Connect with us

.

Medya

Gazeteci Sedat Sur’un ‘Suruç’ paylaşıma soruşturma

AleviNet

Published

on

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında yakınlarının saldırısı sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin sosyal medya hesabından paylaştığı haber ve yorumları nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedat Sur , İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama” iddiasıyla ifadesi alınan Sur, ardından serbest bırakıldı.

Paylaştığı haberlerin gazetecilik faaliyeti olduğunu belirten Sur, yorumların ise görevini ihmal eden devlet kurumlarına bir yurttaş ve gazeteci olarak görevlerini hatırlatmak ve bir yanlışı göstermek amacıyla yaptığını, paylaşımlarının arkasında olduğunu söyledi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Medya

NOZ: Bu Moskova-Şam ekseninin zaferidir

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun Türkiye’nin operasyon sahasına gelişini değerlendiren Südkurier gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile istediği oyunu oynayabildiğini ancak Rusya Devlet Başkanı Putin ile durumun böyle olmadığını ifade ediyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Donald Trump ile işi kolaydı. Moskova’nın güçlü adamı Vladimir Putin ile durum böyle değil. ABD Başkanı sessiz sedasız askerlerini çekip sahayı boşaltırken, Kremlin’in patronu dişlerini gösteriyor. Putin’in himayesi altındaki Ortadoğulu Esad, hiç kuşkusuz Moskova ile anlaşmalı olarak birliklerini Türkiye sınırına gönderiyor. Erdoğan için işler zorlaşıyor. Kürtlerle baş edebilir, Esad’la o kadar kolay değil. Hele Ruslarla hiç değil. Avrupalıların tavrı bu açıdan daha da can sıkıcı. Lüksemburg’da, bir kriz toplantısında bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, NATO müttefiki Türkiye’ye karşı bir silah ambargosu konusunda bile anlaşamadı. NATO’nun tavrı ise daha da utanç verici. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Ankara’nın askeri operasyonuna kurban gidenlerden çok Türkiye’deki askeri üslerini düşünüyor. NATO’nun patronu, Erdoğan’ın geri çekilmesini bugüne dek isteyebilmiş değil. Bu durum NATO örgütünün tamamı için bir acizlik belgesi.”

Hannoversche Allgemeine Zeitung ise yaşanan gelişmelerin, Almanya’nın gösterdiği tepkiden çok daha farklı bir tavır gerektirdiğini ve Berlin’in kriz bölgeleri ile ilgili olarak elini daha fazla taşın altına sokmasının şart olduğunu savunuyor:

“Ortadoğu’daki çatışma, İkinci Dünya Savaşı sonrası ittifakların günümüzde ne denli etkisiz olduğunu gösteriyor. Almanya gibi, işleyen bir NATO’ya tutunmak ya da koruyucu güç ABD’ye güvenmek güvenlik siyaseti açısından tam bir saflık. Almanya dış politikada şekillendirici bir rol oynamak istiyorsa, öncelikli olarak bunun bazen güçlü müdahalelerle mümkün olabileceğini idrak etmesi gerekiyor. Bu da, Almanya’nın da ortaklarıyla ittifaklar kurup, Avrupa’ya yakın yerlerdeki çatışma bölgelerinde kriz yönetimini kendi eline almasının zorunlu olduğu anlamına geliyor.”

AB dışişleri bakanlarının Türkiye ile ilgili kriz toplantısını değerlendiren Neue Osnabrücker Zeitung da yorumunda AB’yi eleştirirken, sürecin kazananı olarak Putin ve Esad’ı görüyor:

“AB bir kez daha kağıttan bir kaplan olduğunu kanıtladı. Dışişleri bakanları Türkiye’nin işgalini en azından kınayabilmiş olsa da, ortak bir silah ambargosu konusunda anlaşamadılar. Bakanlar evlerinde kalabilirlerdi. Zira bir devletler birliği, AB’nin Türkiye karşısında mülteci anlaşmasından dolayı düştüğü durum gibi şantaja açık olursa, o birlik kriz dönemlerinde eyleme geçemez. Gelişmelerden mutlu olacak kişi, Kürtlerin kendi başına Türkiye’ye karşı savunmayacağı önemli bölgeleri yeniden ele geçiren Beşar Esad. Ve Donald Trump’ın aksine, Suriye’deki müttefikinin yanında duran Esad’ın en büyük yardımcısı Vladimir Putin de ellerini ovuşturabilir. Bu Moskova-Şam ekseninin zaferidir.”

Avrupa Birliği’ni eleştiren ve dünya siyasetinden uzak gören bir başka gazete de Südwest Presse:

“On binlerce insan kaçış yolunda. Düzinelercesi öldürüldü, yüzlerce IŞİD milisi serbest. Bütün bu haberler korkunç oldukları kadar bekleniyordu da. Peki tüm bunlar yanı başında vuku bulan ve dünya siyaseti gütmek isteyen Avrupa Birliği’nin durumu nedir? O bir kez daha ‘kınıyor’ ve Türkiye’ye karşı bir silah ambargosu konusunda dahi görüş birliğine varamıyor. Dünya siyaseti bu değil.”

dpa, / ET,BW

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Medya

Le Figaro : Avrupa’nın gerçek bir Türk sorunu var

AleviNet

Published

on

Girard, Le Figaro gazetesinde yer alan makalesinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli YPG’li Kürt milislerine ‘terörist’ muamelesi yapıyor, oysaki onlar hiçbir zaman Türkiye’ye saldırmadı” dedi. Makale “Avrupa’nın gerçek bir Türk sorunu var” başlığı altında yayınlandı. 

Erdoğan’ın aynı zamanda Avrupalı yöneticileri milyonlarca mültecinin önünü açmakla tehdit ettiğine dikkat çeken Girard, Türk işgali konusunda “Sadece bölgesel sonuçları olan bir olay değil” dedi. Girard, işgalin çağdaş jeopolitikanın ağır eğilimlerinden çıkan hayati bir olay olduğunu kaydetti.

Girard, “Erdoğan sadece yeni Osmanlıcı bir milliyetçi olmakla yetinmiyor. Aynı zamanda bir Müslüman Kardeş’tir. İslamcılık onu korkutmuyor, zira kendisi İslamcıdır” diye belirtti.

Girard daha önceki bir makalesinde “Kürtlerin Suriye’de terk edilmesi sadece ahlaki bir hata değildir. İslam Devleti etkisinin yeniden ortaya çıkmasını sağlayacak stratejik bir hatadır aynı zamanda” demişti.

Continue Reading

Medya

Çıra TV: Reşo’nun kamerasını yerde bırakmayacğız

AleviNet

Published

on

İşgalci Türk devletinin  dün Serêkaniyê’de gerçekleştirdiği sivil katlımada yaralanan ve bugün şehit düşen Gazeteci Mihemed Hisen Reşo, ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, ““Türk devletinin Serêkaniyê’de sivil konvoyu hedef alması sonucunda Muhabirimiz Mihemed Hisen Reşo da ağır yaralanmıştı. Ağır yaralanan arkadaşımız bu gün hastanede şehit düştü.

Türk devleti insan hukukunu tanımıyor. Dün Serêkaniyê’de bir kez daha bunu gördük. Sivil halk Serêkaniyê’ye geçmek isterken Türk devleti onları bombaladı. Bombardıman sonucu onlarca sivil katledildi. Bu bombardımanda gazeteci arkadaşlarımız da bulunuyordu. Arkadaşımız Mihemed Hisen Reşo da bu konvoyda bulunuyordu.

Arkadaşımız Mihemed 1996’da Efrîn’de dünyaya geldi. Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarında bire bir o tarihi direnişte yerini aldı. İşgal ardından Mihemed ailesi ile beraber göç yoluna düştü. Bir süredir Abisi Mıstefa Reşo ile beraber Rojava alanında Çıra TV çalışmalarını yürütüyordu.

Kısa sürede kendini geliştiren arkadaşımız halkın sesi oldu. Amacı Efrîn’den göç etmek zorunda kalan halkın, Rojava’daki Ezidîlerin sesi ile Rojava devrimini tüm dünyaya duyurmaktı.

Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırıları başlayınca hızlı ve kararlı bir şekilde haberleri televizyonumuza iletti” denildi.

Çıra Tv açıklamasında şu hususlara dikkat çekildi:

“Dünde Serêkaniyê’ye giden sivil konvoyunda haber takibi sırasında şehitler kervanına katıldı. Bombardıman sonucunda şehit düşen arkadaşımız bu katliam ve soykırımın sembolü oldu. Ağır yaralanan arkadaşımız tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve Özgür basın şehitleri kervanına katıldı.

Başta Mihemed Hisen Reşo’nun ailesi olmak üzere bu soykırımda saldırılarında şehit düşenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Çıra TV olarak arkadaşımızın kamerasını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz. Özgür basın yolunda gidenler olarak her alanda işimizi yapmaya devam edeceğiz.

Başta Ezidî halkımız olmak üzere tüm halklara bu soykırım saldırılarına sessiz kalmama çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI