Connect with us

Kültür-Sanat

‘Sinema sektöründe kadın emeği hiçleştiriliyor’

Published

on

Her alanda olduğu gibi kadınların sinema sektöründe de çok sayıda zorlukla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden kadın yönetmenler, sinemada kadın emeğini hiçe sayan bir zihniyetin olduğunu söyledi.

Kadın ve erkek eşitsizliği yaşamın her alanında olduğu gibi sinema sanatında da kendisini belirgin bir şekilde hissettiriyor. Bu sektöründe çalışan kadınların emeği ya görülmüyor ya da baskı altındadır. Oysaki tarih boyunca önemli işlere imza atan kadın yönetmenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar çok.
Kadınların sinema sektöründe çok ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden Yönetmen Adar Taş, “Sette fazla erkek olması kadının ona göre şekillenmesine neden oluyor. Giyim tarzından tutalım konuşma tarzına kadar bir şekillenme hissiyatının olduğunu görüyoruz.  Erkek istediği gibi sete gelirken, kadın nasıl daha çok ciddi dururum üzerinden düşünerek giyinip sete gidiyor. Bu yönetmen bile olsa durum değişmiyor” dedi.
’88 FİLMİN SADECE 8’İ KADIN YÖNETMENLERE AİT’
Sinema sektöründe kadınların erkeklere göre sayısal olarak daha az kaldığını ifade eden Taş, Türkiye’de 2013’te yapılan bir araştırmaya göre vizyona giren 88 filmden sadece 8’inin kadın yönetmenlere ait olduğunu söyledi. Bu durumun sadece Türkiye’de değil dünyada da böyle olduğunu ifade eden Taş, Hollywood’da 2013-2014 yıllarında vizyona giren filmlerin sadece yüzde 6.4’ünün kadın yönetmenlere ait olduğu bilgisini verdi. Bunun nedeninin ise kadınların yapımcı ve fon bulma aşamasından tutalım, senaryonun yazımına, filmin çekimine ve sonrasına kadar ki olan süreçlere bağlayan Taş, “Yapımcılar genelde erkek oluyor. Bir kadın yönetmen yapımcının kapısına gittiğinde kadın yönetmenlere güvenilmiyor. Kadın yönetmenler daha fon bulma kısmında bile çifte standarda maruz kalıyor” ifadelerini kullandı.
‘YARATICILIK ERKEKLER TARAFINDAN GASP EDİLMİŞ’
Kadınların üretimden sonraki kazanımını da yok sayan bir zihniyetin olduğunu sözlerine ekleyen Taş, “Erkek yönetmenler tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyorlar. Sırf kadın olduğu için erkek yönetmenler tarafından ‘kötü bir çalışma olmuş’ şeklinde çok sayıda yorum yapılıyor” dedi. Sinemanın estetik ve yaratıcılık isteyen bir alan olduğunun altını çizen Taş, bu yaratıcılığın da erkekler tarafından gasp edildiğini belirterek, “Erkek zihniyeti bu alanı köreltmiş. Kadın burada kendine yer bulamıyor. Birçok sıkıntıyla karşılaşıyor” diye belirtti. Taş, “Birçok alanda olduğu gibi bizim bu alanda da gerçekten kadın olarak görünür olmamız lazım ve söz söyleyebilmemiz gerekiyor. Bu konuda ben herkesi biraz daha cesaretli olmaları gerektiğini düşünüyorum” diye dile getirdi.
‘İLK HAFTADAN PES EDERSİN DİYORLARDI’
Yönetmen Elif Yiğit ise Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü okuduğunda sinema sektöründeki alanın zorluğundan sürekli bahsedildiğini söyleyerek, “Görüntü yönetmeni olmak istediğimi söylediğimde, hocalarım bile ‘kaslı olman gerekiyor’, ‘erkek gücüne sahip olman gerekiyor’ şeklinde yorum yapıyorlardı. Bu ister istemez birçok kişinin önünü kapatıyor” diye belirtti.
İlk işe başladığında da kadınların kamera asistanlığı yapamayacağından söz edildiğinin altını çizen Yiğit,  “Daha ilk haftadan bırakırsın diyorlardı. Daha sonra hiç pes etmedim. Sürekli erkek gücünden bahsettikleri için psikolojik olarak daha fazla ağırlık kaldırmaya başladım. Fazla ağırlık kaldırarak kendini ispatlamaya çalışıyorsunuz. Zamanla çok fazla yıpranıyorsun bu da kişiyi uzaklaştırıyor. Piyasada kadınların kamera asistanlığı yapmasını destekleyen bazı insanlar var. Onlarla tanıştım. Tam pes edecektim, onlar beni işlere çağırmaya başladılar. Çok ağır malzemelerin yavaş yavaş kaldırılması gerektiğini, birilerine kanıtlamak için kaldırılmaması gerektiğini söylediler. Kamera asistanlığı yaparken,  sette bazen sanki erkekmişim gibi davranıyorlardı. Bu da dokunuyor. Pes etmemek gerekiyor. Ben 2 yıla yakındır kamera asistanlığı yapıyorum. Artık alıştılar. Artık ‘erkek Elif’ demiyorlar. İsmimle hitap ediyorlar. Kadınlar da yapabilir diyorlar” diye konuştu.
MA / Sadiye Eser 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI