Connect with us

.

Kadın

Mahalleli önerdi muhtar adayı oldu

AleviNet

Published

on

Urfa’nın Eyyübiye ilçesi Akşemsettin Mahallesi Muhtar Adayı Yıldız Yıldız, 45 senelik ömrüne her zorluğu sığdırmış. Kendi sorunlarının yanında mahallenin sorunlarının çözümü için de çaba gösterdiği için mahalleli Yıldız’a muhtar adayı olmasını önermiş. Yıldız, “Muhtarlıkta da başarılı olarak birçok kadına örnek olmak istiyorum” dedi.

Toplumda “erkeğin işi” olarak bilinen muhtarlık için 31 Mart seçimlerinde Urfa’dan 3 kadın aday yarışıyor. 3 kadın muhtar adayından biri olan merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Akşemsettin Mahalle Muhtar Adayı Yıldız Yıldız (45), mahallenin 12 adayından tek kadın olarak yönetimlerde yer alıp toplumun değişimine katkı sağlayacağına inanıyor.
13 YAŞINDA EVLENDİRİLDİ
Henüz 13 yaşındayken evlendirilen ve 7 çocuğu bulunan Yıldız, tek başına verdiği yaşam mücadelesinde 4 çocuğunu evlendirmiş. Çocuklarının geçimlerini sağlayabilmek için evde dikiş diken Yıldız, 16 yıl bu işi yaptıktan sonra kente terzi ve atölyelerin çoğalmasıyla başka iş arayışlarına girmiş. Daha sonra küçük bir dükkan kiralayıp bakkal dükkanı işleten Yıldız, burada da işleri yolunda gitmeyince mikro-kredi başvurusu için belediyeye gittiğini, başvurudan sonra dükkana dönünce gördüğü manzara karşısında daha fazla mücadele etme kararı aldığını anlattı.
Dükkanı ve çocuklarını kardeşine emanet ettiğini, onun da işi çıkınca küçük çocuğuna dükkanı bıraktığını anlatan Yıldız, “Ben işlerimi halledip dükkana dönünce biri bir diğeri 2 yaşında iki tane çocuğumun dükkanda olmadığını gördüm. Oğluma çocuklarımı sorunca bana ‘onları üşümesinler diye somun ekmek dolabına koydum’ dedi. Çocuklarımı o halde görünce daha fazla çalışmam gerektiğini düşündüm” diye konuştu. Yıldız, bakkal olarak işlettiği dükkanının şimdi seçim bürosu olduğunu duygulanarak anlattı.
URFA’NIN İLK KADIN DÖNERCİSİ
Belediyeden aldığı mikro kredi ile Balıklıgöl’de dönercilik yaptığını sözlerine ekleyen Yıldız, 2008 ve 2011 yılları arasında dönercilik yaptığını ve o yıllarda basına Urfa’da ilk kadın dönerci diye yansıdığını belirtti.
Çocukları için gece gündüz durmadan çalıştığını anlatan Yıldız, eşinden ayrılma sürecini şöyle anlattı: “Eşime ‘Senin avrat çalışıyor, yemek yapmıyor. Her gün döner yenilmez. Gel yeni bir avrat al’ demişler. Bir gün bir telefon geldi, eşimin başka kadın ile yaşamaya başladığını öğrendim. Şok oldum. Yakınlarım bana ‘git hesap sor’ dediler. Beni istemeyeni ben hiç istemem dedim, işime dört elle sarıldım. Gitmiş yolu açık olsun. O esnada okul okudum, ehliyet aldım. Haftada bin TL bir köşede biriktirmeye başladım. Bir gün aldığım altınları sayarken, bir yakınımın oğlu görmüş. Annesine ‘Yıldız abla sanırım define bulmuş’ demiş. Ben ise eskiden 5 kilo döner satıyorsam, artık 10 kilo döner satıyor, gece geç saatlere kadar çalışıyordum. Biriktirdiğim paralarla oğluma oto kurtarıcı aldım. Oğlum oto kurtarıcının adını Yıldız koydu. Sonra dönerciliği bıraktım.”
‘MAHALLELİ MUHTAR OL DEDİ’
Muhtar adaylığına karar verme sürecini de anlatan Yıldız, “Mahallemizde sokak çalışması vardı. Mahalleli toplanmış şikayet ediyordu. Taşlar bir tarafa atılmış, çukurlar kazılmıştı. Muhtar bir çözüm bulamamıştı. Ben belediye ile irtibata geçtim. Sorunu çözdüm. Mahalleli bana sıcak bakmaya başladı. Muhtar adayı olmamı istedi. Bunlar yaşanırken muhtarlığa 2 yıl vardı. Seçimler yaklaşınca mahallede erkek bir muhtar adayı aza olmamı teklif etti. Aza adayı olarak çalışmaya çıkınca, özellikle kadınlar bana muhtar olma yönünde öneriler sundu. Kızım da destek verince adaylığımı koydum” diyerek sonraki süreçlerde tüm mahalleden destek mesajları aldığını belirtti.
Diğer adaylarla tatlı bir yarış sürdürdüklerini söyleyen Yıldız, kadınların toplumda değişimi sağlayacağına inandığı için 4 azasından birinin de kadın olduğunu ifade etti.
‘KADINA KARŞI ÖNYARGI VAR’
Aday olmasıyla birlikte mahallede kendisine olumlu ya da olumsuz tepkilerin neler olduğunu sorduğumuz Yıldız, ilk olumsuz tepkinin toplumda kadın olmaya karşı oluşan ön yargı olduğunu anlattı. Yıldız, “Eşimin neden beni terk ettiğini soruyorlardı. Ancak eşim yıllar sonra döndü. Çocuklarım için kabul ettim. Diğer tepkiler ise olumlu” diyerek özellikle mahalledeki yaşlı kadınların kendisinden istekleri olduğunu söyledi.
Yaşlı bir kadının “Yaşlılık maaşı bağlayacak mısın” sorusuna “Onlara maaşı çıkaramam, benim yetkim dışında. Ancak aracımla seni maaş için başvuracağın yere götürebilirim diyorum” cevabı verdiğini söyleyen Yıldız, “Böylelikle bana güvenleri de oluşuyor” dedi.
‘KADIN YAPIYOR’
“Neden kadınlar yönetimde yer almalı” sorusuna, kadınların idarecilikte son derece başarılı olduklarını, bu tecrübeyi de evde hem çocuk yetiştirerek, hem de evin diğer işlerini yaparak kazandıklarını söyleyen Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı: “Erkek sabah evden çıkar 100 lira, ya da bütçesine göre 10 TL bırakır. Akşam istediği yemeği bekler. Kadın o parayla her şeyi yapıyor. Alışveriş yapıyor, yemek yapıyor. Kadının sorumluluğu fazla ağır, temizliğini yapıyor, bulaşığını yıkıyor, çocukları okula götürüyor, okuldan getiriyor. Eşinin ona bıraktığı o para ile istediği yemeği yapıyor. Bu ne demek; kadın çalışkan, güçlü, sorumluluk sahibi, zeki bir kaç işi aynı anda yapıyor. Ben muhtarlıkta da başarılı olarak bir çok kadına örnek olmak istiyorum. Kadın daha merhametlidir. Bizim mahalle yoksul bir mahalle. Kışın en çok kömüre ihtiyaç var. Yardım için gelenlerle erkek muhtarlar pek ilgilenmiyormuş. Ancak kadın muhtar yoksulluğu bildiği için, ona yardımcı olmadan bırakmaz. Erkek çalışmadığı zaman kahve köşelerinde, ancak biz kadınlar hep çalışıyoruz” dedi.
MA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Araştırma: Çoklu görev becerisinde kadın-erkek farkı yok

AleviNet

Published

on

Almanya’daki RWTH Aachen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, aynı anda birkaç görevi yerine getirme konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya 48 erkek ve 48 kadın katılımcı katkı sağladı. Katılımcılara rakamlar ve harflerden oluşan görevler verildi. Deneklerden, ekranda karşılarına çıkan sesli ve sessiz harflerle, tek ve çift sayıları ayırması istendi. Deney sırasında bazen katılımcılardan iki görevi aynı anda gerçekleştirmesi talep edildi. Bazen ise bir görevi bırakarak, hızlıca diğerine geçmesi talep edildi.

Araştırma sonucunda bazı görevleri kadınların daha iyi yaptığı, bazılarında ise erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlendi.

Araştırma ekibine liderlik eden Aachen Üniversitesi’nden Patricia Hirsch iki görevi aynı anda yerine getirmesi istendiğinde kadınların da erkeklerin de daha yavaş çalıştığını ve daha fazla hata yaptığını söylüyor.  

Plos One adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını düşünüyor. Ekip, “Sonuçlarımız kadınların çoklu görevleri yerine getirme konusunda erkeklerden daha iyi olduğu yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor” diyor. Ancak ekip, tek bir deneyin tüm çoklu görev becerisini sergilemek için yeterli olmayacağına da dikkat çekiyor.

“Evrimsel açıklaması yok”

Araştırmaya katkı sağlayan uzmanlar arasında yer alan Zürih Üniversitesi’nden nöropsikolog Lutz Jaencke da cinsiyetler arasında çoklu görev becerisi alanında farklılık olmasının evrimsel açıdan mantıklı olmadığını düşünüyor.

Jaencke, “Homosapiens kadının çoklu görevleri yerine getirme konusunda 150 bin yıl önce daha iyi programlanması için genetik açıdan bir neden bulunmuyor. Bu tamamen mantıksız” değerlendirmesini yapıyor. 

İnsan beyninin tek bir işe odaklanmak üzere tasarlandığını söyleyen Jaenke, “Çoklu görevler biz insanların çok başarısız olduğu bir şey. İnsan beyni gerekli bilgi akışını sağlamak için gereksiz bilgiyi bastırır” diyor.

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Orsal) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Cinsiyet eşitsizliği kafada başlar”

44 yaşındaki Serpil Çiğdem, İstanbul’da makinist olarak çalışıyor. Ancak bu mesleğe giden yol oldukça taşlıymış: “23 yıl önce başvurduğumda bana bu işin kadınlar için olmadığı söylendi. Kabul sınavında erkekler kadar iyi olduğumda bir erkek adayı alacaklarını biliyordum. Bu nedenle sınava çok daha fazla çalıştım.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/E. De Castro) “Erkek işleri” yapan kadınlar İyi değil, çok daha iyi

Filipinler’in Tubay kentinden Filipina Ocol, bir kamyon ve vinç kullanıcısı. Üç çocuk annesi kadının erkek meslektaşlarına karşı özgüveni de yerinde: “Erkekler bunu yapabiliyorsa, kadınlar neden yapamasın? Sadece kamyon kullanan erkeklerden de daha iyiyim. Hem kamyon hem de vinç kullanabiliyorum.”

Nausheen Dadahboy ( Bayley Sweitzer) “Erkek işleri” yapan kadınlar Pakistan’ın ilk kadın kameramanı

Amerikan-Pakistan uyruklu kameraman Nausheen Dadabhoy, pek çok başarılı prodüksiyonda görev aldı. Kamera oldukça ağır belki de bu yüzden bu işi yapan tek kişi oldu: “Film endüstrisinde kameramanların sadece yüzde 2’si kadın. Dünyayı kadınların perspektifinden göstermek önemli.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Rivas ) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Maçoluk hala yaygın”

Fiziksel açıdan zorlu mesleklerde kadınlara erkeklere olduğu kadar güvenilmiyor. Nikaragua’nın Managua kentinden Yolaina Talavera, itfaiyeci olarak çalışıyor: “Başta erkekler bu zorlu eğitime uzun süre katlanamayacağımı düşündü. Ancak onlara başarabildiğimi gösterdim.”

A Female Mechanic At Asia's Largest Trucking Halt Point In Delhi (Barcroft Media via Getty Images) “Erkek işleri” yapan kadınlar Sarili kamyon tamircisi

Shanti Devi, Delhi’deki Asya’nın en büyük oto sanayinde çalışıyor. Eşiyle birlikte 20 yıldır bir tamirhane yönetiyor. Yani her gün kamyon lastiklerini değiştirip takıyor: “Elleriniz hep çok kirli oluyor. Pek çok müşteri için tamirci olarak bir kadın hala alışılmadık bir durum.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/J. Lee) “Erkek işleri” yapan kadınlar İnşaatta cinsiyet eşitliği

Deng Qiyan, Pekin’de bir oda teçhizatçısı. 47 yaşındaki Çinli, çalıştığı inşaat alanlarında kadın olarak her zaman eşit muamele görmüyor: “Buna karşı bir şey yapamazsınız. Ancak aşağı tükürüp devam edeceksiniz.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/R. Duvignau) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kızlar otomobillerle de oynayabilir”

Valerie Perron, her gün teknesiyle Fransa’nın güneybatı sahillerine istiridye yakalamaya gidiyor. 53 yaşındaki Perron, eğitimin cinsiyet eşitliğinin anahtarı olduğu görüşünde: “Çocukları eğitecek olan kadınlar yani anneler. Küçüklükten itibaren erkek çocuklarının bebekler, kız çocuklarının da otomobillerle oynayabileceğini öğretmek bizim elimizde.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/S. Vera) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kadınlar kendini daha fazla ispat etmek zorunda”

Rüzgar tünelinde uçmak… Paloma Granero, Madrid’deki Skydiving Parkı’nda bunun nasıl yapılacağını gösteriyor: “Benim işimde erkekler her zaman çok iddialı olmak zorunda değil ancak biz kadınlar kendimizi her gün yeniden ispat etmek zorundayız.”


dpa/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Kadın

Yargıtay’dan nafaka için emsal karar

AleviNet

Published

on

İcra Ceza Mahkemesi, tedbir nafakası borcunu ödemeyen genç adamın, ‘Nafaka hükümlerine uymamak suçundan’ İcra ve İflas Kanunu’nun 344/1. maddesi gereğince 3 aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Adalet Bakanlığı, kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Yargıtay 19. Ceza Dairesi, tedbir nafakası sorumluluğunun ortadan kalktığına karar verdi.

Yargıtay kararında; ”Davacı kadın ile davalı adam arasında görülmekte olan boşanma davası sürecinde çiftin çocukları için tedbir nafakasına hükmedildi. Yapılan yargılama sonucunda nafaka alacağının dayanağını oluşturan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nafakaların iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına hükmetmiştir. Karar kesinleşmiştir.

Şikayet tarihi itibariyle boşanma ilamı ve bununla hükmedilen iştirak nafakasına dair ilamın kesinleşmiş olduğunun, eşe ve çocuklara önceki ilamla verilmiş olan tedbir nafakasının boşanma ilamının kesinleşmesi ile son bulacağı ortadadır. Bu ilama dayanılarak yapılmış ek bir talep ve gönderilmiş yeni bir icra emri bulunmadığının, iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen tedbir nafakasının İcra Müdürlüğünce tahsilinin ise ancak kesinleşen kararın ayrıca takibe konulması veya aynı dosya üzerinden yeni talep açılarak buna ilişkin icra emrinin tebliğiyle mümkün olacağının anlaşılmaktadır. Sanığa isnat edilen suçun oluşmadığı nazara alınmadan, beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesinde isabet görülmemiştir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma istemine dayanan ihbarname içeriği yerinde görüldüğünden kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.” denildi.

Continue Reading

Kadın

Evdeki tartışma faciaya döndü! Eşini ve kızını öldürdü

AleviNet

Published

on

Alınan bilgiye göre, Hilali Mahallesi’nde yaşayan C.E. (43) ile eşi Filiz (40) ve kızı Rukiye (17) arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktı.

Tartışma sırasında, 8 çocuk babası C.E, eşi Filiz ve kızı Rukiye’yi av tüfeğiyle yaraladı. Çevredekilerin ihbarı üzerine, olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Evden çıkmayı reddeden C.E, güvenlik güçlerinin iknası sonrası jandarma ekiplerine teslim oldu. Eve giren sağlık ekipleri, yaralı anne ve kızının, hayatını kaybettiğini belirledi.

Olay yeri ekiplerinin yaptıkları inceleme sonrasında anne ve kızının cesedi, Halfeti Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu arada, olay sırasında evde bulunan 7 çocuğun ise koruma altına alındığı, psikolojik destek almaları için yetkililerin çalışma başlattığı öğrenildi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI