Connect with us

Kültür-Sanat

‘Onur’ filmine yasağa LGBT’lilerden tepki

Published

on

Ankara Valiliği’nin “Onur” (Pride) isimli film gösterimini bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği gerekçesiyle yasaklamasına etkinlik düzenleyicisi Komünist LGBT’liler tepki gösterdi. Açıklamada “Eşit bir yaşam, eşit haklar, cinsiyete, cinselliğe dayalı sömürünün olmadığı bir dünya için mücadele veren LGBT’lerin Onur Haftası’nın AKP düzenini rahatsız etmesi şaşırtıcı değildir” dedi. Etkinliğin organizatörleri arasında yer alan Onur Çuvalcı da “Valilik güvenliğimizi sağlamaktan sorumlu, yasaklama yapmaktan değil” dedi.

‘İlk icraatları yasak’

Tüm dünyada Onur Haftası etkinlikleri yapılmaktayken Türkiye’nin başkentinde il idaresinin bir film gösterimini engelleyecek kadar gericileştiği vurgulanan LGBT’lilerin açıklamasında, “Bu yasak , seçimlerde tazelenen ‘istikrar’ın neye benzediğini bir defa daha gösterdi. Kurulu düzenin Ankara’daki ilk icraatı bir LGBT etkinliğini yasaklamak oldu” denildi. Valiliğin film gösteriminden bile korkar hale geldiğinin belirtilen açıklamada, “Gericiliğini defalarca yasaklarla ispatlamış olan Ankara Valiliği, etkinlikleri, toplantıları engellemek için baskılarını şiddetlendirmekten başka yöntem bulamamakta, yine de örgütlenmemize engel olamamaktadır” ifadeleri yer aldı.

‘Devletin kendisi homofobik’
Düzenlemek istedikleri film gösteriminin halkı kin ve nefrete sürükleyeceğini ve tahrik edeceğini iddia eden Ankara Valiliği’ne Komünist LGBT’liler yaptıkları açıklamada, “LGBT’lerin toplumun bir parçası olarak eşit yurttaşlar olduğunu bir kere daha göz ardı etmektesiniz. Bu yasaklamalarla ne toplumsal barış ne de kamusal düzen sağlanabilir. Kamusal alan, valilikçe işaret edilen ‘duyarlı kesimin’ tekelinde olamaz. Unutmamalı ki, kimsenin cinsel yönelimini, cinsiyet kimliğini ve cinsel kimliği üzerinden eşit yurttaşlık talebini yasaklanamaz” dedi. LGBT’liler,“Böylesi yasaklarla eşitlikçi bir yaşam talebinin önüne geçilebileceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Eşit yurttaşlık talebi için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bu düzen değişecek. Sınıfsız, cinsiyetsiz, aydınlık bir düzen kurulacak” dedi.

Onur Haftası filmlerle kutlanıyor
Pera Müzesi, Onur Haftası kapsamında web sitesinde sinemaseverlere altı kısa film sunuyor. Filmler, bireylerin kendi kimliklerini bulma ve sonraki süreçte yaşadıklarına dair kimi zaman eğlenceli kimi zaman da mahrem hikâyeleri içeriyor. İzleyiciler filmleri Pera Müzesi web sitesinden online olarak izleyebilir. Pera Film, Onur Haftası’nı online bir kısa film seçkisiyle kutluyor. Seçki, bir ilk ergenin duygularını gizleme çabaları, kendi güvenli alanlarını bir yüzme kulübünde bulan trans bireyler ve kendi kimliklerini komik ve mahrem hikâyeler eşliğinde keşfeden kadınlar” gibi geniş bir spektrumda çeşitlenen deneyimlere dokunuyor. Pera Müzesi web sitesinde yer alan seçki altı kısa filmden oluşuyor: “Kalp Atışımda” (Beth David, Esteban Bravo, 2017), “Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme” (Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Zeliha Deniz, 2009), “Yüzme Kulübü” (Nick Finegan, Ceci Golding, 2006), “Hâlâ Yanıyor” (Nick Rowley, 2017), “Pembe Oğlan” (Eric Rockey, 2015), “Ben Kızlardan Hoşlanıyorum!” (Diane Obomsawin, 2016).

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI