Connect with us

Haberler

Halepçe ve Beyazıt şehitleri anıldı

Published

on

ŞIRNAK 

HDP Şırnak İl Örgütü binasındaki konferans salonundaki basın toplantısıyla Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı. DBP İl Eşbaşkanı Yakup Barkın, etkinlikte kısa bir konuşma yaptı.

CİZRE

Cizre’de HDP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. HDP belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ’ın da katıldığı etkinlikte, DBP İlçe Eşbaşkanı Selahattin Kolanç konuştu. Kolanç, insanlık tarihine yazılan bu kara lekeyi unutmayacaklarını söyledi.

İDİL

İdil’de de HDP binasında Halepçe için basın toplantısı gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Çevrim, katliamı unutmayacaklarına vurgu yaptı. 

SİLOPİ

Silopi’deki basın açıklaması HDP İlçe Örgütü binası önünde yapıldı. Onlarca kişinin katıldığı etkinlikte, üzerinde “Em şehîdên Helepçeyê birêzdarî bibîrtînin” yazılı pankart açıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Fatma Gündüz, Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamlarını yitirenleri anarak, “Hangi silahlar ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, katliam ve şiddetle demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz” dedi. 

Açıklamanın ardından, parti binasında katliamı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. 

BEYTÜŞŞEBAP

HDP Beytüşşebap İlçe Örgütü tarafından parti binasında yapılan basın toplantıya da çok sayıda kişi katıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Şaban Cin, katliamda hayatını kaybedenleri andı. 

MALATYA 

Malatya HDP ve DBP il örgütleri, ortak basın açıklamasıyla Halepçe ve Beyzaıt katliamlarını kınadı. HDP il binasında yapılan basın etkinliğe partilerin yetkilileri ve belediye eşbaşkan adayları katıldı. Açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkanı Kemal Gedik, geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini belirtti. 

ADANA 

HDP Adana İl Örgütü, Halepçe ve Beyazıt katliamlarını protesto etmek için il binalarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER)  ile çok sayıda kişi katıldı.

HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, Kürt halkının haklı mücadelesinin Halepçe ve Halepçe benzeri tüm katliam saldırılarına rağmen devam ettiğini söyledi.

Tural, 16 Mart Beyazıt Katliamı’nın da Türkiye’de işlenen onca cinayet ve katliam gibi karanlıkta bırakıldığını söyledi.

HATAY 

HDP İskenderun İlçe Örgütü de Halepçe ve Beyazıt katliamlarını ilçe binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Ahmet Çahan, katliam ve şiddetle demokrasi ile adalet mücadelesinin durdurulamayacağını söyledi. 

MERSİN

HDP Akdeniz İlçe Örgütü, Halepçe ve Beyazıt katliamlarını ilçe binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı Abdulselam Kutlu, 31 yıl önce Irak’ta Saddam ve Baas Yönetiminin Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlarla 5 bini aşkın Kürdü katlettiğini dile getirdi.  Kutlu, “Katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi kesintisiz olarak sürdüreceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz” dedi. 

Ardından söz alan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, Halepçe Katliamı’nı kınadı. 

Işık, 21 Mart Perşembe günü halkı Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Newroz Alanı’na davet etti.

ERZURUM 

Erzurum’un Hınıs, Van’ın Erciş  ve Çatak ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde açıklama yapılarak, Halepçe Katliamı kınandı. 

TEKMAN 

Hınıs ilçesinde, HDP ilçe binasında yapılan  etkinliğe HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, HDP İl Eşbaşkanı Muammer Duman, HDP İlçe Eşbaşkanı Servet İnce, Hınıs Belediyesi eşbaşkan adayları Mehmet Bayraktar ve Nurcan Felekoglu ile çok sayıda partili katıldı. 

Açıklamayı Ömer Cemal Yazıcıoğlu, Kürt halkının eşit hak ve özgürlük talebini defalarca silahla bastırmayı deneyen Saddam Rejimi’nin, 31 yıl önce düzenlediği saldırıyla insanlık tarihine katliamcı olarak geçtiğine dikkat çekti.

ERCİŞ

Van’ın Erciş ilçesinde HDP il binasında düzenlenen anma etkinliğine HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP, DBP ve DTK yöneticileri kadıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise diktatörlerin ve baskı rejiminin sahiplerinin bütün sistemleri araçsallaştırdığına dikkat çekerek, “Katliamlarla, tutuklamayla mücadelenin bitirileceği gibi bir yanılgıya sahipler” dedi. 

Anma etkinliği katliamın anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile son buldu. 

ÇATAK

Van’ın Çatak ilçesinde ise Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenler saygı duruşu ile anıldı. HDP ilçe binası önünde düzenlenen anma etkinliğine HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı. Anmada, yasın simgesi olan siyah bez asıldı. 

YÜKSEKOVA 

Yüksekova ilçesinde ise HDP ilçe binasında açıklama yapıldı. Etkinliğe HDP’nin Yüksekova, Büyükçiftlik ve Esendere belediye eşbaşkan adayları ile HDP, DBP’li yöneticiler katıldı. Barış Anneleri’nin de dahil olduğu açıklamada konuşan  HDP İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, Halepçe ve Bayazıt katliamlarının hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi. 

ANKARA

HDP Ankara İl Örgütü, parti binasında Halepçe Katliamı’na ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Basın metnini,  İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher okudu.

Gevher, “Saddam rejimi, bu katliam ile dünya tarihine katliamcı olarak geçerken, Kürt halkı ise mücadelesini kesintisiz olarak sürdürdü” dedi. Gevher, “Kürt halkı, Baas Rejimi, Türkiye, DAİŞ ve benzeri çeteci örgütlerin tüm saldırıları ve katliamlarına rağmen kendini yönetme ve haklarını elde etme mücadelesini sürdürüyor” diye ekledi.

Beyazıt Katliamı’nı da hatırlatan Gevher, “Katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” mesajını verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Almanya’da çocuklara başörtüsü yasağı tartışması

Published

on

Avusturya Parlamentosu’nun dün aldığı ilköğretim öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağı kararı Almanya’da tartışmalara yol açtı. Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, Almanya’da da ilköğretim öğrencisi çocuklara başörtüsü yasağı getirilmesinin gündeme gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Küçük kızların başörtüsü takması saçmalık. Müslümanların çoğu da böyle düşünüyor. Ailelerle diyalog kurmaktan yasağa kadar, çocukları korumak için tüm önlemlerin düşünülmesi ve uygulanması gerekiyor” dedi.

Annette Widmann-Mauz

Annette Widmann-Mauz

Almanya’da hükümeti oluşturan koalisyonun ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinden Avusturya Parlamentosu’nun kararına destek veren siyasetçiler var. Partinin aile politikaları uzmanı Leni Breymaier başörtüsü yasağını olumlu bulduğunu belirterek, “Bu bana göre dini olmaktan öte toplumsal bir sorun, bir eşitlik sorunu” ifadesini kullandı.

Weinberg’ten anayasal hak vurgusu

Koalisyonun büyük ortağı Hristiyah Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) aile politikaları sözcüsü Marcus Weinberg ise Avusturya örneğinde görülen tarzda bir başörtüsü yasağına mesafeli yaklaştı. Weinberg kız çocuklarına toptan bir yasak getirmenin, inancı gereği örtünmeye karar veren kızları mağdur edeceğini ve bunun da anayasada çerçevesi çizilen dini inancını özgürce yaşama hakkıyla ters düştüğünü belirtti.

Marcus Weinberg

Marcus Weinberg

Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger ise çocuklara aileleri tarafından başörtüsü takmaları için baskı yapıldığını dile getirerek, “Okulda başörtüsü takmak, daha çocuk yuvalarında ve ilkokulda görsel bir ayrım yarattığı için uyuma zarar vermektedir” dedi.

Lamya Kaddor

Lamya Kaddor

Yasak yerine ikna

İslam bilimci Lamya Kaddor ise yasak uygulamasının yanlış bir yol olduğunu savunarak, böyle bir adımın kutuplaştırıcı olduğunu ve çocuk üzerinde aile ile okul arasında seçim yapma baskısı getirdiğini dile getirdi. Kaddor, konunun çözülmesi için pedagojik yollarla ailelere ulaşılmasını ve bu buluşmalara cami derneklerinin de davet edilmesini tavsiye etti.

KNA / ET,HT

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Ezidi kadınlar çocuklarının kabul edilmesini istiyor

Published

on

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasıyla birlikte serbest kalan tutsaklar topraklarına, ülkelerine dönmeye başladı. Özgürlüğüne kavuşanların bir bölümünü de Ezidiler oluşturuyor. Irak’ın kuzeyinde dini bir azınlık olan Ezidiler, 2014 yılında IŞİD’in vahşi soykırımına hedef olmuş, binlerce kadın ve kız çocuğu kaçırılarak tutsak alınmış köle yapılmış, cinsel şiddete maruz kalmıştı.

Ancak artık Suriye’nin kuzeyinde IŞİD esareti son bulmuş olsa da, özgürlüklerine kavuşan Ezidi kadınların bir bölümü Suriye’den ayrılıp, topraklarına dönemiyor. Soykırımın yol açtığı acıların hala canlı olduğu Ezidi toplumunun bir bölümü, IŞİD’lilerin tecavüzü sonucunda dünyaya gelen çocuklara, “soykırımcıların çocukları” gözüyle bakıyor, bu çocukları cemaatin içine almayı kabul etmiyor.

Irak’taki Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin IŞİD’in tutsaklığından kurtulanların yeniden cemaate kabul edileceğini açıklamış olması umutlara yol açmıştı. Fakat kararın duyurulması ile birlikte cemaat içinde başgösteren itirazlar konseye geri adım attırdı, Ezidi dini liderler aslında bu kararın IŞİD’lilerin tecavüzü sonucu dünyaya gelen çocukları değil, sadece anne ve babası Yezidi olan IŞİD tutsaklarını kapsadığını açıkladı.

Ezidi cemaatinde evlilikler ancak iki Ezidi arasında gerçekleştiği takdirde kabul ediliyor. Din değiştirerek Ezidi olmayı seçenlerle de evlenmek mümkün ancak din değişikliğinin de cemaatin onayı ile gerçekleşmiş olması koşulu var. Ezidiler soykırıma karşı bu şekilde karşı koyabileceklerine, ancak bu yolla kimliklerini koruyabileceklerine inanıyorlar.

Karar ailelere bırakılmalı

Ezidi insan hakları savunucusu ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, yayınladığı video mesajında dini liderlerin kararına ilişkin şu değerlendirmeyi aktardı:

“Karar verme hakkına sahip olanlar soykırımdan hayatta kalanlar ve aileleridir. Kimsenin onlarla ilgili kararlar almaya hakkı yok. Eğer çocuklarıyla birlikte Irak’a dönme kararı alırlar ise, cemaat olarak bunu kabul etmek, onlara iyi karşılamak ve akla gelebilecek her türlü desteği sunmak zorundayız.”

İki kez mağdur oluyorlar

“Bir anne olarak kadınların neler hissettiklerini anlayabiliyorum” diyen Ezidi aktivist ve eski Irak milletvekili Amina Said de çocukların kaderiyle ilgili kararların ailelere bırakılması gerektiğini söyledi. DW’ye konuşan Said, “Üyesi olduğum için Ezidi cemaatindeki tepkileri de anlıyorum. Ama bu insanlar mağdur. Eğer kapılarımızı onlara kapatırsak, şiddet kurbanlarını da cezalandırmış oluruz” diye konuştu.

Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin 2015 yılında, din değiştirerek Müslüman olmaya zorlanmış olan kadınların yeniden din değiştirerek Ezidi cemaatine geri kabüllerini sağlamaya dönük olumlu, yapıcı kararlar aldığını söyleyen Amina Said, “Ama şimdi yanlış bir karar aldılar. Eğer vakit ayırıp aileler, kadınlar ve hükümet dışı örgütlerin temsilcileriyle konuşsalardı, bu kadınlar için bir çözüm bulunabilinirdi” dedi.

Video izle 04:41 Paylaş Kayıp Ezidilerin peşinde

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/33vMp

Kayıp Ezidilerin peşinde

Kimi Ezidi cemaati üyesine göre sözkonusu kadınların çocuklarıyla birlikte başka bir yerde yaşamaları, cemaat içinde dışlanmalarını önlemek için tek yol ve zaten çok büyük sıkıntıları göğüslemeye çalışan cemaatin korunması, bazı çocuk ve annelerinin çıkarlarından daha önemli.

Neden çocuklar kabul edilmiyor?

Yazda adlı yardım kuruluşunun direktörü Ahmed Burjus, bir zamanlar nüfuzu 500 bin olan Ezidiler için, soykırımdan sorumlu tuttukları kişilerin çocuklarını kabul etmenin çok acı bir süreç olduğuna dikkat çekti. Burjus, Ezidi bir erkeğin kendisine karısıyla ilgili şu sözleri aktardığını söyledi: “Karımın dönmesini istiyorum. Ama Çeçenistan, Türkiye ya da Suudi Arabistan’dan bir adamın çocuğu ile gelmesini istemiyorum. Çünkü bu insanlar soykırımdan, talandan sorumlu, evlerimizi yıkıp yok ettiler, ailelerimizi öldürdüler. Şimdi de onun kızını ya da oğlunu evimize almak mı zorundayız.”

Burjus kimi çocukların, IŞİD nedeniyle büyük acılar yaşamış olanların intikam eylemlerinin kurbanı olabileceğine dikkat çekerken, Irak yasalarında, Müslüman anne ya da babadan olma bir çocuğun Müslüman olarak kaydedilmesi yönündeki tartışmalı maddenin de sorun yaratabileceğini söyledi.

Burjus, “kadın ve çocuklar saygıyı hak ediyor” demekle birlikte, bunun ancak bu çocukların Irak dışında bir yerde yerleştirilmesi ve hayatlarını orada sürdürmelerine imkan tanınmasıyla mümkün olabileceğini savunuyor.

Video izle 11:55 Paylaş Ezidilerin parçalanan hayatları

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/317c7

Ezidilerin parçalanan hayatları

Kadınlar tercihe zorlanıyor

Kimi kadınlar Almanya’ya, Avrupa’nın farklı bölgelerine ve Avustralya’ya göç etti. Kimi kadınlar da bir yolunu bulup, fark edilmeksizin eski cemaatlerine döndü, bazıları hamile olduklarını gizledi, dünyaya getirdikleri çocukları, ailelerinin diğer fertlerine verdi.

London School of Economics Ortadoğu Merkezi uzmanı Zeynep Kaya, 3 bin 500 Ezidi kadından 200’ünün çocuklarıyla birlikte IŞİD tutsaklığından kaçabildiğinin tahmin edildiğine dikkat çekti. Ezidi kadınların çoğunluğunun cemaatlerine dönmek istediğini belirten Zeynep Kaya, “Ama bu durumda çocuklarından vazgeçmek zorundalar” diye konuştu.

Bunun Ezidi kadınlar için çok sancılı bir süreç olduğunu söyleyen Kaya, kadınların çocuklarından vazgeçmek ve başka yerlere göç etmek arasında tercih yapmak zorunda bırakıldıklarına dikkat çekerek, “yaşadıklarına ilaveten bir de dışlanıyorlar, geri dönmek istedikleri cemaatlerine kabul edilmiyorlar” dedi.

Hänel, Lisa

© Deutsche Welle Türkçe

Konuyla ilgili ses ve video dosyalarımız

Continue Reading

Haberler

Abdullah Gül’den YSK’nin kararına tepki: Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız

Published

on

Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.” dedi.

YSK değil AKP açıkladı: İstanbul seçimi iptal! Bir garip iptal gerekçesi: O sandıklarda 16 bin 253 AKP görevlisi vardı Dışişleri’nden “seçim” açıklaması Yeni seçim 23 Haziran’da… İptalden sonra ne olacak? AKP İstanbul İl Başkanı Şenocak’tan YSK’ye teşekkür CHP: Millet iradesine darbe yapanlara izin vermeyeceğiz Mansur Yavaş’tan Ekrem İmamoğlu açıklaması YSK kararı sonrası dolarda sert tırmanış Tunç Soyer’den İstanbul açıklaması: Hiçbir güç durdurumaz

Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım.
Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 7 Mayıs 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI