Connect with us

.

Güncel

AYM, faili meçhul cinayette devleti kusurlu buldu

AleviNet

Published

on

Yaşam hakkının usul yönünden ihlal edildiği sonucuna varan aym , Yılmaz ailesine 27 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, AYM’nin verdiği kararda, Mehmet Zeki Yılmaz’ın öldürülmesinden sonra Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı’nın otopsiyi yapıp birkaç ifade aldığı ve 22 Mart 1994’te daimi arama kararı çıkardığı ifade edildi. Bu tarihte Yılmaz’ın akrabaları tarafından olay yerinden elde edilen 18 mermi kovanı ve bir mermi çekirdeğinin balistik incelemeye gönderildiği ve 11 Mart 2013 arasında hiçbir işlem yapılmadığı vurgulandı.

Geçen sürede sekiz mermi çekirdeğinin oksitlenmeden ötürü incelenemediği belirtilerek, “Ölümün aydınlatılmasında balistik incelemenin ne kadar önemli olduğu açıktır” denildi. Yılmaz’ın silahlı üç kişi tarafından zorla minibüse bindirilip götürüldüğü iddiasının araştırılmadığı ve tanıkların tespiti için çaba gösterilmediği kaydedildi. Kararda, “Faillerin tespiti için delil elde etme imkânına rağmen kıyafetlerinin üzerinde inceleme yapılmamıştır” denildi.

Yaşam hakkı usul yönünden ihlal edildi
Olay yerinin detaylı incelenmediği, olay yerinde bulunan 15 kovanın da daha sonra aile tarafından savcılığa teslim edildiği vurgulandı. Kararda, yaşam hakkının usul yönünden ihlal edildiği sonucuna varılarak şöyle denildi: “Ölümün nedenini ortaya çıkarmak için gerekli adımların zamanında atılmadığı, sorumluların tespitine yarayabilecek delillerin toplanması konusunda özen gösterilmediği, zaman aşımı süresinin önemli bir kısmında soruşturmanın ilerlemesini sağlayıcı herhangi bir işlem yapılmadığı…”

Aile üyelerine 27 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiği yönündeki şikâyet yönünden ise gözaltının 1994’te gerçekleştiği, AYM’nin 2012’de kurulduğu ve bu tarihten önce meydana gelmiş olaylara bakamayacağı ifade edildi. Avukat Nezahat Paşa, AYM’nin bu yorumunun içtihada dönüşmesi halinde faili meçhul cinayetlerle ilgili hiçbir yargısal işlemin yapılamayacağını savundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Le Monde : Türkiye jeostratejik bir tercihle karşı karşıya

AleviNet

Published

on

Fransız Le Monde gazetesi Türkiye’ye S-400 teslimatına ilişkin yayınladığı editör yazısında, Türkiye’nin jeostratejik bir tercihle karşı karşıya olduğunu ancak bu ikili oyunu uzun süre devam ettiremeyeceğini belirtti.

Le Monde’un internet sayfasında manşet olan editör yazısında, Türkiye ile Batı arasında 2016’daki darbe girişiminden bu yana kötüleşen ilişkilere dikkat çekildi.

Ülkedeki baskılara yönelik Batı’nın “haklı” eleştirilerine kulak verilmediğini belirten Le Monde, Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşmadan bahsederken Vladimir Putin ile Erdoğan arasındaki benzerliklere işaret etti.

Le Monde, “Yeni Çar ile Yeni Sultan’ın çok sayıda ortak noktası var, otoriterlikleri, muhafazakarlıkları, tarihe bakışları…”

S-400’ler “bu çok yeni Türk-Rus ittifakının sembolü” olarak değerlendiren Le Monde, füze savunma sistemlerinin Batılıların askeri operasyonlarını zorlaştıracağını ifade etti.

Putin’in ayrıca NATO bünyesindeki bölünmelerde bir köşe daha açmak istediğine dikkat çeken Le Monde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Ankara’ya 31 Temmuz’a kadar S-400’lerden vazgeçmesi için süre tanıdığını hatırlattı.

Le Monde, Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulanması halinde “zaten zayıflayan Türk ekonomisi için öldürücü” olabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin NATO üyeliğine de dikkat çeken Le Monde, şu yorumda bulundu: “NATO’nun tüzüğü bir devleti dışlamayı, hatta üyeliğini askıya alma olasılığını da öngörmüyor. Türkiye, zaten marjinalleşme yolundaydı, özellikle de 2016’da başarısız olan darbeden sonra ordudaki tasfiyelerden dolayı. Buna bir S-400’lerin dayattığı jeostratejik tercih yapma gereği de ekleniyor. Ama iki kanatta oynamak uzun süre mümkün olmayacak.”

Continue Reading

Güncel

Fitch Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü

AleviNet

Published

on

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü. Böylece not görünümü halihazırda yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunan Türkiye’nin notu BB’den BB-‘ye geriledi.

Fitch Ratings’den yapılan açıklamada not görünümü “olumsuz” olarak değerlendirilerek, ülkenin notunun daha da düşürülebileceğinin sinyalleri verildi.

Türkiye’nin notunun bir derece daha düşürülmesinde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “Merkez Bankası’nı hükümetin faiz oranlarına ilişkin talimatlarını yerine getirmemekle eleştiren” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması gösterildi. Halihazırda zarar görmüş olan güvenilirliği daha da zedeleyen bu hamlenin “ülkenin şiddetle ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı da tehlikeye sokabileceği” ve “gittikçe kötüye giden ekonomik sonuçları olabileceği” belirtildi.

Bağımsızlık prensibiyle işleyen merkez bankalarına yapılan siyasi müdahaleler ülkelerin yatırım güvenilirliğini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Erdoğan’ın yanı sıra, Amerikan Merkez Bankası FED’i mütemadiyen “ne yaptığını bilmemekle” itham eden ABD Başkanı Donald Trump da bu nedenle sıkça eleştiriliyor.

DW, AFP / SÖ,AÜ

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Güncel

Wall Street Journal: Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesilecek

AleviNet

Published

on

Kişisel verilerin gizliliği konusundaki ihlaller nedeniyle Facebook hakkında bir yılı aşkın süren soruşturmanın ardından, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) sosyal medya devine milyarlık ceza vermeye hazırlandığı bildiriliyor. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Komisyon’da yapılan oylamada 3’e karşı 2 oyla Facebook’un yaklaşık beş milyar dolar ceza ödemesine karar verildi. FTC ve Facebook konu hakkında yorum yapmadı.

Facebook, nisan ayında FTC tarafından ağır bir para cezasına çarptırılabileceğini açıklamış ve kesilecek cezanın 5 milyar doları bulabileceğini duyurmuştu.

FTC, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle Mart 2018’de soruşturma başlatmıştı. Cambridge Analytica skandalı, 2013 yılında bir “kişilik testi” görüntüsü altında Facebook’ta yer alan bir uygulamayı indiren milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerinin yanı sıra, arkadaş listelerinin de rızaları olmaksızın İngiltere merkezli veri analiz şirketine satılması ile ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica şirketi, ABD’de 2016 seçimlerinde daha sonra başkan seçilen Donald Trump için de çalışmıştı.

Bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza

Komisyon, Facebook’un kişisel verilerin paylaşılması konusunda kullanıcıları bilgilendireceği ve onların onayını alacağı konusunda 2011 yılında FTC’ye verdiği söze uyup uymadığını inceliyordu.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Facebook’a verilmesi beklenen ceza, FTC tarafından bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza olacak. Ancak 5 milyar dolarlık cezanın, Facebook’un geçen yılki 56 milyar dolarlık kârının 10’da birine bile denk gelmediğine dikkat çekiliyor.

dpa/AÜ,SÖ

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI