Kadın temsiliyeti yüzde 17.5’te kaldı

24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, 600 milletvekili Meclis’e giriyor. 118 kadın milletvekili ile Meclis’in yüzde 17.5’i kadınlardan oluşuyor. HDP yüzde 37 oranıyla diğer partileri geride bırakırken, yüzde 6 ile en düşük oran İYİ Parti’nin oldu

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri için milyonlarca seçmen sandık başına gitti. Sandıklar 08.00’da oy kullanımına açıldı, 17.00’da da kapandı. Oy kullanma işleminin sona ermesiyle oy sayımına geçildi. Seçime katılım oranı yüzde 86’yı buldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, partilerin milletvekili dağılımına göre, AKP’den 295, MHP’den 49, CHP’den 146, İYİ Parti’den 43, HDP 67 vekil ile Meclis’e giriyor. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde 600 vekil Meclis’e giriyor. Kadın milletvekili sayısının Meclis aritmetiğine göre oranı ise yüzde 17.5’de kaldı. Özellikle Kürt kentlerinde yaşanan ihlal, usulsüzlük ve baskılarla tarihe geçen 24 Haziran seçimlerinde kadın milletvekili oranları ile Türkiye yine sınıfta kaldı.

HDP diğer partileri

geride bıraktı Partilerin kadın vekil oranları ise şu şekilde: AKP’nin kadın vekil oranı yüzde 17, CHP’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 10, İYİ Parti’nin yüzde 6, HDP’nin ise kadın milletvekili oranı yüzde 37 oldu. HDP yine yüzde 37 ile kadın vekil oranında diğer partileri geride bıraktı.

AKP baraj altında kaldı

Yüzde 42.6 ile Meclis’e 295 milletvekili gönderen AKP, kadın temsiliyetinde baraj altında kaldı. AKP’nin 295 milletvekilinden sadece 39’unu kadın vekil oluşturuyor.

33 kentten kadın vekil çıkmadı

Kadın vekil çıkaramayan kentler şöyle: Adıyaman, Amasya, Artvin, Ardahan, Bilecik, Bingöl, Bayburt, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Dersim, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir,Karabük, Karaman, Malatya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Iğdır.

Rekor 7 Haziran’da kaldı

Daha önce 7 Haziran 2015 seçimlerinde 80 vekil ile Meclis’e giren HDP’nin milletvekillerinden 32’si kadındı. 1 Kasım 2015’te tekrarlanan seçimlerde 59 milletvekili çıkaran HDP’deki kadın vekil sayısı ise 23 olmuştu. AKP’den 41, CHP’den 20, MHP’den 4, kadın milletvekili Meclis’e girmeye hak kazanmıştı.

1 Kasım’da 76 vekile düşmüştü

1 Kasım 2015 seçimlerinde 550 milletvekilinden 76’sı kadındı. Bunların siyasi partilere göre dağılımı ise şöyleydi: AKP’den 31, CHP’den 20, MHP’den 4 ve HDP’den 32 kadın vekil Meclis’e girmişti. Meclis’in tek bağımsız kadın milletvekili ise CHP’den ihraç edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’ydı.

En genç 2 milletvekili mecliste

Seçim sonuçlarının ardından Meclis’e 2 genç isim girdi. HDP’nin Diyarbakır 6. sıra adayı Dersim Dağ Meclis’e giren en genç Milletvekili oldu. Diğer genç isim ise AKP’den 22 yaşındaki Rümeysa Kadak oldu. Kadak, İstanbul’dan vekil olarak Meclis’e girdi. Kadak, 2018’de AKP’nin 15 milletvekili çıkardığı 3. bölgede 10. sırada aday gösterilmişti.

Mücadelesini Meclis’te sürdürecek

HDP’nin Diyarbakır’dan çıkardığı kadın milletvekillerinden biri de Remziye Tosun. 103 gün süren yasaklar sırasında 4 çocuğu ile birlikte 3 aya yakın Sur’da kalan Tosun, Sur halkının sesi olmayı hedefliyor. Tosun, Sur’dan çıktıktan sonra, dokuz kişi ile birlikte “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 1 buçuk yaşındaki bebeği Beritan’la birlikte tutuklandı. Tutuklandığı dönem 1 buçuk yaşındaki Beritan ile diğer çocukları hakkında da Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Tosun’un tutuklanmasının ardından 3 çocuğuna devlet el koydu. Bir süre yetiştirme yurdunda kalan çocuklar, kamuoyunun tepkisi ve ailenin başvuru üzerine büyükannelerine teslim edildi. Sur’da ilan edilen bir yasakta darp edilerek gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Remziye Tosun’un eşi de hâlâ cezaevinde. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 15 ay hapis yatan Tosun ise, 16 Mayıs 2017 yılında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

118 kadın vekil Meclis’te

Partilerin çıkardığı kadın milletvekilleri sayısı ise şöyle:

AKP: 50
CHP: 19
HDP: 25
MHP:5
İYİ Parti: 3

27. Dönem kadın milletvekili çıkaran bazı kentler ise şöyle:

Diyarbakır

AKP: Oya Eronat

HDP: Salihe Aydeniz, Remziye Tosun,
Semra Güzel, Dersim Dağ
Adana

AKP: Jülide Sarıeroğlu

CHP:Müzeyyen Şevkin

HDP: Tülay Hatimoğulları Oruç

MHP: Ayşe Sibel Ersoy

Afyonkarahisar

CHP: Burcu Köksal

İstanbul 1. Bölge

AKP: Ravza Kavakcı Kan, Mihrimah
Belma Satır, Müşerref Pervin Tuba Durgut

CHP: Gamze Akkuş İlgezdi, Saliha Sera
Kadıgil Sütlü

HDP: Pervin Buldan

İstanbul 2. Bölge

AKP: Fatma Betül Sayan Kaya, Serap
Yaşar, Canan Kalsın, İffet Polat

HDP:Oya Ersoy, Hüda Kaya

İstanbul 3. Bölge

AKP: Tülay Kaynarca, Emine Sare Aydın

Yılmaz, Rümeysa Kadak, Alev Dedegil

CHP: Sibel Özdemir, Emine Gülizar
Emecan

HDP:Dilşat Canbaz Kaya, Züleyha
Gülüm

MHP: Arzu Erdem

İzmir 1. Bölge

AKP: Ceyda Bölünmez Çankırı

CHP: Selin Sayek Böke

HDP: Serpil Kemalbay Pekgözegü

İzmir 2. Bölge

CHP: Sevda Erdan Kılıç

Ankara 1. Bölge

CHP: Gamze Taşcıer

HDP: Filiz Kerestecioğlu Demir

Ankara 2. Bölge

AKP: Lütfiye Selva Çam, Arife Polat
Düzgün, Zeynep Yıldız

CHP: Nevin Taşlıçay

Ankara 3. Bölge

AKP: Asuman Erdoğan

Bursa 1. Bölge

AKP: Emine Yavuz Gözgeç

CHP: Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca
Kayışoğlu

Bursa 2. Bölge

AKP: Vildan Yılmaz Gürel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.