Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

EMO’dan siyasi partilere çağrı

AleviNet

Published

on

EMO tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Siyasal iktidar tarafından 24 Haziran için seçim vaatleri açıklanırken, polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi gibi kamu çalışanı bazı meslek gruplarının ek göstergelerinin artırılacağı dile getirilmiştir. Kamuda çalışanların lehine yapılacak iyileştirmeler elbette gereklidir ancak mühendis, mimar ve şehir plancılarının böyle bir girişimin dışında bırakılması kabul edilemez.”

“Bu durumun meslektaşlarımızın mağduriyetine yol açacağı da dikkate alınarak gerekli çalışmalar yürütülmelidir. Ek göstergenin 3,600 olarak sürdürülmesi imkansız hale gelmiştir. Kamu düzeninde eşit işe eşit ücret ilkesi esas alınmalı, belirli meslek grupları lehine düzenlemeler yapılırken diğer kamu çalışanlarının hakları da korunmalıdır. Seçim sonucunda iktidara hangi parti gelirse gelsin bu talebimizi sahiplenmeli ve tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde iyileştirmeler yapılmalıdır.
“Tüm dünyada hızla gelişen teknoloji ve Endüstri 4.0 karşısında Türkiye`nin pazar değil üreten bir ülke olabilmesi, siyasi ve ekonomik bağımsızlığı da ancak mühendislik ve mühendis emeğinin gerçek değerine ulaşması ile sağlanabilir.

“Meslek alanımızda bugün çok yüksek oranlara tırmanan işsizlik nasıl ciddi bir sorun olarak çözüm bekliyorsa, özel sektör ve kamuda çalışan üyelerimizin özlük haklarında yaşanan gerileme de aynı şekilde çözüm beklemektedir.

“24 Haziran seçimlerinin bu açıdan önemli olduğu inancıyla, tüm siyasi partileri mesleki hak ve yetkilerimizin geliştirilmesi ve meslektaşlarımıza yeni iş alanları açılması için çalışma yapmaya çağırıyoruz.”

EMO siyasi partilere yaptığı çağrıda kapsamında şu çalışmaların yapılmasını istedi:
– Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile TMMOB arasında yaklaşık altı yıldır bir protokol çerçevesinde sürdürülen ve ücretli çalışan üyelerimiz adına önemli kazanımlardan olan asgari ücrete ilişkin protokolün, SGK tarafından tek taraflı feshedilmesi nedeniyle bu alanda artık kamusal denetim yapılamamaktadır. Üyelerimizin ücretlerinin SGK`ya eksik bildirimi, kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının gasp edilmesine yol açan bu yanlıştan derhal dönülmelidir. Ayrıca mühendisler için belirlenen asgari ücret kamuda da dikkate alınmalıdır.

– Gelişen teknoloji ve gereksinimlere göre eğitim programları yenilenmeden ve yeterli altyapı oluşturulmadan, “her kente bir üniversite” sloganıyla mühendislik fakülteleri açılması nedeniyle, gelecek beş yılda meslek alanımızla ilgili üniversitelerden 40 bin meslektaşımız daha mezun olacaktır. Bu programsız çalışma işsizliğe de katkı yapmaktadır. EMO`nun 2016 yılında gerçekleştirdiği Mühendislik İstihdamı ve Mesleki Alan Araştırması, EMO üyesi mühendisler arasında işsizliğin yüzde 18.7`ye çıktığını ortaya koymuştur. Elektrik, elektronik, telekomünikasyon, biyomedikal gibi mühendislik alanlarında acilen eğitim ve istihdam planlaması yapılmalıdır.
– Son yıllarda giderek artan meslek örgütlerini dışlayıcı politikalara son verilmeli; yetki alanlarımız ile ilgili konularda ortak karar alma süreçleri işletilmelidir.

– Her ne kadar kamu çalışanlarının meslek kuruluşlarına üye olma zorunluluğu 1982 Anayasası ile kaldırılmış olsa da içinde bulunduğumuz dönemde meslek odaları, kendilerine üye olsun ya da olmasın tüm mühendis ve mimarların haklarının tek savunucusu haline gelmiştir. Bu doğrultuda özlük haklarımızı hedef alan sınır tanımaz uygulamalara karşı ortak mücadeleyi yükseltmek için tüm elektrik, elektronik, elektronik haberleşme, kontrol ve otomasyon, elektrik-elektronik ve biyomedikal mühendisi kamu çalışanlarını EMO`ya üye olmaya çağırıyoruz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti

AleviNet

Published

on

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirdi…

NTV’den Burak Cop’un 1 Eylül 2010’da yayınlanan söyleşisinde Altınoğlu, “Pek çok devrimcinin gördüğü işkenceleri, bir parça fazlasıyla ben de gördüm; Ermeni kökenli bir komünist olmam nedeniyle bu konuda da ayrıcalıklıydım” demişti.

Sinop Cezaevi’nde 1987 ve 1988 arasında, 7 ay boyunca yeraltındaki bir hücrede tek başına tutulduğunu anlatan Altınoğlu, şunları söylemişti:

“Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de merak ediyorum. Yakalandığım sırada (31 Aralık 1981) meydana gelen boğuşmada polisin elinde patlayan tabancadan çıkan mermi beni öldürebilirdi. Bunu ‘sadece’ sağ gözümü yitirmek suretiyle atlattım. 2 Şubat 1984’de sevk edildiğimiz Antep E-Tipi Cezaevi girişinde tek tip elbise giymediğim için vahşice dövüldüm. Ardından ağır bir rahatsızlık geçirdim ve uzun süre bir şey yiyemedim. 2 Mart’ta helikopterle Çukurova Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmasaydım, belki de ölebilirdim.”

GARBİS ALTINOĞLU KİMDİR?

1946’da Amasya’da doğdu. 1960’lı yıllarda sol düşünceyle tanıştı. Proleter Devrimci Aydınlık grubundan ayrılarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte TKP-ML, ardından MLKP örgütünün kurucuları arasında yer aldı. 12 Eylül döneminde çok ağır işkencelere uğradı.

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Federe Kürdistan Parlamentosu işgale karşı ‘tutum’ için toplandı

AleviNet

Published

on

İşgale ilişkin özel gündemli toplantı, saat 11.00’de başladı. Parlamentoda temsili bulunan bütün partilerin, Türk işgaline ilişkin değerlendirmelerde buluyor.

Parlamenterler özellikle Kürt ulusal birliğine dikkati çekerken, uluslararası güçlere Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara karşı ortak savunma çağrısı yapıldı.

Parti sözcülerinin konuşmaları ardından parlamentonun Türkiye’ye karşı tutum belirlemesi bekleniyor.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Berlin: Harekâtın hukuka uygunluğundan şüpheliyiz

AleviNet

Published

on

Alman hükümeti, askeri harekâtın uluslararası hukuka uygunluğu konusunda şüpheleri olduğunu açıkladı. Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin haklı güvenlik kaygılarını askeri harekât gerekçesi olarak görmediklerini kaydetti.

Alman hükümeti, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtının uluslararası hukuka uygunluğu konusunda şüpheleri bulunduğunu açıkladı.

Berlin’deki olağan basın toplantısında konu ile ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Suriye’deki mevcut durumun orada bulunan Kürt gruplara yönelik askeri müdahaleyi uluslararası hukuk çerçevesinde meşrulaştırdığı görüşünde değiliz” dedi. Türkiye’nin “Gereken ve orantılı bir çerçevede” hareket etmesi gerektiğine işaret eden sözcü, sivillerin hayatının korunmasının ve insani açıdan uluslararası hukuka uymanın şart olduğuna vurgu yaptı.

Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtı teröre karşı mücadele olarak gören Türkiye, bu harekâtın uluslararası hukuk çerçevesinde haklı gerekçelerle düzenlendiğini savunuyor.

Güvenlik kaygısı askeri harekât için gerekçe değil

Türkiye’nin askeri harekât ile gerekçelerine atıfta bulunan Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de sıklıkla terör ile tehdit edilen Türkiye’nin güvenlik kaygılarının “haklı” olduğunu, ancak bunu “Şimdi başlatılan askeri harekât için bir gerekçe” olarak görmediklerini vurguladı. Bu konuda Türkiye ile Almanya arasında “görüş ayrılığı” bulunduğunu belirten Seibert, bu çerçevede Türkiye’ye derhal harekâta son verilmesi çağrısı yapıldığını sözlerine ekledi.

“Bölgede istikrarsızlığın artmasının, yeni sığınmacı akınlarının oluşmasının, bölgede yaşayanların insani durumun daha da kötüleşmesinin” güvenlik kaygılarını azaltmayacağı görüşünde olduklarına işaret eden Seibert, bu askeri harekâtın bölgede yaşayan halkın büyük bölümünün yerinden olması ve bölgedeki istikrarsızlığı artması tehdidi yarattığını ifade etti. Seibert, harekâtın IŞİD’in yeniden güçlenmesine de yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’nin birlikleri çekmesine karşı

Alman hükümet Sözcüsü Seibert, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde konuşlu askerlerini çekmesine Almanya’nın karşı olduğuna da işaret etti.  Türkiye’nin askeri harekâtı dolayısıyla Avrupa Birliği içindeki müttefikleri ve ABD hükümeti ile temasta olduklarını ifade eden Seibert, Washington ile yapılan görüşmelerde “ABD’nin taahhütlerine bağlı kalması” beklentisinin iletildiğini kaydetti. Seibert, ABD hükümetinin talebine rağmen, Almanya’nın Suriye’ye asker göndermeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Silah ambargosu çağrısı 

Öte yandan Berlin’de Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulanmasına ilişkin tartışmalar da devam ediyor. Koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika uzmanı Norbert Röttgen, Türkiye’ye yönelik kapsamlı bir silah ambargosu uygulanması çağrısında bulundu. Röttgen, sadece yeni silah satışı izni verilmemesi değil, Türkiye’ye silah sevkiyatının tamamen durdurulmasından yana olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye’ye silah satışı için yeni izin verilmeyeceğini duyurmuştu. İzni daha önce verilen silahların sevkiyatı konusunda ise bir karar alınmamıştı. Almanya’da ülke dışına silah satışı hükümetin onayına bağlı. Almanya, daha önce hem silah satışı izinlerini hem de sevkiyatı durdurmaya yönelik kapsamlı bir silah ambargosunu Suudi gazeteci Cemal Kaşıkcı’nın öldürülmesinden sonra Suudi Arabistan’a karşı uygulamıştı.

AFP,dpa,Reuters/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI