Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

HDP’nin İstanbul oyları nasıl arttı?

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte yapıldığı 24 Haziran seçimleri, yüzde 90’a yaklaşan rekor bir katılımla gerçekleşti. HDP 2015 seçimlerindeki 948 bin 720’lik oyunu 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 195 bin 352’ye yükseltti. 27. dönemde İstanbul’dan HDP milletvekili seçilen isimler oyların nasıl arttığını anlattı.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin‘in söyleşisine göre İstanbul 3’ncü bölgeden seçilen Saruhan Oluç, oy artışının İstanbul’daki seçmenin bilinçli olmasından kaynaklandığını belirtti.

Oluç, HDP İstanbul il örgütünün iyi çalıştığına değinerek “İstanbul’da demokrasi güçleri bizim çalışmalarımıza çok büyük bir destek verdi. HDP’nin İstanbul’da oyunu artırmasının bir başka sebebi de İstanbul’daki seçmenin bilinçli olması. Bilinçli kitle HDP’nin Meclis’e girmemesinin yaratacağı sonuçlarının ağırlığını gördü” ifadesini kullandı.

Partisinin politikasını iyi anlattığına değinen HDP’li vekil ”HDP İstanbul’da biraz da bu demokrasi mücadelesinin lokomotifi oldu” dedi.

HDP’nin İstanbul 1’nci bölgeden aday gösterdiği Erol Katırcıoğlu da yeni dönemde parlamentoya girdi. Katırcıoğlu, HDP’nin İstanbul’da oylarını artmasında iki önemli faktör olduğunu söyledi: “Birincisi CHP’li seçmenlerin stratejik oylarının bir etkisi oldu. 7 Haziran’dan sonra Türkiye’nin Batı’sındaki insanlar olan bitenlere ses çıkarmadı. Ama sanıyorum insanların vicdanları kanadı, rahatsız oldular”

”Ben insanların HDP’ye yapılanlara razı olmadığı için HDP’ye oy verme gereği hissettiklerini düşünüyorum. Örgütümüz çok muhteşem çalıştı. Partimizin milletvekillerinin vekillikleri düşürüldü, vekillerimiz cezaevlerinde, eş genel başkanımız cezaevinde. Bütün bu baskılara rağmen inanılmaz güzel çalıştık. Bu çalışmalara şapkamı çıkarttım. Her şey çok etkileyiciydi”

İstanbul 1’nci bölgeden seçilen Erkan Baş ise HDP’nin oyunu arttırmasına ilişkin olarak emekçilerin mücadelesine dikkat çekti. HDP’li vekil, “Genel olarak da Türkiye’nin Batı’sında yaşayan emekçilerin de iktidar karşısında daha kararlı daha dik bir duruşa ihtiyacı vardı. HDP biraz da bunun temsilcisi oldu. İktidarın bütün baskılarına rağmen temsil olmayan bir iradeyi temsil ettiğini düşünüyorum. Bu faktörlerin HDP’nin özellikle İstanbul’daki oylarının artışında etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

HDP İstanbul 3’ncü bölgeden seçilen Züleyha Gülüm antidemokratik bir seçim süreci geçirildiğini ifade ederek partisinin kadınlara olan yaklaşımına değindi. ”HDP’nin çizgisi, kadınlara yaklaşımı, kadınların HDP’ye yönelmesinde etkili oldu. Bütün bunların bu seçimde cevap olduğunu düşünüyorum. Başta kadın özgürlüğü olmak üzere barış, özgürlük ve eşitlik, demokrasi gelene kadar mücadelemiz sürecek” diyen Gülüm söyleşisini ”emek harcayan, mücadeleye inanan tüm arkadaşlara ve seçmenlere emekleriniz için çok sağ olun demek istiyorum” diyerek noktaladı.

 

GÜNCEL HABERLER

Serêkaniyê’ye saldırılarda 22’si çocuk 235 sivil şehit düştü

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mustafa ve Cizre Bölgesi Sosyal Yardım Komitesi Xalid İbrahim tarafından, işgalci Türk devletinin saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

“İşgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’deki sağlık merkezlerini hedef alması sonucu bu merkezler hizmet dışı kaldı” diyen Ciwan Mustafa şöyle konuştu:

“5 gündür kuşatma altında bulunan Serêkaniyê kenti tamamen kuşatılmış durumda. Kentteki hastanede onlarca yaralı bulunmakla beraber enkaz altlarında çok sayıda şehit cenazesi bulunmaktadır.

Kentte 22’si çocuk olmak üzere 235 sivil şehit düşmüş, 677 sivil de yaralanmıştır.”

Xalid İbrahim ise basın toplantısında şunları söyledi: “İnsani bir krizle yüz yüzeyiz. Sınır üzerindeki köylerde, 300 bin kişi halen evlerinde bulunuyor. Hesekê kentinde bulunan 42 okul binasında siviller bulunmaktadır.

9 Ekim tarihinde Serêkaniyê’deki Elok su istasyonunun işgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından bombalanması sonucu Hesekê kentinin suyu kesilmiştir.”

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Türkiye’nin Suriye harekatı Köln’de protesto edildi

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu Almanya’nın Köln kentinde Kürt gruplar tarafından protesto edildi.

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki saldırı savaşına karşı – Rojava ile dayanışma” sloganıyla düzenlenen gösteri Ebertplatz’da başladı. Göstericilerin “Türkiye’nin saldırı savaşını durdurun” ve “Alman hükümetinin Türkiye ile askeri işbirliğine son verilsin” yazılı pankartlar ve YPG flamaları taşıdığı görüldü.

Gösteriye sol grupların yanı sıra meclisteki muhalefet partilerinden Sol Parti de destek veriyor.

Gösteri öncesinde Köln’de güvenlik amacıyla helikopterler, TOMALAR ve binlerce polis memuru görevlendirildi. Polis Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada gösteri öncesinde Köln ana tren istasyonunda birçok kişinin arandığını ancak kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Güvenlik güçleri gösteriye 20 bin kişinin katılmasını bekliyor. 

dpa, epd / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Sol Parti: Türkiye’ye tüm silah ihracatları durdurulsun

AleviNet

Published

on

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger Hamburg’da yaptığı açıklamada Türkiye’ye tüm silah ihracatlarının durdurulmasını istedi. Partisinin eyalet kongresinde konuşan Riexinger “Türkiye’ye tüm silah ihracatları derhal durdurulmalı, verilmiş izinler de geri çekilmeli” dedi. Sol Parti lideri, “Kürtlere karşı savaşı durdurmak sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Riexinger partisinin bugün birçok kentte “Suriye’deki kirli ve uluslararası hukuka aykırı” savaşa karşı “Kürt dostlarıyla” birlikte gösteriler düzenlediğini söyledi.

Silah ihracatının askıya alınması eski izinleri kapsamıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen hafta Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG milislerine karşı düzenlenen askeri operasyonda kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor. Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek. Durumun böyle olduğu Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in verdiği soru önergesine hükümetin verdiği yanıta da yansıdı. Liebich konuyla ilgili yaptığı açıklamada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Liebich “Uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmiş olmasına rağmen silah teslimatlarının sürmesi bir rezalettir. Suriye’nin kuzeyindeki ölü ve yaralılar konusunda Almanya kendini suçlu konumuna sokmuştur” diye konuştu.

Almanya Türkiye’ye geçen yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah satmış, bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

CDU’dan da sesler yükseliyor

Almanya’da konuyla ilgili bir açıklama da koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçi Christian Baldauf’tan geldi. CDU Rheinland-Pfalz Eyalet Başkan Yardımcısı Baldauf Türkiye’ye yönelik ihracatlar için hükümetin verdiği “Hermes kefaletlerini” kaldırması gerektiğini söyledi.

“Hermes kefaleti” Alman ihracat firmalarına ve kredi şirketlerine yabancı müşterilerin ödeme yapmaması halinde hükümetin vermeyi taahhüt ettiği güvenceye deniyor. Daha önce Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti’den de Hermes güvencelerinin kaldırılması istenmişti. 2018 yılında Almanya’nın hazinesinden en çok güvence, Rusya’nın ardından Türkiye’ye ihracat yapan firmalara tanınmıştı. Alman hükümeti 2018 yılından bu yana Türkiye’ye yapılan ihracatlara 2 milyar 600 milyon euroluk Hermes kefaleti vermeyi üstlendi.

CDU’lu Baldauf ayrıca Volkswagen’ın Manisa’da açmayı planladığı yeni fabrikasını Türkiye’nin Suriye operasyonu üzerine “incelemeye almasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı değerlerini ayaklar altına aldığını söyleyen Baldauf Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yapılan hangi desteklerin kaldırılabileceğini gündemine alması gerektiğini söyledi. CDU’lu siyasetçi “Bu tarzda hareket eden bir devletin Avrupa ve dolayısıyla Almanya hazinelerinden para alması kabul edilemez” diye konuştu.

DW, dpa / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI