AİHM: “Kadın Güvenlik Görevlisi Olmaz” Ayrımcılıktır

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi cinsiyet ayrımcılığı yaptığı için Hülya Ebru Demirel’e 11 bin Euro maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM, Hülya Ebru Demirel’in kadın olduğu için güvenlik görevlisi olarak atamasının iptal edilmesi nedeniyle yaptığı başvuruyu karara bağladı.

AİHM, ikiye karşı yedi oyla aldığı kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Madde 14 ‘ü (ayrımcılık yasağı) ve bununla bağlantılı olarak Madde 8’i (özel ve aile yaşamına saygı) ihlal edildiğine karar verdi.

Ataması iptal edilmişti

Demirel, Ekim 1999’da devlet memurluğu sınavını geçti ve Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (TEDAŞ) Kilis Müdürlüğü’ne güvenlik görevlisi olarak atandı.

Ancak, şirket Demirel’in atamasını “erkek olmadığı” ve “askerlik yapmadığı” nedenleriyle iptal etti.

Demirel, şirkete karşı 2001 yılında açtığı ayrımcılık davasını kazandı ancak karar Yüksek İdari Mahkeme tarafından bozuldu.

Demirel 17 Haziran 2008 tarihinde AİHM’e başvurdu.

AİHM ihlal kararı verdi

AİHM, yerel mahkemelerin Kilis’de güvenlik memuru olarak görevlendirilmemesine neden olarak Demirel’in cinsiyeti dışında hiçbir sebep göstermediğine karar verdi ve davayı Emel Boyraz’ın davasıyla ilişkilendirdi.

Mahkeme, Emel Boyraz davasının da aynı mahkemede görüldüğünü ancak farklı kararlar vererek Madde 6’nın 1. fıkrasını (adil yargılanma ilkesi) ihlal ettiğine karar verdi.

Emel Boyraz davası

Emel Boyraz’ın da “erkek olmadığı” ve “askerlik yapmadığı” gerekçeleriyle aynı şirket tarafından ataması iptal edilmişti.

Boyraz, 5 Temmuz 2000 tarihinde gönderilen ve görevlendirilmeyeceğini bildiren mektubu yargıya taşınmıştı.

Ancak şirket, Ankara İdare Mahkemesi’nin Boyraz’a hak veren 27 Şubat 2001 tarihli kararına itiraz edince Danıştay 12. Dairesi, 31 Mart 2003’te idareye hak vermiş ve görevlendirmeme karar ve gerekçelerini savunmuştu.

17 Mart 2004’te işten çıkarılan Boyraz’ın yaptığı son başvuru da Ankara İdare Mahkemesi tarafından 21 Şubat 2006 tarihinde reddedilince AİHM’e başvurmuştu.

AİHM tarafından haklı bulunan Boyraz’a 2 Aralık 2014 tarihinde 10 bin 000 Euro tazminat ödenmesine karar vermişti. (EG/BK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.