalandığım sırada (31 Aralık 1981) meydana gelen boğuşmada polisin elinde patlayan tabancadan çıkan mermi beni öldürebilirdi. Bunu ‘sadece’ sağ gözümü yitirmek suretiyle atlattım. 2 Şubat 1984’de sevk edildiğimiz Antep E-Tipi Cezaevi girişinde tek tip elbise giymediğim için vahşice dövüldüm. Ardından ağır bir rahatsızlık geçirdim ve uzun süre bir şey yiyemedim. 2 Mart’ta helikopterle Çukurova Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmasaydım, belki de ölebilirdim.”

GARBİS ALTINOĞLU KİMDİR?

1946’da Amasya’da doğdu. 1960’lı yıllarda sol düşünceyle tanıştı. Proleter Devrimci Aydınlık grubundan ayrılarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte TKP-ML, ardından MLKP örgütünün kurucuları arasında yer aldı. 12 Eylül döneminde çok ağır işkencelere uğradı.

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Federe Kürdistan Parlamentosu işgale karşı ‘tutum’ için toplandı

AleviNet

Published

on

İşgale ilişkin özel gündemli toplantı, saat 11.00’de başladı. Parlamentoda temsili bulunan bütün partilerin, Türk işgaline ilişkin değerlendirmelerde buluyor.

Parlamenterler özellikle Kürt ulusal birliğine dikkati çekerken, uluslararası güçlere Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara karşı ortak savunma çağrısı yapıldı.

Parti sözcülerinin konuşmaları ardından parlamentonun Türkiye’ye karşı tutum belirlemesi bekleniyor.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Berlin: Harekâtın hukuka uygunluğundan şüpheliyiz

AleviNet

Published

on

Alman hükümeti, askeri harekâtın uluslararası hukuka uygunluğu konusunda şüpheleri olduğunu açıkladı. Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin haklı güvenlik kaygılarını askeri harekât gerekçesi olarak görmediklerini kaydetti.

Alman hükümeti, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtının uluslararası hukuka uygunluğu konusunda şüpheleri bulunduğunu açıkladı.

Berlin’deki olağan basın toplantısında konu ile ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Suriye’deki mevcut durumun orada bulunan Kürt gruplara yönelik askeri müdahaleyi uluslararası hukuk çerçevesinde meşrulaştırdığı görüşünde değiliz” dedi. Türkiye’nin “Gereken ve orantılı bir çerçevede” hareket etmesi gerektiğine işaret eden sözcü, sivillerin hayatının korunmasının ve insani açıdan uluslararası hukuka uymanın şart olduğuna vurgu yaptı.

Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtı teröre karşı mücadele olarak gören Türkiye, bu harekâtın uluslararası hukuk çerçevesinde haklı gerekçelerle düzenlendiğini savunuyor.

Güvenlik kaygısı askeri harekât için gerekçe değil

Türkiye’nin askeri harekât ile gerekçelerine atıfta bulunan Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de sıklıkla terör ile tehdit edilen Türkiye’nin güvenlik kaygılarının “haklı” olduğunu, ancak bunu “Şimdi başlatılan askeri harekât için bir gerekçe” olarak görmediklerini vurguladı. Bu konuda Türkiye ile Almanya arasında “görüş ayrılığı” bulunduğunu belirten Seibert, bu çerçevede Türkiye’ye derhal harekâta son verilmesi çağrısı yapıldığını sözlerine ekledi.

“Bölgede istikrarsızlığın artmasının, yeni sığınmacı akınlarının oluşmasının, bölgede yaşayanların insani durumun daha da kötüleşmesinin” güvenlik kaygılarını azaltmayacağı görüşünde olduklarına işaret eden Seibert, bu askeri harekâtın bölgede yaşayan halkın büyük bölümünün yerinden olması ve bölgedeki istikrarsızlığı artması tehdidi yarattığını ifade etti. Seibert, harekâtın IŞİD’in yeniden güçlenmesine de yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’nin birlikleri çekmesine karşı

Alman hükümet Sözcüsü Seibert, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde konuşlu askerlerini çekmesine Almanya’nın karşı olduğuna da işaret etti.  Türkiye’nin askeri harekâtı dolayısıyla Avrupa Birliği içindeki müttefikleri ve ABD hükümeti ile temasta olduklarını ifade eden Seibert, Washington ile yapılan görüşmelerde “ABD’nin taahhütlerine bağlı kalması” beklentisinin iletildiğini kaydetti. Seibert, ABD hükümetinin talebine rağmen, Almanya’nın Suriye’ye asker göndermeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Silah ambargosu çağrısı 

Öte yandan Berlin’de Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulanmasına ilişkin tartışmalar da devam ediyor. Koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika uzmanı Norbert Röttgen, Türkiye’ye yönelik kapsamlı bir silah ambargosu uygulanması çağrısında bulundu. Röttgen, sadece yeni silah satışı izni verilmemesi değil, Türkiye’ye silah sevkiyatının tamamen durdurulmasından yana olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye’ye silah satışı için yeni izin verilmeyeceğini duyurmuştu. İzni daha önce verilen silahların sevkiyatı konusunda ise bir karar alınmamıştı. Almanya’da ülke dışına silah satışı hükümetin onayına bağlı. Almanya, daha önce hem silah satışı izinlerini hem de sevkiyatı durdurmaya yönelik kapsamlı bir silah ambargosunu Suudi gazeteci Cemal Kaşıkcı’nın öldürülmesinden sonra Suudi Arabistan’a karşı uygulamıştı.

AFP,dpa,Reuters/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI